COOP Energy ukončila činnost. Odběratelé mají čas na rozmyšlenou

Zákazníci společnosti COOP Energy mohou vybírat nového dodavatele energií několik měsíců.


10. 6. 2015

Autor

„Zažít krachy? Nevadí!,“ zpívají pohádkoví Tři veteráni. Kdo zná energetický trh, potvrdí, že ani úpadek alternativního dodavatele nemůže odběratele elektřiny a zemního plynu ohrozit. Zákazníky zkrachovalé společnosti COOP Energy a.s. nyní zásobují dodavatelé poslední instance, kterými jsou: v elektroenergetice ČEZ Prodej (na většině území), E.ON Energie (v jižních krajích) a Pražská energetika (v Praze), v plynárenství RWE Energie (na většině území), Pražská plynárenská (v Praze) a E.ON Energie (v jižních Čechách).

Podle aktuálně platného energetického zákona mají odběratelé nejdéle 6 měsíců na to, aby uváženě uzavřeli smlouvu s novým dodavatelem. Na poptávkové straně energetického trhu tvoří menšinu, ale dohromady by naplnili malé město. COOP Energy ještě v březnu zásobovala 1 392 odběrných míst elektřiny a 483 odběrných míst zemního plynu. Zrekapitulujme neúspěšný příběh tohoto dodavatele, ačkoli podobných případů již pamatujeme více.

Byli jste odběrateli společnosti COOP Energy? Doporučujeme vám uzavřít novou smlouvu pro odběr elektřiny nejpozději v září a novou smlouvu pro odběr plynu nejpozději v říjnu.

COOP Energy se omluvila a slíbila vrácení veškerých přeplatků

Akciová společnost vznikla poměrně nedávno, v roce 2011. Již dříve jsme upozornili, že použitá družstevní značka „COOP“ neodpovídala skutečné povaze podniku. Letos v únoru společnost sama podala insolvenční návrh, protože nebyla schopna splácet svoje finanční závazky.

Další důležitou zprávu vydal až Operátor trhu (OTE). „S účinností od 16. dubna bude u odběrných míst dodavatele COOP Energy, a.s. z důvodu pozbytí možnosti dodávat elektřinu proveden převod na dodavatele poslední instance,“ upozornila státem vlastněná společnost. 15. května potom Operátor trhu oznámil, že krachující dodavatel nedokáže finančně zajistit dodávky zemního plynu.

Mezitím vydal patřičnou zprávu neúspěšný obchodník.„Vážení zákazníci, dovolujeme si Vám bohužel oznámit, že společnost COOP ENERGY, a.s. ukončila svoji obchodní činnost. Omlouváme se Vám za komplikace spojené s ukončováním dodávek a ujišťujeme Vás, že Vaše dodávky budou korektně vyúčtovány a veškeré případné přeplatky budou navráceny. Konečnou fakturaci předpokládáme, že dokončíme v horizontu jednoho měsíce,“ sdělila COOP Energy prostřednictvím svých internetových stránek 20. dubna.

V květnu již Operátor trhu neevidoval žádné odběrné místo tohoto dodavatele. „Dodávka poslední instance začne od 18. 5. 2015 a v tomto režimu může být realizována maximálně po dobu 6 měsíců,“ oznámila skupina RWE, která převzatým odběratelům rovnou navrhuje uzavření normální, dlouhodobější smlouvy. Není sama. „Jsme připraveni nabídnout všem zákazníkům, kterým je zajištěna dodávka energií prostřednictvím dodavatele poslední instance, zajímavé ceny,“ hlásí například také Elimon a.s.

Kdy nejpozději uzavřít novou smlouvu?

Tarify všech zavedených obchodníků najdete ZDE. Času je dost, ale nikoli celý půlrok. Doporučujeme uzavřít novou smlouvu pro odběr elektřiny nejpozději v září a novou smlouvu pro odběr zemního plynu nejpozději v říjnu, protože samotný proces změny dodavatele včetně formalit trvá kolem 10 dnů.

Doufejme, že COOP Energy odejde se ctí a skutečně vrátí zákazníkům případné přeplatky. 4. června Energetický regulační úřad informoval, že se zanikající dodavatel dopustil správního deliktu, neboť neposkytl požadované informace. COOP Energy dostala pokutu 10 000 Kč.

Štítky: ,