Jaká je aktuální cena kWh a MWh elektřiny?

Spočítali jsme, kolik stojí elektřina pro žárovku, ledničku a celou domácnost. Známe spotřebu celého Česka!


22. 1. 2015

Autor

analytik

Zkratky nám mohou usnadnit cestu k cíli, někdy je ale zapotřebí mapa, abychom se v nich neztratili. Jak souvisí ceník, kde je elektrická energie počítaná jednotkami „kWh“ (v kilowatthodinách), s fakturou uváděnou v „MWh“ (megawatthodinách)? Zmapovali jsme pro vás energetické jednotky od nejnižší po nejvyšší, s názornými příklady od domácích svítidel až po celou Českou republiku. Uvidíte, že v ceníku ani vyúčtování nyní nezabloudíte, ostatně stejnými veličinami je počítán také zemní plyn!

Energetické JEDNOTKY a CENA elektřiny
Energetické jednotky Cena elektřiny
watthodina (Wh) = základní jednotka 1 Wh: půlhaléř
kilowatthodina (kWh) = tisícinásobek (Wh x 1 000) 1 kWh: 4,83 Kč
megawatthodina (MWh) = milionnásobek (Wh x 1 000 000) 1 MWh: 4 832 Kč
gigawatthodina (GWh) = miliardnásobek (Wh x 1 000 000 000)
terawatthodina (TWh) = bilionnásobek (Wh x 1 000 000 000 000)

Roční provoz
žárovka: 508 Kč
lednička: 2 126 Kč
domácnost: 12 080 Kč
Pozn.: Průměrný roční účet za elektřinu v nejčastější distribuční sazbě D02d, při spotřebě 2 500 kWh jsme spočetli na 12 080 Kč ZDE. Z výsledku odvozujeme aktuální průměrnou cenu za MWh, kWh a Wh elektrické energie. Dále kalkulujeme s příkone žárovky 12 W a spotřebou ledničky 440 kWh/rok. Ve spotřebitelských hladinách GWh a TWh dostávají velkoodběratelé neveřejné cenové nabídky.

Cena Wh elektřiny je půlhaléř

Naše základní energetická jednotka sice vypadá jako prcek, ale dokáže rozsvítit celý obývák prostřednictvím skleněné baňky visící se stropu. Pokud je žárovka označená například „12 W“, znamená to, že pro hodinové svícení potřebuje hodinu odebírat 12 wattů, čímž spotřebuje 12 watthodin. Kolik za takové umělé sluníčko zaplatíme? Cena 1 watthodiny (Wh) elektřiny včetně všech poplatků je dneska kolem půlhaléře, takže hodinové svícení žárovkou vyjde na 6 haléřů, nepřetržité celoroční záření potom na pětistovku. (Pro srovnání, litr pitné vody včetně stočného stojí průměrně 8 haléřů.)

Nejmenší jednotkou energie je J (joule). Žárovku nerozsvítí, je 3 600krát menší než watthodina, odpovídá wattsekundě (Ws).

Cena kWh elektřiny je 4,83 Kč

Mezi běžnými elektrospotřebiči, kterými nevytápíme, je považována za nejnáročnějšího lednička. Konkrétní informace najdeme snadno. Průměrnou denní nebo roční spotřebu vyčísluje energetický štítek, kterým musí být od roku 2001 opatřen každý elektrospotřebič v Evropské unii. (Hodnota výkonu by sama o sobě neměla dostatečnou vypovídací hodnotu, protože v kompresorové ledničce spíná klíčová část – kompresor jenom na několik hodin denně, i když přístroj vůbec nevypínáme.)

Spusťme třeba starší chladničku energetické třídy A+, která je označena spotřebou „440 kWh/rok“. Údaj je jednoznačný. Pokud vybranou ledničku necháme neustále pod proudem, za rok schramstne 440 kilowatthodin (kWh), což je praktická zkratka pro 440 000 watthodin (Wh). Jelikož cena 1 kilowatthodiny (kWh) elektřiny včetně všech poplatků vychází kolem pětikoruny, celoroční provoz stojí asi 2 126 Kč!

V m3 (kubících) už není fakturován ani zemní plyn, jehož energie závisí kromě objemu taky na složení.

Cena MWh elektřiny je 4 832 Kč

Zapněme nejenom žárovku a ledničku, ale občas taky pračku, myčku, vysavač, televizi, počítač, nabíječky… Zkrátka všechny domácí přístroje, které sice neohřejí vodu, ani nevytopí byt, ale přesto nepracují zadarmo. Běžná rodinná spotřeba je potom 2 500 kWh za rok. Abychom nemuseli zbytečně vypisovat nuly, opět cifru vydělíme tisícovkou, a dostaneme 2,5 MWh. Jak jsme spočítali ve velkém srovnání, průměrné vyúčtování za elektřinu potom vychází 12 080 Kč.

tarify pro domácnosti srovná kalkulačka elektřiny

 

Podle zvoleného dodavatele zaplatíte méně, anebo více za konvenčně, anebo ekologicky vyrobenou energii. Každopádně cena 1 megawatthodiny (MWh) elektřiny setrvává na průměrných 4 832 Kč.

Cenu 1 MWh nebo kWh energie spočítáte tak, že výslednou finanční částku na faktuře vydělíte počtem účtovaných megawatthodin nebo kilowatthodin.

GWh pro továrnu

Víte, jak provozně náročná je firma, která patří do Sdružení velkých spotřebitelů energie (SVSE)? Pro bližší představu uveďme, že členem je například severočeská chemička Lovochemie a.s., mladoboleslavská automobilka Škoda Auto a.s., nebo ostravské strojírny Vítkovice a.s. Ve stanovách SVSE je psáno, že podmínkou vstupu je roční spotřeba 1,5 gigawatthodiny (GWh)!

Kdybychom stále používali základní energetickou jednotku (Wh), kterou jsme pohodlně měřili náročnost žárovky, museli bychom nyní uvést neprakticky dlouhé 10místné číslo. Jsme ve spotřebitelské hladině, která uspokojí požadavky továrny nebo městysu. Tentokráte už můžeme cenu jenom odhadovat, protože velkoodběratelé dostávají extravýhodné individuální nabídky.

Spotřeba elektřiny v průmyslové fabrice odpovídá městysu, ve kterém žijí stovky domácností.

70 TWh pro celé Česko

Sečtěme konečně všechna odběrná místa v České republice, zahrňme taky ztráty rozvodných sítí a přečerpávání vodních elektráren. Dostaneme astronomické, avšak dlouhodobě stagnující číslo: Tuzemská spotřeba elektřiny v posledním desetiletí kolísá kolem 70 000 GWh za rok. Naposledy pokrátíme nuly a dostaneme 70 terawatthodin (TWh). Vyšších energetických jednotek zatím netřeba, vraťme se k tomu, jak ušetříme za krmení obyčejných domácích elektrospotřebičů.

Navzdory dřívějším předpovědím, tuzemská spotřeba elektřiny neroste. Dosavadního vrcholu dosáhla v roce 2008.

ENERGIE a PRÁCE plynových kamen, přímotopů a tepelného čerpadla
Propočty toků energie se točí kolem jednotky W, jež zkracuje jednotku watt, podle skotského vynálezce Jamese Watta. Jeho parní stroje jsou symbolem průmyslové revoluce, která částečně předala práci lidských rukou strojům. W je zároveň jednotkou práce (anglicky work).

 • Výkon 1 watt znamená, že byla za 1 sekundu vykonána práce 1 joulu.
 • Příkon 1 watt znamená, že byla za 1 sekundu spotřebována energie 1 joulu.
 • Účinnost je poměr mezi výkonem a příkonem (spotřebou). Například plynová kamna (wafky) mívají účinnost kolem 85 %. Přímotopy mají účinnost prakticky 100 %, ovšem elektřina je stále výrazně dražší než zemní plyn. Tepelná čerpadla mají vzhledem ke spotřebě elektřiny účinnost běžně kolem 400 % (přesněji topný faktor 4), protože využívají také energii okolního prostředí.

