GJ

GJ je zkratka pro gigajoul. Joul (J) je jednotka práce a energie. Joul byl pojmenován podle anglického fyzika Jamese P. Joulea žijícího v 19. století. V současné době se v GJ počítá především teplo, kterým vytápíme naše domovy. Gigajoul nebo kilowatthodina? Vzhledem k tomu, že jednotka 1 joul je pro praktické užití příliš malá, používá se v praxi především jejích násobků. Číst více


26. 8. 2010

Autor

GJ je zkratka pro gigajoul. Joul (J) je jednotka práce a energie. Joul byl pojmenován podle anglického fyzika Jamese P. Joulea žijícího v 19. století. V současné době se v GJ počítá především teplo, kterým vytápíme naše domovy.

Gigajoul nebo kilowatthodina?

Vzhledem k tomu, že jednotka 1 joul je pro praktické užití příliš malá, používá se v praxi především jejích násobků. Setkat se tak můžeme s kilojoulem (kJ), megajoulem (MJ), gigajoulem (GJ) či terajoulem (TJ). Nejčastěji se pro označení jednotek energie ale využívá gigajoul se zkratkou GJ.

Jako jednotky (tepelné) energie se ale také vyskytují jednotky odvozené z jednotky výkonu (Watt). Je to např. kilowatthodina (kWh) a její převod na joule je následující: 1kWh je 3 600 000 J, tedy 3,6 MJ.

GJ: Kde se používá

V současné době se v GJ počítá především teplo, kterým vytápíme naše domovy. Může jít o teplo dodané s tepláren, stejně tak jako o teplo vyprodukované naším kotlem na plyn, dřevo, uhlí apod.

Pro vyjádření spotřeby energie v domácnostech se můžeme setkat především s kilowatthodinami (kWh) a watthodinami (Wh). V těchto jednotkách se měří spotřeba elektřiny a v domácnostech ji běžně zaznamenává elektroměr. Pro udání množství energie vyrobené v elektrárnách se zase používá jednotka megawatt (MW).

Štítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *