Noví dodavatelé v kalkulačkách: SVT Group, Blue-Gas, Quantum

Vážení odběratelé, je o vás zájem! V cenových srovnávačích přibyli další dodavatelé, kteří vám chtějí prodávat elektřinu a plyn. Kolik si za to Blue-Gas, Quantum a SVT Group naúčtují? Je výhodné, když má skupina obcí vlastního lokálního distributora?


12. 11. 2012

Autor

Dráty a potrubí, kterými nám proudí do domu elektřina, voda nebo teplo, jsou obvykle napojeny na regionální distribuční soustavu. Pokud se nechceme stěhovat do jiné části republiky, zpravidla si nemůžeme vybrat energetickou infrastrukturu ani firmu, která o ni pečuje. Také poplatky za distribuci zemního plynu mají pevně daného adresáta: V Praze Pražskou plynárenskou, v jižních Čechách společnost E.ON a ve zbylých krajích RWE, jež vlastní také Východočeskou plynárenskou, Severomoravskou plynárenskou a Jihomoravskou plynárenskou. Jsou ovšem i výjimky! 

 

21 obcí na Vyškovsku a Prostějovsku * je napojeno na síť plynovodů, které vlastní či spravuje firma Quantum. Je to pro místní obyvatele výhodné, nebo prodělečné? Poplatky za distribuci vyměřuje Energetický regulační úřad podle cenového vzorce, jenž zohledňuje místní spotřebu a rezervovanou přepravní kapacitu. Pokud by obyvatel Čunína, Křemence nebo Runářova byl napojen na síť Jihomoravské plynárenské, ročně by za přepravu energie zaplatil o několik stokorun méně. Pokud by ovšem od RWE také kupoval samotný plyn, jeho účet by naopak stoupl!

Quantum a Jihomoravská plynárenská: Srovnání při roční spotřebě 30 MWh
Distribuční oblast ► Quantum Jihomoravská plynárenská
Dodavatel a produkt ► Quantum: Plyn RWE: Standard Rozdíl
Platba distributorovi
(určuje stát)
8 964 Kč 7 154 Kč 1 810 Kč
(Quantum je dražší.)
Platba dodavateli
(určuje vámi zvolený dodavatel)
32 848 Kč 41 569 Kč 8 721 Kč
(Quantum je levnější.)
Celkové roční náklady
(vč. DPH)
41 812 Kč 48 723 Kč 6 911 Kč
(Quantum je levnější.)

Pozn.: Srovnáváme dvě domácnosti, jež na vytápění rodinného domu ročně spotřebují 30 MWh plynu. Jedna kupuje energii od RWE na území Jihomoravské plynárenské, druhá kupuje energii od společnosti Quantum v lokální distribuční síti. Do všech cen je zahrnuta DPH.

Trojice nováčků může odběrateli ušetřit 700 až 9 900 Kč

Jak je zřejmé z výše uvedeného příkladu, nezáleží ani tak na místě bydliště, jako na vaší volbě dodavatele (prodejce) zemního plynu. Státem regulované poplatky za distribuci tvoří asi 24 % výsledného účtu, zbylé odvody jsou průsečíkem tržní nabídky a vaší poptávky – ať už bydlíte v Čuníně, Křemenci nebo Praze. Přenesme se třeba na druhý konec republiky, do západních, středních a severních Čech. Distributorem a zároveň dominantním prodejcem plynu je zde společnost RWE.

Srovnání při roční spotřebě 30 MWh zemního plynu
Roční spotřeba 30 MWh
Lokalita střední, západní a severní Čechy
Dodavatel Cena Potencuální úspora
Blue-Gas 39 952 Kč 9 903 Kč
Quantum 41 675 Kč 8 180 Kč
SVT Group 43 566 Kč 6 289 Kč
RWE Energie (produkt Standard) 49 855 Kč 0 Kč

Pozn.: Do všech cen je zahrnuta DPH.

Plzeňská, kladenská či liberecká domácnost každopádně ušetří, pokud standardní produkt společnosti RWE vymění za zemní plyn od Blue-Gas, Quantum nebo SVT Group. Koho si tedy vybrat? Při spotřebě 30 MWh, která bývá dostatečná na vytápění rodinného domu, je z trojlístku nováčků nejlevnější Blue-Gas. Naopak při spotřebě 6 MWh, jež obyčejně stačí na vaření a ohřev vody, boduje Quantum. Potenciální úspora v našich modelových příkladech sahá od 677 Kč po 9 903 Kč.

Srovnání při roční spotřebě 6 MWh zemního plynu
Roční spotřeba 6 MWh
Lokalita střední, západní a severní Čechy
Dodavatel Cena Potencuální úspora
Quantum 10 036 Kč 1 623 Kč
SVT Group 10 478 Kč 1 181 Kč
Blue-Gas 10 982 Kč 677 Kč
RWE Energie (produkt Standard) 11 659 Kč 0 Kč

Pozn.: Do všech cen je zahrnuta DPH.

SVT Group prodává také elektřinu

Pokud nejste spokojeni s fakturami, které vám chodí od vašeho dodavatele elektřiny nebo plynu, zvažte změnu na základě individuální kalkulace. Kompletní tržní nabídku energetických produktů pro vaši spotřebu a domovský region získáte v nezávislých cenových srovnávačích: Kalkulačka plynu má tři nováčky, SVT Group figuruje také v kalkulačce elektřiny. Změna dodavatele je pouze formalita, jež vám nemusí zabrat více než několik minut času.

* Jaké obce patří do distribuční oblasti Quantum?
Společnost Quantum distribuuje plyn do 21 obcí na Vyškovsku a Prostějovsku, jež by jinak spadaly pod Jihomoravskou plynárenskou: Čunín, Křemenec, Runářov, Suchdol, Šubířov, Skřípov, Viceměřice, Nezamyslice, Tištín, Dřevnovice, Moravské Prusy, Prusy-Boškůvky, Vážany, Letonice, Dražovice, Hodějice, Křižanovice, Rašovice, Lysovice, Rostěnice, Zvonovice.

Štítky: , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *