Podívejte se, jak vypadá změna dodavatele v praxi

Magazín Cenyenergie.cz vyzval před několika týdny své čtenáře, aby posílali zkušenosti se změnou dodavatele elektřiny nebo plynu. Jako první nám své zkušenosti se změnou dodavatele plynu popsala Martina Nováková. Co ji ke změně dodavatele vedlo? Jak vše probíhalo?


13. 2. 2011

Autor

Naše společnost, Jazykový Institut Plzeň, s.r.o., převzala k 1. srpnu 2010 do pronájmu nové prostory v centru Plzně, které slouží jako externí učebny pro studenty naší jazykové školy. Spolu s převzetím nájmu nás čekaly povinnosti spojené s převodem elektřiny a plynu ze stávajícího nájemce na nás.

K odběru plynu od ČEZu budeme připojeni až k 1. květnu 2011.

Předchozí nájemník odebíral elektrický proud od společnosti ČEZplyn mu dodávala společnost RWE. Při převzetí prostor jsme si zapsali stav elektroměru a plynoměru. Vzhledem k časové zaneprázdněnosti předchozího nájemce jsme nakonec museli společnost ČEZ a RWE zkontaktovat sami a zažádat o přepsání odběru na naši společnost.

První impuls ke změně dodavatele

Nejprve jsme zavolali na bezplatnou linku ČEZu a zažádali o přepis odběrného místa elektřiny. To proběhlo zcela bez problémů. V rámci vyřizování přepisu odběru elektřiny nám nabídli, zda bychom neměli zájem odebírat od nich také plyn. Prý garantují nižší cenu plynu nejméně o 5 % do konce roku 2011 a poté slibují garanci nejlevnějšího plynu na trhu.

Pan Bačkovský, s kterým jsme jednali, nám poskytl základní informace týkající se přechodu od RWE k ČEZ. Rozhodli jsme se ponechat si čas na rozmyšlenou a poprosili jsme, aby nás zkontaktoval v průběhu následujícího týdne.

Proč jsme se rozhodli pro změnu dodavatele?

Zcela upřímně, prvním impulsem ke změně dodavatele plynu bylo rozhodně oslovení ČEZu, který nám nabídl dodávku plynu za nižší ceny. S ohledem na skutečnost, že nás i tak čekalo přepisování odběrného místa, stálo za to zvážit, zda nabídka jiného dodavatele nebude výhodnější a neušetří nám peníze.

Dalším, byť malicherným důvodem, proč vyměnit RWE za ČEZ, byla skutečnost, že od ČEZu již odebíráme elektřinu a měli bychom tak jednoho dodavatele.

Hlavním důvodem ke změně dodavatele však byla cena plynu. Co se týče garance levnějšího plynu, jsme v tomto ohledu trochu skeptičtí. ČEZ sice může garantovat nižší cenu, ale pouze té složky plynu, která je neregulovaná. Pokud regulovaná složka plynu zdraží, můžeme za plyn platit podobně jako u jiného dodavatele. Momentálně pro nás ale ČEZ vychází nejlevněji, a proto jsme se, s ohledem na všechny výše zmíněné zkušenosti, rozhodli pro změnu dodavatele.

Kalkulace ceny plynu: Spotřeba 25 MWh/rok

Vzhledem k tomu, že jsme přebírali prostory od předchozího nájemce, bylo těžké odhadnout, jaká bude celková roční spotřeba plynu. Nechali jsme si tedy poradit od správce budovy, který by měl mít o spotřebách plynu, elektřiny i vody v budově přehled. Následně jsme vše konzultovali i s panem Bačkovským z ČEZu a došli jsme k předpokládané roční spotřebě 25 MWh/rok.

Tip: Roční úsporu vám ukáže kalkulačka 

Spočítejte si v naší kalkulačce, kolik za elektřinu nebo plyn platíte vy a podívejte se, zda můžete ušetřit!

Externí prostory, které jazyková škola Jipka pro výuku využívá, jsou vytápěny plynem, kterým se také ohřívá voda. Na jiné účely plyn využíván není. Spotřeba plynu je poměrně vysoká díky tomu, že se téměř bez přestávky vytápí čtyři místnosti o celkové rozloze 113 m2. Jedná se o historický dům s vysokými stropy a tlustými stěnami, proto je v zimě nutné topit více než například v panelovém či bytovém domě.

Pro výpočet ceny plynu jsme využili kalkulačky na stránkách magazínu Ceny energie. Při předpokládané spotřebě 25 MWh/rok bychom u ČEZu zaplatili 30 472 Kč, u RWE, který se ukázal jako nejdražší v plzeňském regionu, 33 058 Kč. Přechodem k ČEZu bychom tak ušetřili 2 586 Kč.

Výpověď a uzavření smlouvy s novým dodavatelem

Na základě kalkulací jsme se rozhodli pro změnu dodavatele. Pan Bačkovský ze Zákaznických služeb ČEZ zavolal po týdnu, přesně tak, jak jsme se domluvili. E-mailem jsem mu následně zaslala informace o naší společnosti, které vyžadoval. Jednalo se o fakturační údaje, zasílací adresu společnosti, dále o místo převodu (jedná se o externí učebny, tudíž je fakturační i zasílací adresa jiná) a stav plynu ke dni předání.

K uskutečnění převodu bylo nutné znát číslo místa spotřeby, EIC kód a číslo měřidla. Všechny tyto údaje jsou k dohledání v předchozích fakturách od stávajícího dodavatele. V našem případě nám tyto údaje poskytl předchozí nájemce. Ten také musel podepsat plnou moc na ukončení smlouvy pro zákazníka, který bude odběr plynu ukončovat.

Několik dní poté, co jsme zaslali potřebné údaje, nám do kanceláře přišla ve dvou vyhotoveních Smlouva o sdružených službách dodávky plynu. Obě jsme podepsali, jedno vyhotovení jsme si nechali a druhé zaslali společně s plnou mocí od předchozího nájemce zpět. Nutno dodat, že jsme obdrželi odpovědní obálku přímo od ČEZu a nemuseli jsme tak hradit poštovné.

Přibližně po týdnu od odeslání smlouvy nás ještě jednou zkontaktoval pan Bačkovský a poprosil o zaslání oskenované nájemní smlouvy. ČEZ za předchozího nájemce ukončil smluvní vztah s RWE a k tomu potřeboval doložit novou nájemní smlouvu.  Nový dodavatel plynu tak za nás i předchozího nájemce vyřídil veškeré technické a administrativní úkony spojené se změnou dodavatele plynu. Proces to byl poměrně jednoduchý, dodavatel se opravdu snaží co nejvíce záležitostí vyřídit za svého nového odběratele.

Jak dlouho trvá přechod k novému dodavateli?

1. fáze – od nabídky k rozhodnutí změnit dodavatele: 7 dní
2. fáze – dodání podkladů novému dodavateli: 1-2 dny
3. fáze – obdržení nové smlouvy o dodávkách plynu: 3-5 dní
4. fáze – od odeslání nové smlouvy po vyřízení výpovědi stávajícímu dodavateli: 7 dní
5. fáze – výpovědní lhůta a připojení k novému dodavateli: většinou 3 měsíce (běží od 1. dne následujícího měsíce, v našem případě tedy od 1. 2. 2011 do 30. 4. 2011)

 Výpovědní lhůta a odběr od nového dodavatele

Celý proces převodu byl z hlediska administrativního pro nás, jako odběratele, poměrně jednoduchý. Co nás ale překvapilo, bylo datum připojení. Ačkoli jsme smlouvu uzavírali v prosinci, připojeni k odběru plynu od společnosti ČEZ budeme až k 1. květnu 2011. Jedná se tedy o poměrně dlouhé přechodné časové období.

Do té doby, než budeme připojeni k síti ČEZu, budeme stále odebírat plyn od společnosti RWE. Neviděli bychom v tom problém, pokud by byla předešlá smlouva vedena na naši společnost. V reálu to pro nás ale teď znamená, že je plyn stále veden na předešlého nájemce, který dostane fakturu od RWE a bude nám muset odebraný plyn přefakturovat.

Štítky: , , , ,

Komentáře

One thought on “Podívejte se, jak vypadá změna dodavatele v praxi

  1. Natalie napsal:

    Vážení!
    ne nechte se zklamat nabídkami od ČEZ na dodaní plynu. ČEZ
    NESCHOPEN řešit rychle jednoduše usazeny plynoměru. Požadavek na plynoměr
    a elektroměr v ČEZ jsem podala 12.11.2014 , za 2 dní elektřinu připojili,
    ale plynoměr mně usadí až 10.12.2014 . Je to v listopadu kde teploty
    venku do -3C A bytě kde je topení, horka voda, vaření vše na plyn.
    Každodenní volaní na zákaznickou linku, osobní návštěvy pobočky v Karlových
    Varech odebrali spoustu času a nervu. Slyším jenom sliby, sliby, sliby… ale žadny prakticky kroky. Do dneska 28.11.2014 ten plynoměr nemám usazeny a topím v bytě
    elektrikou, kteru pak já, jako zakaznyk budu muset hradít. ČEZ NESCHOPEN RYCHLE ZAJISTIT A REŠIT OBYČAJNY POŽÁDÁVEK ZAKAZNÍKA. CHCETE RYCHLE BYDLÍT V TEPLE – BERTE PLYN OD RWE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *