ERÚ: Společnosti RWE a NET4GAS málo investují do svěřené infrastruktury

NET4GAS vyjádření Energetického regulačního úřadu zkoumá, RWE uvedené počty rozporuje.


9. 7. 2014

Autor

Miliarda veřejných peněz sem – miliarda tam. Buďto Energetický regulační úřad (ERÚ), anebo největší správci plynovodné sítě přistupují k účetnictví ledabyle. Spor vedou o peníze, které byly odběratelům účtované na investice do infrastruktury v letech 2010 až 2014. ERÚ nastavuje základní regulační pravidla vždycky pro delší období, to aktuální má skončit letos.

„Společnosti Pražská plynárenská Distribuce a E.ON Distribuce přiznané povolené odpisy dle zjištění ERÚ proinvestovaly. Naopak RWE neproinvestovala 1,198 miliardy Kč a společnost NET4GAS neproinvestovala dokonce 1,828 miliardy Kč v rámci aktuálního III. regulačního období,“ píše Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ.

„Pochopitelně není možné do investic započítat nákup českého plynárenství v roce 2002 skupinou RWE. V některých grafech obou výše zmíněných společností se objevují tato zcela chybná data, kdy se kupní cena uvádí jako investice,“ tvrdí Alena Vitásková v tiskovém prohlášení. NET4GAS má prý od tuzemských spotřebitelů již předplacený plynovod Moravia, který měl být kofinancovaný evropskými fondy a vést z Břeclavi na Ostravsko, ale jeho stavba je stále odkládaná.

NET4GAS a RWE čísla analyzují

„Nyní se s prohlášením paní předsedkyně seznamujeme a budeme jej nejdříve důkladně analyzovat,“ napsal nám Milan Řepka, mluvčí společnosti NET4GAS.

„Oznámení předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové budeme nejprve analyzovat. Poté samozřejmě budeme připraveni jednat o konkrétních podmínkách pro 4. regulační periodu. Zároveň si dovolujeme korigovat informace ERÚ o výši našich investic,“ uvedl Martin Chalupský, tiskový mluvčí skupiny RWE. „Upozorňujeme, že celkové naše investice do energetické infrastruktury v ČR za jedenáct let aktivního působení na trhu dosahují téměř 60 miliard korun. To je o 5,9 miliard korun více, než byla hodnota odpisů majetku uhrazená konečnými zákazníky v regulovaných cenách,“ dodal Chalupský.

Štítky: , , ,