Net metering – slovo, které snad budeme potkávat stále častěji


29. 10. 2015

Autor

 

Nový energetický zákon konečně přinesl lepší možnosti pro instalaci domácích solárních elektráren. Ty dokonce podporuje i dotační program Nová zelená úsporám. Je to logické – ekologická technologie, která pomůže rodinám šetřit náklady na energie a navíc významně přispívá k zvyšování naší energetické bezpečnosti, si podporu zaslouží. Lepší legislativní podporu a zavedení by potřeboval i tzv. net metering, tedy nový způsob účtování elektřiny s konceptem „komodita za komoditu“.

Domácí solární elektrárna je nádherný vynález. Fotovoltaické panely umístěné na střeše rodinných i bytových domů totiž mohou pokrýt většinu spotřeby elektřiny v běžné domácnosti. Uvážíme-li, že cena solárních panelů klesá a jejich účinnost roste, stojíme na prahu opravdové domácí energetické revoluce. Ostatně malé elektrárny v Británii už běžně nabízí třeba obchodní řetězec IKEA.

V praxi je ale se solárními elektrárnami drobná potíž. Slunce nesvítí vždy, a když už svítí, tak většinou přes den, kdy jsme v práci. Nedostatek slunečního svitu takový problém není – elektřinu si prostě koupíme od dodavatele, s kterým máme smlouvu. Co ale s přebytky, kdy slunce praží o sto šest a vyrobenou elektřinu doma nespotřebujeme? Dodávat ji do elektrické sítě za výkupní cenu je administrativně a technicky docela složité, a tak je potřeba jiné řešení – ideálně zmíněný net metering.

Jak net metering funguje? Jeho podstatou je právo na výrobu energie pro krytí vlastní spotřeby a právo využívat elektrické distribuční sítě jako veřejného statku, ovšem podle dohodnutých pravidel. Pokud domácí solární elektrárna vyrobí více, než v dané době rodinný dům spotřebuje, elektřina přeteče do sítě a spotřebuje se v sousedství s minimálními ztrátami. Pokud vaše domácí elektrárna vyrobí méně, rodinný dům čerpá elektřinu ze sítě jako dosud. V ročním úhrnu má majitel elektrárny právo odebrat bezplatně ze sítě maximálně tolik energie, kolik do ní dodal. Právě to je zmíněný princip komodita za komoditu.

Důležité přitom je, že net metering má samoregulační efekt. Domácím elektrárnám se vyplatí vyrobit jen tolik energie, kolik domy spotřebují. Elektřina vyrobená navíc propadá dodavateli.

Problémem net meteringu ale zůstává skutečnost, že je nutné jej zavést najednou. Nemůže vzniknout nějakou postupnou evolucí zdola, ale jeho technickou i legislativní podporu je potřeba implementovat centrálně. A k tomu se zatím české úřady moc nemají.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *