Účet za teplo klesne v roce 2014 všem

Pokud rádi naříkáte, následující rozhovor nečtěte. A už vůbec neotevírejte letošní účet za vytápění!


25. 3. 2014

Autor

Lichotivá řádka médií se na nás obrátila, abychom spočítali, kolik letos české a moravské domácnosti ušetří za vytápění díky cenovému vývoji a mírnější zimě. Přinášíme přepis rozhovoru, který poskytl analytik našeho portálu CenyEnergie.cz o prvním jarním víkendu roku 2014 stanici Českého Rozhlasu Radiožurnál.

Nejčastěji nás zahřívají teplárny a blokové kotelny. Ústředně je teplem zásobováno 1,6 milionu domácností, tedy 38 procent tuzemské populace. Můžete srovnat předcházející a právě končící topnou sezónu podle spotřeby?

VYTÁPĚNÍ 2013/2014
Spotřeba tepla
– 12,7 %
Cenový vývoj
Teplárny: + až 3 %
Plyn: – 4 %
Výsledný účet
Pokles o 7 až 15 %

Současná topná sezóna je o 2,5 °C teplejší, než sezóna předcházející. Důvodem je především březen – zatímco loni jsme zažívali sněhové kalamity, letos už leckdo vyrazil ven v krátkých rukávech. Abychom doma měli standardní pokojovou teplotu (21 °C), stačilo nám během uplynulé topné sezóny o 13 % tepla méně, než vloni.

S jakou úsporou může počítat průměrný byt? 

Průměrný byt normálně zaplatí za teplo z teplárny kolem 22 tisíc korun za rok. Jak už bylo řečeno, letos můžeme díky mírnějšímu počasí odečíst až 13 procent, což znamená úsporu 2 800 korun. Ovšem některé teplárny si účtují nejenom spotřebované teplo, ale také poplatek za rezervované teplo, který je předem daný. Například v Praze letos průměrná domácnost ušetří asi 1 600 korun.

Skoro stejně rozšířeným zdrojem tepla je zemní plyn, který zahřívá domácnosti prostřednictvím domovních a etážových kotelen nebo kamen. Jaká je úspora tady?

Také cena zemního plynu obsahuje paušální měsíční poplatky, na kterých nemůžeme nijak ušetřit. Naštěstí výrazná většina ceny záleží na dodavateli, kterého jsme si vybrali, a na naší spotřebě. Kdo vloni zaplatil za vytápění bytu zemním plynem 15 tisíc korun, letos díky počasí ušetří kolem 18 stovek. Vytápění rodinného domu mohlo stát kolem 27 tisíc, ze kterých letos v domácím rozpočtu zůstane 3 200 korun.

šetřete na plynu celý rok: kalkulačka plynu

 

Připomeňte, jak se změnily ceny tepla a plynu v letošním roce, tedy bez ohledu na výši spotřeby.  

Teplárny letos zdražovaly maximálně o 3 %, někde dokonce zůstaly loňské ceny zachovány. Zemní plyn dokonce zlevnil o 4 %. Obecně lze říci, že účty za vytápění všem klesnou.

Hlavně teplárenským společnostem se kvůli menším dodávkám sníží zisk. Nebudou si to chtít vynahradit příští rok tím, že zvednou cenu? 

Teplárenské společnosti skutečně musejí pokrýt fixní náklady na infrastrukturu a personál. Případné zdražení ale záleží na vlastníkovi konkrétní teplárny, kterým mohou být soukromníci, anebo obce. Vloni byla zima naopak nezvykle dlouhá a chladná, a je pravděpodobné, že letošní výpadky ve spotřebě zase v budoucnosti doženeme. Aktuální počasí tedy není dostatečným argumentem pro zdražení, relevantnějším faktorem bude vývoj energií na mezinárodních burzách.

rok 2014 vám zpříjemní taky levnější elektřina!

 

Audiozáznam rozhovoru najdete ZDE, začíná v čase 20:40.

Štítky: , , , ,