fbpx

Slunce bude do deseti let nejlevnější zdroj energie0

Nová studie německého think tanku Agora předpovídá velmi optimistickou budoucnost solární energetiky. A to nejen v oblastech s vysokou intenzitou slunečního záření, ale i v Evropě. Klesnou také ceny solárních technologií.

Podle výsledků studie, na níž se podíleli i experti na solární energetické systémy ze známého Fraunhoferova institutu, klesne cena solárních elektráren v příštím desetiletí o třetinu a v dlouhodobém horizontu (do roku 2050) pak o dvě třetiny oproti roku 2015. Solární energetika by se tak měla stát do deseti let nejlevnějším zdrojem elektřiny na zemi.

Cena elektřiny ze slunce klesne

Mezi hlavní zjištění studie patří, že do roku 2025 by měla cena elektřiny z fotovoltaických elektráren v Evropě klesnout na 40 až 60 euro za megawatthodinu. To v přepočtu na koruny činí cca 1 – 1,5 Kč/kWh.

Reklama

Solární energetika tak porazí zdroje jako uhlí nebo atom, neboť podle zmíněné studie elektřina z nových uhelných a plynových elektráren stojí již dnes mezi 50 až 100 euro za megawatthodinu a z nových jaderných elektráren přes 110 euro.

Česká republika nebude stranou

Studie obsahuje také modelový příklad pro Českou republiku. Z výsledků vyplývá, že by solární energetika mohla konkurovat jaderným elektrárnám již po roce 2025. Tedy v době, kdy ministerstvo průmyslu teprve předpokládá případné zahájení výstavby nových jaderných reaktorů v Temelíně, by již fotovoltaické moduly vyráběly levněji než potenciální jaderný zdroj.

Bude záležet také na politicích a legislativě

Němečtí experti uvádějí, že pozitivní vývoj nastane především v případě, že se podaří udržet stabilní rozvoj solárního průmyslu. Naopak kombinace špatné regulace a rizikového prostředí odrážejícího se ve vysokých úrocích může zvýšit cenu fotovoltaických projektů až o 50 %. Dr. Patrick nku Graichen, ředitel think tanku Agora, při zveřejnění studie na toto téma uvedl: „Příznivé podmínky financování a stabilní právní rámce jsou životně důležité podmínky pro dosažení levné a čisté solární energie. Je na tvůrcích politik, aby vytvářeli vhodné podmínky a udržovali je.“

Cena elekřiny z fotovoltaických zdrojů by se do deseti let měla snížit na cca 1 – 1,50 Kč/kWh

Aby se zjištění studie naplnila, bude nutné dodržet určité výchozí předpoklady. Především musí dojít ke zdvojnásobení účinnosti fotovoltaických panelů, což bude znamenat snížení počtu panelů k výrobě stejného množství energie oproti dnešním modulům – a tedy také menší plochu, méně materiálu, menší náklady na údržbu a nižší náklady na instalaci. Zvýšení účinnosti panelů je ale v blízké budoucnosti velmi pravděpodobné.

Nejlevnější bude solární energetika ve státech s ještě vyšším osvitem, než je v Evropě. V Indii, na Blízkém východě nebo v severní Africe může klesnout cena elektřiny z fotovoltaických elektráren na 16-37 euro za megawatthodinu. Již dnes nabízí velké solární parky v Dubaji elektřinu za 50 euro za megawatthodinu, ve Spojených arabských emirátech za 60 euro/MWh nebo v Brazílii za 70 euro/MWh, a to je o třetinu nižší cena, než v případě plynových elektráren (90 euro/MWh).

Snížení ceny elektřiny vyrobené solárními panely bude mít pozitivní dopady nejen pro spotřebitele a životní prostředí, ale v širším měřítku také pro energetickou bezpečnost Česka. „Aktuální německá studie je jasným důkazem, že solární energetice patří budoucnost. Jde o jediný zdroj energie, který dokázal za krátký čas srazit své náklady o desítky procent a v dalším zlevňování ceny technologie nezastavitelně pokračuje. Stále levnější fotovoltaické panely jsou ideálním nástrojem k posílení energetické bezpečnosti pomocí využití místních, decentralizovaných zdrojů energie,“ uvedl ke studii například Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.