Poradna: Jak postupovat, když chci vrátit přeplatek?

V závěrečné části našeho seriálu vám poradíme, jak postupovat v případě, že chcete zpátky přeplatek, který vám dodavatel mezitím naúčtoval do nejbližší zálohy.


25. 1. 2012

Autor

Dotaz:

Je ze zákona dané, do kdy se vrací přeplatky? Jak postupovat v případě, že chci zpátky přeplatek, ale dodavatel mi jej naúčtoval do nejbližší zálohy?

Odpověď:

Pokud není v obchodních podmínkách nebo ve smlouvě stanoveno jinak, přeplatek se musí vrátit.

Nicméně, v obchodních podmínkách je možné ujednat něco jiného a většina dodavatelů to skutečně dělá. Například ze tří největších dodavatelů elektřiny v ČR jeden přeplatky vrací bez dalšího, jeden vrací jen větší přeplatky (protože je nehospodárné posílat desetikorunový přeplatek složenkou) a jeden je započítává zcela. Podle zkušeností zákazníků na tom ale většinou netrvají. Pokud požádáte o vrácení přeplatku (například telefonicky na zákaznické lince), většinou peníze pošlou.
(Pozn.: Pokud ale máte u dodavatele dluh, který už je splatný, například jste zálohu zapomněli zaplatit nebo dlužíte za jiné služby, může být přeplatek použit na úhradu tohoto dluhu.)

Štítky:, , ,

  • Anička Fuňková

    Dobrý den. Chci se zeptat když se dostěhuji z nájemního bytu a mám tm přeplatek za elektřinu, je majitel tohoto bytu povinen mi tento přeplatek vyplatit? A může to být vyplaceno v období stěhování? nebo až na splatný termín? Děkuji za odpověď

  • Petr Woff

    Dobrý den, Aničko, měla jste smlouvu s dodavatelem elektřiny uzavřenou osobně Vy, anebo je smlouva napsána na majitele bytu? To je klíčová otázka. Pokud platí druhá možnost a nemáte vracení přeplatků ošetřeno nájemní smlouvou, záleží pouze na dobré vůli majitele bytu.