Původní verze článku byla zveřejněna vloni na jaře a opravena na základě diskuse níže. V lednu 2015 byl aktualizován podle nových cen.

Štítky:, ,

 • Pat

  Ten výpočet spotřeby ledničky je absolutně špatně. Ledničky neběží nonstop, ale kompresor spíná jen pár hodin denně, takže o 160W/24h nemůže být řeč.Mně lednička spotřebuje asi 440kWh/rok, což je asi o 1000kWh méně než je uvedeno ve článku.

 • Nik

  Jj, přesně to jsem chtěl napsat s tou ledničkou 🙂 Protože účet za rok opravdu máme cca 11 tis. při nějakých 2,6MWh se sazbou D02d. Ale „elektřinou“ vaříme (+čaje v konvici), pečema a pereme (to všechno každý den!) a to jsou všechno tepelná zařízení s obrovským výkonem vzhledem k výkonu ledničky. Ale jinak je pravda, že stará lednička během pár let novou „prožere“ svou spotřebou.
  .
  No jinak je tam ještě jedna drobnost „hodinové svícení potřebuje 12 wattů“ nepotřebuje 12W, ale je potřeba těch 12W hodinu dodávat a tím se spotřebuje 12Wh.
  .
  Ale hezký článek a BFU si udělá hezkou představu jak co žere a kolik za to pak zaplatí.

 • Petr Woff

  Díky za připomínky, nesouhlasím sice s přívlastkem „absolutně“ špatně, ale máte pravdu, že je lepší v případě ledničky uvést spotřebu a pojem „watthodina“ jsem prostřednictvím svícení zářivky nevysvětlil dobře. Obě pasáže jsem upravil, ještě jednou díky za užitečnou a citlivou kritiku!

 • Petr Čása

  Aktuální informace o spotřebě energií v ČR vydaná ERÚ je tato:
  ~~ 57,13 TWh elektřiny
  ~~ 87,85 TWh plynu.
  Viz Předpis č. 111/2014 Sb.
  ______________________________________________________________
  111

  SDĚLENÍ

  Energetického regulačního úřadu

  ze dne 13. června 2014

  o celkovém množství elektřiny a plynu spotřebovaném v České republice v roce 2013

  Energetický regulační úřad v souladu s § 17d odst. 4 zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, vyhlašuje pro účely stanovení roční výše zvláštního poplatku na činnost Energetického regulačního úřadu celkové množství elektřiny a plynu spotřebované v České republice v roce 2013, za které účastníci trhu s elektřinou a účastníci trhu s plynem hradí v souladu s cenovými předpisy cenu za zúčtování operátora trhu:

  1. Celkové množství elektřiny, za které účastníci trhu s elektřinou hradí v souladu s cenovými předpisy cenu za zúčtování operátora trhu, spotřebované v České republice v roce 2013, činilo

  57137587,25 MWh.

  2. Celkové množství plynu, za které účastníci trhu s plynem hradí v souladu s cenovými předpisy cenu za zúčtování operátora trhu, spotřebované v České republice v roce 2013, činilo

  87854460,102 MWh.

  Předsedkyně:

  Ing. Vitásková v. r.

 • Jenda

  Ta cena 4,83 kWh, je prosím vás včetně DPH? Děkuji

  • Petr Woff

   Ano, cena je včetně všech poplatků (za samotnou odebranou energii, měsíčního paušálu pro obchodníka, měsíčního paušálu lidově řečeno „za jištič“, za distribuci neboli přepravu a správu páteřní sítě, za organizaci krátkodobého trhu, na podporu ekologických zdrojů energie) a daní (ekologické a z přidané hodnoty). http://www.cenyenergie.cz/cena-elektriny-z-ceho-je-slozena/