Už při projektování nového domu je třeba počítat s připojením na energie. Žádná domácnost se v našich klimatických podmínkách neobejde bez elektřiny, ohřevu užitkové vody a bez zdroje tepla. Na co myslet a jak zavést energie do nového domu?
Energie pro vytápění
Značné procento z celkových nákladů na provoz rodinného domu padne na vytápění. Při projektování zdroje tepla je třeba rozlišovat, v jakém standardu bude dům postaven a jaký zdroj tepla jeho majitelé zvolí. Vedle tradičních kotlů na tuhá paliva se používají plynové kotle vyžadující plynovou přípojku, tepelná čerpadla nebo elektrické přímotopy. S výběrem vytápění rodinného domu by měl staviteli poradit projektant.
Spolu s vytápěním domu je nutné vyřešit i ohřev vody. Jinou spotřebu teplé vody bude mít rodina s dvěma malými dětmi, jinou starší pár nebo jednotlivec. Vodu je možné ohřívat například v elektrickém bojleru, který by měl mít dostačující objem. Uspořit náklady na ohřev vody mohou solární kolektory. Ty sníží spotřebu energie na přípravu teplé vody zhruba o jednu třetinu.
Pokud je v rodinném domě využívaný energeticky náročný spotřebič, například bojler, přímotop nebo tepelné čerpadlo, může domácnost požádat o přidělení dvoutarifní sazby (dříve noční proud). Po část dne potom do zásuvek proudí levnější elektřina. Zvážit můžete také instalaci solárního systému pro ohřev vody. Fotovoltaické panely o celkovém výkonu 1 kWp (zhruba 4 běžné solární panely) vyrobí ročně okolo 1 MWh elektrické energie. Vyrobenou energií je možné například ohřívat vodu v bojleru.
Připojení elektřiny a zemního plynu
O spotřebičích je rozhodnuto. Rodinný dům stojí, domovní instalace je vyřešena a zrevidována. Nyní je správný čas připojit elektřinu a zemní plyn, pokud bude v domácnosti také využíván. Připojení elektřiny a zemního plynu vyřizují distribuční společnosti. V případě elektřiny je to ČEZ, E.ON a PRE. U plynu je to E.ON, innogy a Pražská plynárenská. Na webech distributorů najdete on-line formuláře žádosti o připojení.
Do distribuční sítě elektřiny může být připojeno pouze odběrné místo, které splňuje technické podmínky stanovené vyhláškou. Posuzována je například lokalita a způsob připojení, výkon a příkon, ale i spolehlivost dodávky energie nebo rozvoj místní přenosové soustavy. Distributor zemního plynu rovněž posuzuje navrženou lokalitu, proveditelnost, plánovanou kapacitu i zamýšlený rozvoj přenosové soustavy.
A konečně: Výběr dodavatele elektřiny a zemního plynu
Zatímco distributor je daný místem, kde plánujete energii odebírat, dodavatele elektřiny a zemního plynu si můžete svobodně vybrat, například prostřednictvím některého on-line srovnávače cen. Distributorovi odešlete žádost o připojení do distribuční sítě a s dodavatelem uzavřete smlouvu o dodávkách. Vaší žádosti by měl distributor vyhovět do 30 dnů. Za další dva týdny by mělo být odběrné místo připojeno.