fbpx

Partneři sekce

Solární ohřev vody – vyplatí se?0

Fotovoltaické elektrárny jsou drahé a závislé na dotacích. Ohřev užitkové vody sluncem je naproti tomu snadný a poměrně levný. Dnes si spočítáme, komu se vyplatí.

V nedávném článku jsme počítali návratnost domácí fotovoltaické elektrárny. Zjistili jsme, že po snížení státní podpory už nejde o tak výhodnou investici, kterou navíc ohrožují aktuální politické nálady. Slunce ale může pomáhat i jinak. Můžeme s jeho pomocí ohřívat užitkovou vodu.

Solární ohřev vody má řadu výhod – k jeho provozu nepotřebuje složitá povolení či připojení k síti, ani vás netrápí dotační byrokracie. Pořízení systému je navíc mnohem levnější. A zatímco solární elektrárna využije jen asi 20 % dopadající energie, solární topení má účinnost přes 85 %. Vyplatí se tedy pro rodinný dům?

Reklama

Základní otázky – jak budeme solární systém používat?

Než začnete se stavbou solárního systému pro ohřev teplé vody, musíte odpovědět na několik otázek: K čemu budete vodu používat? Pouze pro osobní hygienu? Na praní prádla? Budete jen ohřívat vodu, nebo i přitápět? Kdy budete systém používat, celoročně nebo jen sezónně? A především, pro kolik osob? Z odpovědí pak snadno odvodíte, jaký typ panelů použít a jak velký zásobník instalovat.

Kvalitní solární systém pro ohřev vody stojí okolo 100 000 Kč. Návratnost má zhruba 8 let.

Solární energii lze samozřejmě použít i pro vytápění. To ale není příliš výhodné. Jednak se s tím musí počítat už při stavbě domu (je nutné upravit celou otopovou soustavu), jednak nejvíc topíme v zimě, kdy je výkon nejmenší, v létě by pak byl systém nevyužitý. Teplou vodu ale potřebujeme stále.

V českých podmínkách se nemůžeme spolehnout pouze na slunce. Bylo by sice možné postavit „soběstačný“ systém, byl by ale příliš drahý. Museli bychom totiž několikanásobně zvýšit počet solárních panelů, které by pak v létě „běžely na prázdno“. Doporučujeme navrhnout systém tak, aby 60 – 80 % energie čerpal ze slunce, v zimě ho pak doplnit třeba plynovým ohřevem. Tím získáte nejlepší poměr cena/výkon.

Jakou techniku potřebujete?

V další fázi musíte zvolit technologii solárních panelů a zjistit, kolik jich bude potřeba.

Druhy solárních panelů:

  • Ploché nekryté: „Obyčejná“ černá deska se sítí trubiček. Jsou nejlevnější, ale fungují jen při přímém osvitu, v zimě jsou nepoužitelné. Jsou levné, hodí se např. k ohřevu bazénu nebo pro sezónně používané byty.
  • Ploché kryté: Fungují podobně jako předchozí, ale deska je pokryta sklem, funguje podobně jako skleník – lépe vstřebává i odražené světlo a nevychládá. Funguje i v zimě a jde o nejčastější používaný typ.
  • Ploché vakuové: Podobné jako předchozí, ale zpod skla je vysátý vzduch, kolektor výborně izoluje a pohlcené teplo nevyzáří zpět. Jsou účinnější než obyčejné, ale jsou drahé.
  • Vakuové trubicové kolektory: Velmi účinné kolektory tvořené sítí vakuově izolovaných trubic. I v zimě ohřejí vodu na vysokou teplotu. Jsou však drahé, těžké a poměrně snadno se poškodí, hodí se pro průmyslové použití.

Kolik panelů potřebujete? To záleží nejen na spotřebě vody, ale také na sklonu střechy a její orientaci. Nejlepší je orientace na jih s 45° sklonem. Pokud takovou střechu nemáte, systém nebude pracovat na plný výkon a musíte použít více panelů. Běžná rodina potřebuje 5-6 m2, tedy 2-3 běžné dvoumetrové panely. Kryté deskové panely ohřejí v létě vodu na 80 °C i více, v zimě pak na 50 °C.

Jak systém funguje v praxi? Do kolektorů nepouštíme přímo vodu, ale pouze „solární kapalinu“ (nemrznoucí směs), která přes výměník ohřívá vodu v bojleru. Díky tomu můžeme teplou vodu vyrábět do zásoby. Moderní systémy jsou vybaveny elektronickou regulací, která sama ohřeje bojler na požadovanou teplotu a poté systém odstaví. Dále je možné bojler propojit s kotlem na dřevo nebo připojit plynový a elektrický ohřev, který dodá teplo, když solární systém nestíhá (např. v zimě).

Kolik solární systém stojí?

Ale dost teorie. Jak nákladné je pořízení solárního ohřevu? V našem výpočtu použijeme průměrnou čtyřčlennou domácnost a solární systém na celoroční ohřev teplé vody. Záleží samozřejmě na zvyklostech a životním stylu rodiny, ale průměrná domácnost potřebuje alespoň třistalitrový zásobník. Pokud chcete teplou vodu používat i na další účely, případně máte vyšší spotřebu, 400 litrů je ideální. Ceny bojlerů se liší, ale nevyplatí se na něm šetřit, už kvůli životnosti. Bojler o objemu 300 l stojí kolem 18 000 Kč, 400litrový potom 24 000 Kč. Bojler musí obsahovat alespoň dva výměníky nebo elektrické těleso pro přitápění.

Solární systém pro ohřev teplém vody je sice finančně náročnější na samotnou realizaci, jeho návratnost je však poměrně rychlá a má dlouhou životnost, během níž pracuje téměř zadarmo. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Od velikosti bojleru se pak odvíjí plocha solárních kolektorů. Pro 400 litrů vody potřebujeme nejméně 6m2 plochy, což při dnešních cenách znamená cca 30 000 Kč. Třetí významnou položkou je čerpadlo za 7-8 tisíc Kč.

Tím jsme velké položky vyčerpali, rozhodně však nejsme na konci. Potřebujeme sadu pro uchycení na střechu (cca 5 000 Kč, ale velmi se liší podle typu střechy), řídící elektroniku (3 000 Kč), potrubí a instalatérské vybavení. Zde už je cena zcela individuální, ale rozhodně ne nízká. (Jenom kvalitní měděné potrubí stojí od 200 Kč za metr.) Dále je potřeba expanzní nádoba pojistný ventil, které systém ochrání v případě poruchy a přehřátí (cca 1500 Kč) atd. Dále je třeba kapalina do kolektorů (cca 2 000 Kč) a další jednorázové výdaje. A především práce instalatérů a techniků (kolem 10 000 Kč).

Dohromady tak celý systém stojí 100 – 115 000 Kč. Možná najdete i mnohem výhodnější nabídky, ty však často neobsahují některý prvek (např. potrubí, které musí být dopočítáno přímo na místě, práci techniků, DPH…)

Větší solární systém pro ohřev vody – orientační ceny:

Solární kolektory (6 m2)30 000 Kč
Bojler s výměníkem (400 l)23 000 Kč
Čerpadlo7 300 Kč
Uchycení na střechu5 000 Kč
Regulace, elektronika3 500 Kč
Expanzní nádoba1 600 Kč
Potrubí (40 m)8 000 Kč
Solární kapalina (10l)2 200 Kč
Kohouty, lišty, Instalatérské vybavení4 500 Kč
Práce10 000 Kč
DPH 21%19 971 Kč
Součet115 071 Kč

Menší solární systém pro ohřev vody:

Solární kolektory (5 m2)25 000 Kč
Bojler s výměníkem (400 l)18 000 Kč
Čerpadlo7 300 Kč
Uchycení na střechu4 500 Kč
Regulace, elektronika3 500 Kč
Expanzní nádoba1 600 Kč
Potrubí (40 m)8 000 Kč
Solární kapalina (10l)2 200 Kč
Kohouty, lišty, Instalatérské vybavení4 500 Kč
Práce10 000 Kč
DPH 21%17 766 Kč
Součet102 366 Kč

Vyplatí se?

V českých podmínkách dokáže solární systém v jarních a letních měsících pokrýt celou spotřebu teplé vody, na podzim a v zimě její část. Průměrná úspora může být od 50 do 70 %, někdy i více. (Kolektory sice dokáží zachytit mnohem více tepla, ale pouze v létě, kdy ji není možné spotřebovat a kolektor jede „na prázdno“.)

Není snadné odhadnout spotřebu tepla pro čtyřčlennou rodinu, ale podle tabulek ČVUT je to nejméně 17 kWh za den na mytí. K tomu připočtěme nejméně 5 kWh na další účely (praní, úklid…). Pokud domácnost ohřívá vodu plynem, zaplatí 19 400 Kč ročně, v případě elektřiny až 25 000 Kč.

Pokud by solární systém ušetřil 60 % nákladů, pak pro domácnost s plynem to znamená úsporu 11 640 Kč ročně, což odpovídá návratnosti přes 8 let. Při elektrickém ohřevu je to pak 15 000 Kč a návratnost 6 – 7 let. Individuální výsledky se budou lišit, ale je nepravděpodobné, že by návratnost překročila dobu 15 let. Výpočet nezahrnuje náklady na provoz a údržbu, ty jsou ale minimální – čerpadlo má příkon kolem 50 W, jednou za několik let je potřeba vyměnit anodovou tyč v bojleru, vyčistit ho a vyměnit kapalinu v okruhu. Návratnost pak mohou snížit i nejrůznější dotace na solární panely.

Životnost solárního systému je 25-30 let. Na rozdíl od fotovoltaiky účinnost časem neklesá, systém není tak poruchový a opravy jsou levnější. Na návratnost má vliv pouze cena paliv. Netroufáme si odhadovat vývoj cen plynu, ale není příliš pravděpodobné, že by razantně klesly. Jedinou nevýhodou je tak vysoká počáteční investice.

Autor: Redakce Nazeleno.cz