Malebné Litoměřice proti vesničce Haňovice. Kdo šetří energie lépe?


23. 9. 2016

Autor

 

 

Že mají úspory energií smysl ve velkých i malých obcích, dokazují oba nominované projekty v 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V Litoměřicích i Haňovicích šetří miliony a investice do moderních technologií zároveň pomáhá rozvíjet obě obce. Rozhodněte, která z nich to dělá lépe, a přispějte svým hlasem na úsporné osvětlení pro základní a mateřskou školu.

 

Spolupráce zastupitelů a ostatních organizací umožnila ve městě Litoměřicích ušetřit téměř 3 miliony korun za energie. Malá obec Haňovice na Hané zase dokázala vedle snížení spotřeby energií také vytvořit nová pracovní místa pro své občany. Oba projekty byly za svůj přínos nominovány v 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe, zvítězit však může jen jeden. O výherci můžete už nyní rozhodnout v on-line hlasování.

 

Litoměřice disponují zvláštním fondem

Nominaci do soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Obec si město Litoměřice vysloužilo zejména důsledným energetickým managementem a pečlivou rekonstrukcí svých objektů. „Zrenovovali jsme městské budovy do nízkoenergetického nebo pasivního standardu. Dále využíváme i fotovoltaické elektrárny,“ říká Jaroslav Klusák, energetický manažer města. Úsporná opatření mají ve městě zřetelné výsledky – za poslední rok přinesly finanční úsporu ve výši zhruba 2,9 milionu korun.

 

Úzká spolupráce města s jeho organizacemi funguje díky unikátnímu fondu pro úspory energií. „Fond úspor energie funguje tak, že finance na svůj provoz získává z již realizovaných úspor energie. Tím v minimální možné míře zatěžuje rozpočet města,“ vysvětluje Klusák. Ušetřené peníze jsou navíc rozděleny tak, aby z úspory těžily městské organizace. Zhruba 35 % financí je alokováno do rozpočtu města, 30 % do Fondu úspor energie a 30 % získává konkrétní příspěvková organizace, v níž byla úspora realizována.

 

Haňovice šetří díky spolupráci s místním družstvem

Druhým nominovaným v soutěži E.ON Energy Globe je malá obec na Hané, které se za posledních pár let povedlo odstranit černé skládky, snížit spotřebu energie a vyměnit veřejné osvětlení. Úspěchy slaví díky intenzivní spolupráci obce a místního zemědělského družstva. Právě zemědělské družstvo postavilo v roce 2011 v obci bioplynovou stanici, jejíž elektřinu a teplo může obec zdarma využívat v několika svých objektech včetně kulturního domu.

 

Obec Haňovice spolu se zemědělským družstvem navíc pracuje na projektu, kterým vytvoří až 50 nových pracovních míst. Na území obce se staví skleníky o rozloze 3 hektary, ve kterých budou již tento prosinec sklizena první rajčata. Také nový skleník využije přebytkové teplo a elektřinu, kterou vyrobí místní bioplynová stanice.

 

Litoměřice, nebo Haňovice? Rozhodněte!

Oba projekty jsou odborníky vnímány jako kvalitní a společensky přínosné. „Litoměřice i Haňovice mají jedno společné: osvícenou radnici, která má nějakou vizi a nebojí se za ní jít,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel developerské společnosti Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko, která v letošním ročníku soutěže převzala záštitu nad kategorií Obec.

 

Který projekt ale nakonec vyhraje? To můžete svým hlasem ovlivnit rovněž vy – na vybraného hlasujícího navíc čeká odměna v podobě vozu ŠKODA Citigo G-TEC, který získá k ročnímu užívání. Hlasování probíhá až do 30. září 2016 na www.ekologickyoskar.cz/hlasovani. Svým hlasováním dokonce i podpoříte dobrou věc – za každého hlasujícího věnujeme 10 Kč na realizaci úsporného osvětlení ve škole a školce v Trhových Svinech.