České firmy bojují o vítězství v soutěži Energy Globe. Vyhraje soběstačný hotel, nebo inovativní dveře?  


2. 9. 2016

Autor

 

V letošním ročníku soutěže E.ON Energy Globe proti sobě stojí dva silné projekty českých firem. Získá si vaši přízeň energeticky soběstačný hotel, který co vyrobí, také spotřebuje? Nebo spíše unikátní koncept dveří do pasivních domů, který získal prestižní světové certifikáty? Rozhodnutí je na vás.

 

Choťovický hotel si vystačí sám

Soběstačný cyklus výroby a spotřeby energie i zdrojů potravin – tak by se dal popsat projekt Hotelu na Farmě. Vše, co má rodinný podnik k dispozici, se totiž používá konkrétním způsobem tak, aby měl provoz hotelu a farmy co nejmenší dopad na přírodu. „Jde o koloběh, ve kterém se využívá vše od prvního zasetého zrnka až po finální masný výrobek,“ vysvětluje Karel Horák, který farmu v roce 1993 koupil.

 

V hotelu zkrátka nic nepřijde vniveč. Veškeré energetické zdroje si firma vyrábí v bioplynové stanici, která je za rok schopna vytopit celou farmu i hotel a ještě dodává 93 % vyrobené energie do distribuční sítě. Teplo z ní využívá nejen hotelový komplex, ale také chovné stanice skotu a prasat. Zbytky a hnůj se používají jako organické hnojivo nebo po zpracování jako pelety na topení. Veškerý bio odpad je kompostován a ostatní druhy odpadu separovány. V plánu je do budoucna též samostatně energeticky zásobované wellness centrum, skleníky a výroba CNG pro zemědělské stroje.

 

Inovativní řešení dveří pro pasivní domy

Soupeřem Hotelu na Farmě je v kategorii Firma unikátní výrobek společnosti SLAVONA – vzduchotěsné posuvné dveře určené pro pasivní stavby. Jejich přínos byl již v minulosti oceněn prestižním certifikátem Passivhaus Institutu v Darmstadtu v třídě phA, který doposud úspěšně získaly pouze tři zahraniční produkty.

 

Jednoduchý design dveří nahrává dnešnímu trendu minimalistických staveb. Šíře rámů je malá a ty boční jsou dokonce ukryté v izolační vrstvě domu, takže vizuální propojenost vnitřního a venkovního prostředí není téměř ničím rušena. Důležitější je ale energetická úspora produktu. „Tepelné vlastnosti těchto posuvných dveří se dají označit za úspornou trojici, která zahrnuje tepelně-izolační vlastnosti, vzduchotěsnost i schopnost solárních zisků,“ říká Zora Stupňáková ze společnosti SLAVONA. Jednoduše řečeno, dveřmi netáhne, ale zároveň propouští sluneční paprsky, které prostor vyhřívají.

 

Vyrovnaný souboj, nebo jasná převaha? Hlasujte a uvidíme

Nové nápady, které táhnou za jeden provaz s přírodou, jsou nedocenitelné. V letošním ročníku soutěže E.ON Energy Globe si v kategorii Firma konkurují dva inovativní projekty. Do konce září můžete o vítězství jednoho z nich rozhodnout rovněž vy svým hlasem. Za odměnu na vás čekají zajímavé ceny od E.ON – třeba možnost vyzkoušet si na rok zdarma automobil ŠKODA Citigo G-TEC na stlačený zemní plyn CNG.