• Autor
  Příspěvky
  • #2489 Odpovědět

   Václav
   Host (Guest)

   Při případném krachu dodavatele byste pochopitelně nepřišel o všechny zálohy.

   Je to jako při krachu běžné firmy. Soud prohlásí úpadek a dosadí konkursního správce, který musí zmapovat situaci ve firmě a pochopitelně musí všem klientům rozeslat mimořádné vyúčtování, ze kterého bude jasné jak objem zaplacených záloh, tak spotřeba.

   Můžou pak nastat 2 případy:

   1. vy dlužíte obhodníkovi, jelikož jste platil nižší objem záloh, pak musíte svůj dluh vyrovnat do 3-4 týdnů.

   2. Obchodník dluží vám, ovšem ne všechny zálohy ale pouze rozdíl mezi vaší dosavadní spotřebou a objemem dosud zaplacených záloh. O tuto vaši obecně malou pohledávku se pak můžete přihlásit ke správci do konkursního řízení, obvykle do měsíce.Konkurs však může trvat i roky.

   Takže vaše hlavní a max. efektivní ochrana spočívá v chytrém nastavení vašich měsíčních záloh, které by měli být mírně nižší než je vaše očekávaná průměrná měsíční spotřeba (celková faktura /12).

   Václav

  • #2470 Odpovědět

   Jenda
   Host (Guest)

   Dobrý den,

   je potřeba se dohodnout s 3E na výši záloh, raději platit tak do 10 procent méně. Určitě to lze, tak jsem se dohadoval v minulosti s Bohemia Energy a problém jsem s tím neměl. Pak by to chtělo raději platit stálým bankovním příkazem než SIPEm a také případné přeplatky chtít vracet.

   Jinak ,když dodavatel zkrachuje, tak Vás automaticky přepojí k “ Dodavateli poslední instance“ (podle distribuční oblasti RWE,E.ON,PP) a Vy budete si muset najít nového dodavatele do dvou měsíců.

   O pohledávku byste se musel přihlásit, jinak byste asi o ni přišel.

   Jakmile byste se to dozvěděl, okamžitě byste měl zrušil plagtební příkaz.

   Myslím, že riziko není velké a k poměru k možnosti ušetření minimální.

   Jenda

   • #2472 Odpovědět

    Milan
    Host (Guest)

    Děkuji za odpověď,

    takže pakliže to dobře chápu, o zálohy přijdu, samozřejmě se přihlásím do insolvenčního řízení, ale předpokládám, že už byly odkloněny, a budu muset zaplati zřejmě  “ Dodavateli poslední instance“ za odebraný plyn? 

    Děkuji za odpověď

    Milan

    • #2473 Odpovědět

     Jenda
     Host (Guest)

     Dodavateli poslední instance samozřejmě budete muset zaplatit.

     Z tohoto důvodu je lepši přejít k dodavateli těsne před topnou sezonou, protože pak neustále dlužíte dodavateli. Když přejdete například v dubnu, budete mít přeplatek Vy.

     Myslím, že to je dost výdělečný podnik, to nejsou cestovní kanceláře.

     Jenda

     • #2474 Odpovědět

      Jenda
      Host (Guest)

      Ještě jedna věc mne napadla, víto co to je Risk management?

      Podle spotřeby si spočítejte, kolik byste případným krachem dodavatele mohl ztratit a srovnejte to se ziskem , který přechodem na levnějšího dodavatele byste mohl získat.

      Je to tak, že kvůli desetikoruně, která se zkutálý před náklaďák se nenechám přejet.

      Jenda

      • #2476 Odpovědět

       Milan
       Host (Guest)

       Při mé roční spotřebě 20 MWH je celková suma u RWE cca 34 000 Kč, přechodem k nejlevnějšímu dodavateli je úspora cca 9000 Kč (27 %). Včera jsem volal do RWE, abych navýšil zálohy, aby při případném přechodu tam nebyl dluh, byla mi nabízena i eletřina :-), tak jsem si to nechal spočítat, údajně 11 760, při výpočtu na Vašich stránkách mi vyšla částka u ČEZU eTarif 11762, takže úspora zázračných 2 Kč za rok. Tak jsem se zmínil, že spíše by i vyhovovala nižší cena plynu, byl mi nabídnut jiný „tarif“, s tím,  že by ta cena byla fixována na 2 roky. Takže smlouva na určito na 2 roky, zeptal jsem se, jaká je smluvní pokuta za předčasné ukončení, tak je to 400 Kč za každý měsíc. Tak si každý může udělat obrázek o výhodnosti nabídek RWE, hlavně té, co běží v televizi. 

        Děkuji Vám za fundované odpověďi a také za Vaše stránky, cenyenergie.cz by si mohly vzít příklad.

       Milan

  • #1411 Odpovědět

   Milan
   Host (Guest)

   Dobrý den,

   uvažuji o změně dodavatele, konkrétně od RWE k 3E, a zájímalo by mě, co by se stalo, pakliže by nový dodavatel skončil, samozřejmě i s mými zálohami, znamenalo by to, že musím uhradit cenu za plyn svěmu bývalému dodavateli, takže bych platil za plyn vlastně 2x a zálohy bych musel vymáhat soudně?

   Děkuji za odpověď, klidně i obšírnější

   Milan

    

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpovědět na: konec dodavatele

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre class=""> <em> <strong> <del datetime="" cite=""> <ins datetime="" cite=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">