COOP Energy je v insolvenčním řízení. Odběratelé mohou odejít

Alternativní dodavatel elektřiny a plynu na sebe podal insolvenční návrh. Koncem února měl 1 956 odběratelů.


6. 3. 2015

Autor

„S ohledem na zhoršující se hospodářskou situaci“ musela společnost COOP Energy a.s. oficiálně uznat, že má přibližně dvakrát větší závazky vůči svým věřitelům, než majetek. Městskému soudu v Praze proto poslala insolvenční návrh, ve kterém dospěla „k závěru, že se nachází v úpadku ve formě platební neschopnosti i předlužení“.

Závazky vůči 67 věřitelům činí přibližně 187 milionů Kč, vlastní majetek reálně představuje asi 87 milionů Kč. „Z obsahu insolvenčního návrhu (…) je zřejmé, že dlužník je v úpadku,“ konstatoval mimo jiného Městský soud v Praze. COOP Energy žádá povolení k reorganizaci.

Odběratel ani po případném krachu firmy typu COOP Energy bez energie nebude. Alespoň dočasně jej převezme dodavatel poslední instance, neboli regionální dominant.

COOP Energy nyní umožňuje rychle odstoupit od smlouvy

Srovnání elektřiny
(2,5 MWh, region ČEZ)

Europe Easy Energy
(Easy): 11 569 Kč

Fonergy
(Standard): 11 704 Kč

COOP Energy
(Náš člen 2/2013):
12 085 Kč

Co zbývá 1 470 odběratelům elektřiny a 486 odběratelům zemního plynu, jejichž dodavatel na sebe podal insolvenční návrh? V případě COOP Energy nyní smějí okamžitě přejít k jiné energetické společnosti, přičemž alternativ jsou desítky.

„Každý subjekt Smlouvy (Coop Energy nebo Odběratel) má právo od Smlouvy odstoupit, pokud (i) druhá smluvní strana je v úpadku nebo (i) druhá smluvní strana na sebe podala insolvenční návrh,“ stojí ve všeobecných obchodních podmínkách dodávek elektřiny (bod 5.7), účinných od 26. 4. 2014.

„Každá ze Smluvních stran (Coop Energy nebo Odběratel) má právo od Smlouvy odstoupit, pokud (i) druhá smluvní strana je v úpadku nebo (i) druhá smluvní strana na sebe podala insolvenční návrh,“ opakují trošku jinými slovy všeobecné obchodní podmínky dodávek plynu (bod 5.7), účinné od 21. 6. 2014.

Matoucí družstevní značka

Srovnání plynu
(30 MWh, region RWE)

Fonergy
(Standard): 38 640 Kč

Europe Easy Energy
(Easy): 38 967 Kč

COOP Energy
(Náš člen): 39 860 Kč

Již vloni jsme se věnovali skutečnosti, že COOP Energy používá světovou družstevnickou značku, ačkoli tomu svojí podstatou neodpovídá. Není totiž skutečným kooperativním podnikem, ale běžnou akciovou společností (více ZDE).

Na rozdíl od řady jiných, také začínajících dodavatelů nám COOP Energy nenabídla svoje ceníky a obchodní podmínky, abychom je zařadili do Katalogu a kalkulaček, které jsou příležitostí pro skutečně výhodné prodejce. Drželi jsme se tedy interního pravidla, že raději počkáme, zda nováček dokáže sehnat alespoň 5 000 odběrných míst elektřiny a zemního plynu, a potvrdí tak svoji důvěryhodnost.

Byla opatrnost na místě? „Ubezpečujeme všechny naše zákazníky, že jejich dodávky energií nejsou v žádném případě ohroženy a společnost nemá v plánu zvyšovat ceny energií. Aktuálně pro Vás připravujeme nové ceníky a všeobecné obchodní podmínky, které budou v příštím týdnu zveřejněny na našich webových stránkách,“ napsala COOP Energy na svůj web 19. 2. 2015. Uplynuly více než 2 týdny, ale nové ceníky a obchodní podmínky nejsou dohledatelné.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *