• Autor
  Příspěvky
  • #149481 Odpovědět

   Dalibor H.
   Host (Guest)

   Záleží na tom, jak bude definován odběr a co jste za odběratele. Vynechávám případ, pokud by jste byl podnikatelský subjekt v případě podnikatelského objektu, tam je to složitější, ale podobné jako pro popis k RD. Takže :
   1. Bytový odběr – běžné připojení na rozvody budovy u bytového domu, činžovního, panelového.
   Obvykle bývá zastaven přívod vody po předchozím odběrateli – pak postačí vstoupit v kontakt se správcem domu ( bytové družstvo, SVJ, či společnost, nebo obecní bytový podnik). Tam si vás zavedou jako držitele bytu, doložíte právní titul (smlouvu, kupní nebo nájemní) a po kontrole vypořádání předchozího vám dají podklady k odběru, eventuálně vymění vodoměr (doporučuji) a tím je to vyřízeno, platíte zálohy a dělá se roční vyúčtování. Praktivky nejjedodušší způsob. Ceny místního dodavatele viz vodárenská společnost nebo obec. FO platí DPH v ceně vody. Vhodné si vést vlastní odpočty – měsíční nebo čtvrtletí, kvůli kontrole. Vodoměr je pak využit pro rozpočítávání vlatního odběru za celý dům podle poměru naměřeného. Někde (postaru – ale nemělo by to být) je rozpočítáváno podle bydlících osob.
   2. Rodinný dům
   a) v případě koupě či nájmu prakticky obdobné jako 1. případ. Zcela jistě se vyplatí výměna vodoměru, dojde i ke kontrole dodavatelem, a tím jsou splněny podmínky odběru i dodávky, pokud by byla technická závada či potřeba něco řešit, vodárna to obvykle udělá (někdy za úplatu). U objektu je nutné nemít propojené rozvody s jiným vodním zdrojem (studnou) ! Vždy je nutné mít kvůli kontaminaci plovákový systém uzávěru (jako na splachovači) – např. u zalévání, rezervoáru a podobně.
   b) v případě nové výstaby je nutné see vypořádat s podmínkami stavebního povolení a kolaudací stavby, k přípojce se musí dostavit zástupce vodáren ke kolaudaci, odběr a zkouška vody s rozborem, proplach. Zavedení nového odběratele je podobné, obvykle stavební povolení, katastr a číslo parcely, zákres, nyní si vodárny i samy pořídí přes GPS technikem, vhodné foto, vodoměr a spuštění vody instalatér (vědí co a jak), nebo z vodárny po kontrole. Ceníky obvykle sdělí na obchodním.
   Pro platby se doporučuje inkaso nebo SIPO. Pak postačí účet nebo spojovací číslo, a vyřídit v bance nebo internetovým bankovnictvím.
   Podnikatelské objekty jsou složitější, vztahují se na ně předpisy a vodní zákon, vždy je dobré konzultovat se stavebním technikem pro vh. stavby, ví jak to udělat nejlíp.

   U záležitosti je také řešeno odkanalizování, pokud platíte stočné, je to v pohodě a platíte současně, pokud ale máte jinou likvidaci, je to „lahůdka“ na delší popis. Vhodné také přes odborníky.

   Vždy doporučuji si nechat potvrdit uzavření předchozího stavu (předchozího odběratele) a uvést nový stav na měřícím zařízení, nebo je vyměnit (nový odečet a nové číslo vodoměru). Bývají případy, že nový uživatel/vlastník pak doplácí i to, co bylo odebráno v čase meziobdobí, či za dřívějšího vlastníka/uživatele. V čase mobilních telefonů a fotoaparátů se pár fotografií vyplatí již v době, kdy do nemovitosti vstoupíte poprvé. Důkazní situace pak vypadá o mnoho líp.

   Místně se detauly mohou měnit, ale tyzo zásady jsou identické.
   Legislativa :
   Zákon o vodách – 254/2001
   Zákon o vodovodech a kanalizacích – 274/2001
   Vyhláška o požadavcích na výstavbu – 268/2009
   Stavební zákon – 183/2006

   Předpokládám, že již vodu máte, ale snad se odpověď může hodit i jiným 🙂

  • #1263 Odpovědět

   Petr Ferenčák
   Host (Guest)

   Dobrý den jsem nový odběratel, ještě nikdy jsem nebyl přímým odběratelem , co vše potřebuji a jak získám připojení vody. Děkuji Ferenčák.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpovědět na: připojení vody

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre class=""> <em> <strong> <del datetime="" cite=""> <ins datetime="" cite=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">