Stálý měsíční plat může významně ovlivnit cenu energií

(Komerční sdělení) Vyúčtování elektřiny a plynu se vedle ceny za distribuci a dodávku skládá také ze stálého měsíčního platu, jehož výši určuje právě váš dodavatel energií. K čemu je stálý plat určen a proč může jít o významnou položku na vaší faktuře?


2. 5. 2014

Autor

Dodavatelé energií od nás v rámci roční fakturace vybírají řadu poplatků, které nemusí být na první pohled srozumitelné. Vedle samotné spotřeby energie, kterou doma využijete k provozu spotřebičů, ohřevu vody nebo třeba k vytápění, je další významnou položkou cena distribuce, která se liší podle jednotlivých distribučních území (E.ON Distribuce, ČEZ distribuce a PRE distribuce) a je na daném distribučním území stejná u všech dodavatelů (dodavatelů silové elektřiny – komodity). Výši vaší útraty ale ovlivňuje také stálý měsíční plat – poplatek v řádech desítek až stovek korun, který určuje váš dodavatel energií.

Spotřebujete málo? Jste v nevýhodě!

Stálý měsíční plat platíte svému dodavateli za rezervovanou kapacitu elektřiny nebo plynu v jeho síti, konkrétně tedy za možnost kdykoliv komoditu odebírat. Protože se poplatek účtuje bez ohledu na vaši spotřebu, zaplatíte jej i v případě velmi malého nebo dokonce žádného odběru. To znevýhodňuje především majitele méně využívaných objektů, jako jsou garáže, zahrádky nebo chaty a chalupy, a také zákazníky, kteří se jinak snaží svou spotřebu snížit.

Pozor, aby měsíční poplatky nebyly dražší, než spotřebovaná energie.

Vliv měsíčního poplatku na vaši roční útratu přitom může být zásadní. V případě spotřeby okolo 0,5 MWh elektřiny ročně, které běžně dosáhnete v provozu chalupy nebo jiného menšího objektu, zaplatíte řadě dodavatelů za měsíční poplatky víc, než kolik stojí spotřebovaná elektřina. V některých případech pak tvoří stálý plat až třetinu z celkové roční fakturace!

Jak moc si dodavatelé účtují?

Rozdíl ve výši stálého měsíčního platu je u českých dodavatelů zásadní: společnost E.ON účtuje u elektrické energie svým zákazníkům nízký poplatek v výši 48 Kč měsíčně. U standardních produktů elektřiny dalších dodavatelů je přitom stálý plat vyšší. V případě společnosti ČEZ jde o 60 Kč, u Pražské energetiky dokonce o 79 Kč měsíčně. Zákazníci posledně jmenované společnosti proto zaplatí svému dodavateli o téměř 400 Kč na stálém platu více, než kolik vám naúčtuje společnost E.ON.

Preferujte dodavatele, jehož stálý měsíční plat není podezřele vysoký.

Stálý měsíční plat má významný vliv také v případě, že bydlíte v bytě. Při běžné spotřebě 2,2 MWh ročně zaplatíte za roční odběr elektřiny u Pražské energetiky o zhruba 160 Kč více než u E.ON, přestože má prvně jmenovaná společnost na první pohled nižší cenu za MWh elektřiny.

Cena za MWh nemusí být rozhodující

Pokud uvažujete o změně dodavatele, na stálý měsíční plat nezapomínejte. Ne vždy totiž platí, že se nízká cena za MWh elektřiny nebo plynu automaticky rovná úspoře – stálý vysoký plat může znamenat, že ušetříte méně, nebo dokonce vůbec. Vybírejte proto dodavatele, jehož měsíční stálý plat není podezřele vysoký. Takový dodavatel s vámi hraje fér hru a jeho roční faktura pro vás nebude nepříjemným překvapením.

Štítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *