Praha koupila zbylou část Pražské plynárenské, možná ji propojí s PRE

Hlavní město nyní vlastní celou Pražskou plynárenskou, v PRE má majoritu.


7. 5. 2014

Autor

Česká metropole koupila od německé skupiny E.ON její menšinový podíl v Pražské plynárenské (a.s.), respektive ve zastřešující Pražské plynárenské Holdingu (a.s.), a stala se tak jediným majitelem. Hned zkraje jara proběhlo střídání na vedoucích postech.

„V návaznosti na faktické převzetí Pražské plynárenské hlavním městem Prahou, došlo již dříve ke zvolení nových členů představenstva a dozorčí rady. Od 7. 4. 2014 má druhý největší tuzemský dodavatel zemního plynu také nové vedení,“ napsal do tiskové zprávy Miroslav Vránek, mluvčí Pražské plynárenské.

Bohemia Energy chce nakupovat, ale…

Praha přijala Memorandum o porozumění mezi Pražskou plynárenskou a PRE.
Hlavní město může zvažovat, zda uzavře spojenectví s novým strategickým partnerem. Zájemci určitě jsou. „Společnost Bohemia Energy entity navýší svůj základní kapitál. Důvodem je náš zájem o koupi Pražské plynárenské,“ uvedl už dříve Jiří Písařík, jednatel společnosti Bohemia Energy entity (s.r.o.).

„Náš zájem i nadále trvá. Je pro nás samozřejmě rozhodující, jak rozhodne majoritní akcionář Pražské plynárenské,“ potvrdila nám Alžběta Šťastná, tisková mluvčí Bohemia Energy. Největší alternativní prodejce elektřiny a plynu již několik měsíců ztrácí zákazníky, zřejmě taky kvůli kontroverzním metodám svých zástupců. Spojení s tradiční značkou by mohlo „Bohemce“ zlepšit renomé, avšak je spíše nepravděpodobné.

Pražská plynárenská se sbližuje s PRE

Pražští radní mezitím schválili Memorandum o porozumění mezi Pražskou plynárenskou a Pražskou energetikou (a.s.) – PRE, kde je hlavní město spoluvlastníkem. „Podstatná je majetková účast Prahy v obou skupinách, díky níž je významná část zisku všech těchto společností vyplácena jako dividenda hlavnímu městu,“ uvedl 1. náměstek pražského primátora Jiří Vávra. Nepovažoval by za ekonomicky prozíravé, kdyby Pražská plynárenská spolupracovala na prodeji plynu s firmou, která je konkurentem Pražské energetiky.

Obě „sestry“ ostatně sdílejí adresu zákaznického centra v ulici Jungmannova 31. Obě prodávají zemní plyn i elektřinu, ale na svém domácím území mají jasně rozdělené specializace a vzájemně si nekonkurují: Pražská plynárenská pro metropoli nevydává ceníky proudu – a PRE tam zase nenabízí modravé plamínky.

Vztah Pražské plynárenské a PRE je hezký, nejvýhodnější tarify ale najdete JINDE.

Jejich základní tarify jsou poměrně drahé, svoji náročnější klientelu uspokojují speciálními nabídkami. Pražská plynárenská poskytuje slevu na samotný zemní plyn 6,5 % či 11 %, jiný tarif je určený seniorům a držitelům průkazu ZTP/P. Pražská energetika garantuje neměnnou cenu samotné elektřiny na 2 roky (Garant, Neo 2) či 3 roky (Neo 3). Nejlevnější tarify však najdete jinde, jak ukazuje kalkulačka plynu a kalkulačka elektřiny.

„Logickým krokem je jednání o možném propojení skupin Pražská plynárenská a PRE za účelem jejich těsnější spolupráce. Praha chce posílit svoji kontrolu nad energetickou infrastrukturou na svém území,“ doplnil Vávra. Pražská plynárenská a PRE dohromady prodávají energie do 1,1 milionu odběrných míst. Členy obou skupin jsou také dceřiné distribuční společnosti, které spravují rozvodnou síť plynu, respektive elektřiny na území české metropole.

Energetika do veřejného vlastnictví?

Praha je výjimečným případem, neboť zůstaly zachovány hranice její infrastruktury.
Majetkové vztahy stojí za pozornost. Hlavní město je tedy nyní 100procentním vlastníkem Pražské plynárenské. Ve skupině PRE (přesněji ve zastřešující Pražské energetice Holdingu a.s.) je sice majoritním majitelem, ale takřka stejně silným partnerem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg AG. Pražská teplárenská (a.s.) je většinově ovládaná Energetickým a průmyslovým holdingem (a.s.), mimo jiné prostřednictvím nizozemské a kyperské firmy. Pražské vodovody a kanalizace (a.s.) náleží francouzské společnosti Veolia.

Odkoupení plynárny nebo teplárny místní samosprávou není o nic méně legitimní, než její privatizace, věří také v Jablonci. Praha je však výjimečným případem, protože hranice její energetické infrastruktury zůstávají zachovány. Kdyby například Pardubický a Královéhradecký kraj chtěly odkoupit plynovodnou síť na svém území, situaci by zřejmě měly těžší. Tradiční společnosti Východočeskou plynárenskou, ale taky Severomoravskou plynárenskou a Jihomoravskou plynárenskou totiž skupina RWE na konci minulého roku sloučila do jediného distribučního území, respektive do firmy RWE GasNet (s.r.o.), jež zahrnuje také severní, střední a západní Čechy. „ERÚ neměl možnost fúzi jakkoliv ovlivnit,“ napsal nám tehdy Jiří Chvojka, mluvčí Energetického regulačního úřadu.

Pozn.: Grafická srovnání cen elektřiny a plynu zahrnují DPH a nabyla účinnosti 1. 1. 2014 v Praze.

Štítky: , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *