Cena elektřiny 2012: Odhady hovoří až o 7% zdražení

Odhady na zdražení elektřiny od roku 2012 se postupně zpřesňují. Některé výpočty hovoří o navýšení cen až o 7 %. Kolik si tak můžete od nového roku připlatit za elektřinu? Podívejte se s námi, jak celou situaci vidí odborníci.


21. 10. 2011

Autor

Již před několika měsíci začalo být jasné, že elektřina od příštího roku opět podraží. První odhady na začátku dubna hovořily o možném navýšení cen silové elektřiny, které si stanovují dodavatelé, o 10– 15 %, což by se v konečných cenách elektřiny projevilo zhruba 5% nárůstem. K takovému zvýšení cen silové elektřiny mělo podle odhadů dojít kvůli trvalé odstávce starších německých jaderných reaktorů. Čísla se však postupně zpřesňovala a udávala i jiné hodnoty. 

Zdražení elektřiny se nyní odhaduje na 3–4 %, ale i na 7 %.

Ke konci května se odhady ustálily na možném zdražení celkové ceny elektrické energie o 3,6–6 %. Tato čísla vyplynula z výpočtů Energetického regulačního úřadu, které vycházely z možného zdražení silové elektřiny u dodavatelů o 5–10 %.

 

Do těchto kalkulací však tehdy ještě nebylo zahrnuto případné zvýšení části ceny určované státem (tzv. regulované složky), zejména pak příspěvku na obnovitelné zdroje. Odborníci pak varovali, že pokud by nebyly obnovitelné zdroje zadotovány ze státního rozpočtu minimálně ve stejné výši jako letos (zhruba 12 miliardami korun), mohly by jít konečné ceny elektřiny nahoru i o více než 10 %.

Elektřinu pravděpodobně podraží i regulované poplatky

Na přelomu srpna a září se pak odhady na zdražení elektřiny pro rok 2012 pohybovaly okolo 3–5 %. Jako jeden z důvodů zvýšení cen se začal uvádět nárůst příspěvku na obnovitelné zdroje. Podle názorů odborníků se totiž má tento příspěvek pro rok 2012 dále navýšit, a to i přesto, že vláda obnovitelné zdroje s velkou pravděpodobností opět zadotuje částkou ve výši téměř 12 miliard korun.

Nejaktuálnější odhady pak uvádějí vyšší čísla než předtím, a to 6–8 %. Vycházejí z vývoje nákupních cen silové elektřiny a z nejnovějších informací o regulovaných poplatcích, které stanovuje Energetický regulační úřad.

Co se týče ceny silové elektřiny pro rok 2012, podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus se letos na trhu ve srovnání s předešlým rokem zvýšila o více než 10 %, především vlivem dopadů japonské přírodní katastrofy z jara letošního roku. Zemětřesení v Japonsku a následné problémy s jadernou elektrárnou Fukušima vedly ke zvýšení cen uhlí a zemního plynu, což jsou klíčové faktory, které ovlivňují ceny elektřiny ve střední Evropě.

Dopad zdražení v České republice částečně umazává silnější koruna vůči euru, v němž se silová elektřina na trzích obchoduje. Očekávám tak, že průměrná nákupní cena silové elektřiny na příští rok vzroste o přibližně 9 %. Po započítání dalších složek jako jsou pevné platy či daně očekávám růst ceny silové elektřiny pro domácnosti o přibližně 6 %,“ vypočítává Marek Hatlapatka.

Celkové zdražení elektřiny pro domácnosti: Až o 7 %

Podle Marka Hatlapatky elektřina v roce 2012 zdraží jak kvůli vyšší ceně samotné komodity, tak i díky očekávanému nárůstu regulovaných složek. Regulované poplatky včetně příspěvku na obnovitelné zdroje mají totiž podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové stoupnout průměrně o 5 %.

Některé odhady zvýšení příspěvku na obnovitelné zdroje hovoří o zhruba 60 Kč (z letošních 370 Kč/MWh na 430 Kč/MWh od roku 2012), ale navýšení může být podle odborníků i vyšší. „Odhaduji alespoň o 100 Kč, v takovém případě bych celkové zdražení elektřiny pro domácnosti odhadoval na cca 7 %,“ uvedl Marek Hatlapatka. Domácnostem s ročním odběrem 2 200 kWh by se tak podle něj mohl roční účet za elektřinu zvednout o cca 800 Kč, neboli necelých 70 Kč za měsíc.

Podle některých odhadů zdraží elektřina o 3–4 %

Odhady některých odborníků se však stále přidržují nižších čísel. „Ceny elektřiny od ledna 2012 vzrostou maximálně o 3–4 %, přičemž hlavním důvodem zvýšení cen bude příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů,“ říká Dean Brabec, ředitel středoevropského zastoupení poradenské firmy Arthur D. Little.

Podle Deana Brabce se předpokládané zvýšení cen u domácností, které bydlí v bytech, promítne do měsíčních plateb za elektřinu navýšením o maximálně 100 Kč. Domácnosti, které bydlí v rodinném domě a elektřinu používají i pro vytápění, si příští rok připlatí do 200 Kč měsíčně navíc. „To, o kolik se cena pro jednotlivé domácnosti zvedne, záleží také na volbě dodavatele elektřiny. Vzhledem k velkému konkurenčnímu boji tak mohou některé domácnosti přechodem k jinému dodavateli na měsíčních platbách za elektřinu dokonce ušetřit,“ dodává Dean Brabec.

Ceny elektřiny bude ovlivňovat příspěvek na obnovitelné zdroje

A jaký bude vývoj cen elektřiny do budoucna? Marek Hatlapatka odhaduje, že silová elektřina by v příštích letech nijak dramaticky zdražovat neměla. Očekává naopak spíše stagnující nebo dokonce i klesající ceny elektřiny na trhu. Největším otazníkem tak podle něj opět je, jak se zachová stát v oblasti příspěvku na obnovitelné zdroje, což bude i pro budoucí roky klíčová veličina, která bude ovlivňovat účet za elektřinu pro domácnosti.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *