Jak oživit zašlý interiér? Nemusíte investovat statisíce


7. 2. 2022

Autor

Máte pocit, že interiér vaší domácnosti už nevypadá tak dobře jako před lety? Nemusíte hned plánovat kompletní rekonstrukci. Domácnosti můžete vrátit šmrnc i poměrně levnými úpravami. Které to jsou?

Jak oživit zašlý interiér

Jak na staré nátěry a obklady?

Velký vliv má na celkový dojem stav výmalby. Ta po čase ztrácí jednolitou barvu. Žlutá navíc mírně zašedne či zežloutne a barevné nátěry pro změnu blednou. K tomu všemu mechanicky poškozená místa – oděrky či dětské malůvky. Nic z toho nepůsobí dobře.

Pokud si zvládnete vymalovat sami, jde o krok, který vás vyjde maximálně na několik jednotek tisíc korun. Jednotlivé místnosti přitom úžasně prokouknou. Není na škodu odstín nátěru změnit oproti původnímu, díky tomu bude změna ještě patrnější.

Pokud jde o keramické obklady a dlažbu, i zde je způsob, jak jim dát poměrně levně znovu punc novoty. Často to totiž nejsou samotné dlaždičky, ale spáry, které degradují a vytvářejí zašlý dojem. Místo kompletní výměny stačí spáru buď vyčistit, nebo vyškrábat a nahradit novou hmotou. Budete se divit, jak málo stačí ke skvělému výsledku – opět za desetikoruny nebo stokoruny.

Nezapomeňte na nástěnné dekorace

K nové výmalbě se hodí i nové doplňky. Některé kousky interiéru časem přirozeně zestárnou, ať už z hlediska módních trendů, či degradací materiálu. Nahraďte starší nástěnné hodiny modernějšími, přidejte na stěnu nové police či obrazy. Každá drobnost, která přitom není nijak nákladná, pomůže.

Renovace textilu v domácnosti

Starší sedací soupravu nemusíte hned vyměňovat za novou. Místo nákladu v řádu desetitisíců můžete problém řešit novým čalouněním. Ještě levnějším řešením, se kterým rovněž dosáhnete skvělého výsledku, je koupě nových potahů na sedací soupravy. Jejich včasná koupě navíc dobře ochrání i původní potahy sedačky.

Kobercům pomůže důkladně vyčištění k tomu určenými prostředky. Pokud jsou koberce opravdu zašlé, můžete zvážit služby profesionálního čistění koberců.

Dekoračním polštářkům rovněž prospějí nové potahy, záclony, pokud je nechcete měnit, zase šetrně vyperte. Existuje mnoho babských rad, jak jim vrátit původní sněhobílou barvu (např. použitím prášku do pečiva, kuchyňské soli, jedlé sody, octa apod.).

Aby nábytek byl opět jako nový

U staršího nábytku je nejlepší volbou obrousit jeho lak a nanést nový nátěr. Opět jde o záležitost několika stokorun až maximálně jednotek tisíc, díky které ale bude nábytek vypadat jako právě zakoupený. Potřebujete jen trochu šikovnosti a odhodlání.

Restaurování nábytku má samozřejmě smysl zejména u nákladnějších kusů vyrobených z masivního dřeva. I levnější kousky z lamina ale můžete omladit. Lze je přelepit novou dekorační fólií, s pomocí které současně snadno skryjete drobné vady, které se během používání na nábytku objevily.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *