Podvůdky: Kdo prodává energie jménem společnosti Centropol Energy?

Centropol Energy svěřuje prodej svých energií externistům. Lze „outsourcovat“ taky odpovědnost?


13. 8. 2014

Autor

Na náměstí v severočeské Krásné Lípě začíná a končí turistický okruh, vhodný pro celodenní pěší výlet. Starší naučnou stezku byste v českých zemích hledali těžko, však taky už byla skoro zapomenuta. Na její obnovu přispěla 30 000 korunami společnost Centropol Energy a.s., která zároveň zásobuje elektřinou většinu krajských měst. Patří do žebříčku Czech Top 100, tedy mezi stovku tuzemských firem s největším obratem. Její majitel Aleš Graf byl vloni finalistou soutěže Manažer roku.

Centropol Energy ovšem vyrostla prodejem elektřiny a zemního plynu maloodběratelům, přičemž mezi její marketingové strategie patří podomní prodej. Kdo obcházel byty, domy a firmy, a jak dokázal uzavřít tisíce až statisíce smluv? Při důsledném pátrání narazíme na pojem outsourcing, který znamená vytěsnění zdrojů, tedy najímání levnějších externistů na vybrané činnosti.

Outsourcing je jako optická iluze. Někdo prodává energie od Centropol Energy, ale není její zaměstnanec.

Za Centropol Energy prodává Ranger

Centropol Energy dlouhodobě deleguje část svého přímého prodeje na společnost Ranger Czech Republic a.s. Spolupráce prý probíhá podle pečlivě nastavených etických a kontrolních pravidel.

„Po dodání smlouvy od prodejce do naší centrály je zákazník kontaktován Call Centrem a je ověřen jeho zájem změnit dodavatele, zároveň je dotazován na postup a chování prodejce. Pokud zjistíme, že postup odporoval našim pravidlům a kodexu, je s takovým prodejcem okamžitě ukončena spolupráce,“ sdělil nám Ladislav Šticha, tiskový mluvčí Centropol Energy. „Zákazník obdrží následně potvrzovací sms a posléze i dopis. Podle našich informací nemá žádná společnost na trhu takto propracovaný systém. Při spolupráci s námi se firma Ranger tomuto modelu plně podřídila, takže ke spolupráci nemáme větší výhrady,“ pokračuje Šticha. Pro úplnost dodejme, že Centropol Energy nepatří mezi signatáře Etického kodexu obchodníka s energiemi, sepsaného Energetickým regulačním úřadem.

Centropol Energy outsourcuje prodej na externistu, který outsourcuje prodej na externisty, kteří outsourcují prodej na externisty…

Ranger důvěřuje externistům

„Za roky spolupráce obchodní zástupci pod záštitou Ranger Czech Republic a.s. přivedli k Centropol Energy mnoho desítek tisíc spokojených zákazníků,“ líčí nastavenou strategii pozitivně také Lenka Písková, manažerka prodeje z Ranger Czech Republic a.s. Rovněž ona hovoří o „několikastupňové kontrole kvality“.

Jak jsou tedy možné zprávy o podvůdcích? ZDE a ZDE média už dříve informovala, že Ranger klame poctivé zájemce o práci, i důvěřivé odběratele energií. Například „zástupce opavské pobočky“ Daniel Szabó údajně inzeroval a nabízel práci „opisovače elektroměrů, ale přitom hledal podomní podvodníčky, kteří polopravdami a dezinformacemi přimějí maximum lidí podepsat smlouvu na dodávku elektřiny. „K neaktuálním informacím považujeme za zbytečné se vyjadřovat. Pan Daniel Szabó nikdy nebyl a není zaměstnancem společnosti Ranger Czech Republic a.s. Pokud některý z externích spolupracovníků využívá pro nábor nových obchodních zástupců klamavý inzerát, nejedná se v žádném případě o schválený postup,“ odmítá Písková. Takže firma nese morální odpovědnost jenom za svoje kmenové zaměstnance, nikoli za svoje externí spolupracovníky? Na doplňující námitky už nám Lenka Písková neodpověděla. Posuďme tedy sami, nakolik je kritika opožděná a mylná.

Jakmile Daniel Szabó zjistil, že jsme CenyEnergie.cz, přerušil komunikaci. Anebo snad vůbec neexistuje?

Kdosi nabízí místo podvodníka

Bylo snadné najít na portálu jobs.cz aktuální inzerát, podepsaný jménem Daniel Szabó – RANGER. Obchodní manažer hledal na začátku července člověka pro „kontrolu stavu elektroměru elektrické energie a „kontrolu odběrného místa“. Také bylo snadné zaslat na zveřejněnou e-mailovou adresu odpověď, vydávaje se za zájemce o práci „pro společnosti Ranger a Centropol Energy“. Daniel Szabó nic nerozporoval a obratem pozval domnělého uchazeče do Hradecké ulice v Opavě, dokonce připojil mapku.

Ovšem nabízená práce přísluší pouze místní distribuční společnosti, a tak jsme požádali o vyjádření ČEZ. „Společnost Ranger s ČEZ Distribučními službami (úsekem Měření) nijak nespolupracuje. Není tedy zřejmé, kdo má z výběrového řízení na základě inzerátu vzejít. Kontrolu odběrného místa nemůže provádět kdokoli – to přísluší společnosti pověřené distributorem,“ sdělil nám Jan Pavlů, tiskový mluvčí skupiny ČEZ. Napsali jsme tedy opět zadavateli podvodného inzerátu, nyní už za redakci magazínu CenyEnergie.cz, ať se obhájí. Daniel Szabó však tentokráte ani na opakované dotazy nereagoval.

Podvodný inzerát najdete ZDE. Daniel Szabó pod hlavičkou firmy Ranger zve nezaměstnané do Hradecké ulice v Opavě.

Zpátky k Centropol Energy

Shrňme celý příběh. Nějaký podvodníček zveřejňuje klamavé inzeráty. Pravděpodobně už řadu let obelhává nezaměstnané lidi a odběratele energií. Vystupuje přitom jménem partnerských firem Ranger Czech Republic a.s. a Centropol Energy a.s., které však tvrdí, že podobné podvody znemožňují kontrolou přinesených smluv.

Kvůli outsourcingu skutečně lze říci, že za svoje činy nese odpovědnost jenom poslední externista najatý externistou externí firmy. Na druhou stranu, také on možná drobným dílkem přispěl na obnovu značek a mostků Köglerovy naučné stezky v Krásné Lípě.

Štítky: , ,

Komentáře

3 thoughts on “Podvůdky: Kdo prodává energie jménem společnosti Centropol Energy?

  1. Petr napsal:

    Každá společnost je plně odpovědná za všechny své prodejní kanály.

  2. Radka R. napsal:

    Máte-li zájem o zajímavý dokument, který ukazuje, jak Ranger nepostihoval prodejce, kteří klamali lidi, ozvěte se mi na mail radkaerer@seznam.cz

  3. Jindřich Zeidler napsal:

    Jejich neseriózní jednání při získávání nových zaměstnanců mohu jen potvrdit. Sám jsem u této asi tři týdny pracoval, naštěstí už je to historie. V den nástupu nám byl slíben nástupní bonus 5000,- za prvních pět uzavřených smluv, dalších 15000,- za uzavření dalších 15 smluv. Celkem nám naslibovali 30000,- jen na bonusech. Když jsem měl nárok na první bonus, bylo mi řečeno, že se peníze vyplácí až potom co budou smlouvy fyzicky odeslány na RWE, přitom před nástupem tvrdili, že hned po verifikaci. Jedné mojí kolegyni ,která na slíbený bonus dosáhla ještě dřív než já, dokonce do očí tvrdili, že peníze již odeslali na její účet, jmenovitě manažer plzeňské pobočky p. Ladislav Neuwirth. Postupně, když se nás o ten bonus začalo hlásit čím dál víc, najednou začal otáčet, že jsme to my špatně pochopili a začal to protahovat a házet špínu na ostatní. Tím jsem s touto firmou definitivně ukončil spolupráci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *