Nejlepší ekologický projekt má malá obec Haňovice na Hané


18. 10. 2016

Autor

Pražský Karlín byl 5. října svědkem slavnostního vyhlášení vítězů 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe, která oceňuje nejlepší ekologické projekty. V hlasování veřejnosti uspěla malá obec Haňovice na Hané, jež odvrátila ekologickou katastrofu a svým počínáním buduje nová pracovní místa.

 

Již osmý ročník soutěže přinesl v České republice 307 zajímavých projektů, ze kterých vybírala odborná porota ty nejlepší. Novinkou letošního roku je kategorie Stavba, ve které soutěžilo 50 projektů. Hlasování přitom probíhalo veřejně: „Opět jsme ponechali rozhodování o vítězích na široké veřejnosti. Ta vybírala jak celkového vítěze, tak i nejlepší projekty všech pěti kategorií,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON Energie, a. s.

Haňovice na Hané zabránily ekologické katastrofě

Čím zaujaly Haňovice českou veřejnost? Díky spolupráci s městem Litovel úspěšně zabránily znečištění spodních vod, které bylo potenciálním ohrožením zdrojů pitné vody pro celý region. Obec navíc využívá obnovitelných zdrojů energie: „Pomocí bioplynové stanice, kterou provozuje místní družstvo, jsou totiž zdarma vytápěny městské objekty,“ doplňuje Arnošt Vogel, starosta Haňovic. Obec přitom plánuje i další aktivity v rámci ochrany přírody a šetření zdrojů – aktuálním projektem jsou skleníky na pěstování zeleniny, díky kterým vznikne v obci 30 až 35 pracovních míst.

Haňovice na Hané získaly za svůj projekt výhry, které do soutěže věnovali partneři E.ON Energy – automobil Octavia Combi G-TEC na stlačený zemní plyn CNG od společnosti ŠKODA a tepelné čerpadlo od společnosti Vaillant. Jelikož se vítězi podařilo získat nejvíce hlasů i v rámci kategorie Obec, dostaly Haňovice na Hané též speciální ocenění ministra zemědělství ve výši 100 000 Kč. „Ministerstvo zemědělství v rámci rozvoje venkova vítá podobné projekty, kterými různé subjekty dokážou oživit venkov a vracet mu jeho význam,“ sdělil ministr zemědělství Marian Jurečka. Autoři ostatních vítězných projektů byli obdarováni dalšími atraktivními cenami.

Kdo jsou vítězové 8. ročníku soutěže?

V rámci slavnostního galavečera v pražském Karlíně se rozdávaly ceny i za vítězství v jednotlivých kategoriích. V kategorii Firma dostal nejvíce hlasů projekt Hotelu na Farmě, jehož energetická soběstačnost funguje na principu uzavřeného cyklu. V nové kategorii Stavba zase zabodovala dřevostavba nad vodopádem v Telči, umístěná na pozemku, na němž by ji nikdo nečekal.

V kategorii Mládež se české veřejnosti zalíbil ekotým žáků ze Zbiroha, jenž se aktivně věnuje činnostem spojeným s ochranou přírody a navíc si na své aktivity i sám vydělává prodejem produktů z vlastní zahrádky. V poslední kategorii soutěže – kategorii Kutil – se na první příčce umístil Jaromír März se svými vlastnoručně vyrobenými ekologickými vozidly na elektřinu.

 

Více informací najdete na webových stránkách nebo na Facebooku soutěže.