Spotřeba zemního plynu v EU slábla i roku 2013, vedou vlastní zdroje

Poptávka po plynu skomírala třetí rok po sobě. Z 33 % jsme soběstační.


26. 3. 2014

Autor

V roce 2011 klesla celková unijní spotřeba zemního plynu o 10 %, v roce 2012 o 2 %, v roce 2013 o další 1,4 %. Kvůli chladnějšímu počasí ovšem vloni stoupla poptávka ze strany domácností a sektoru služeb. Průmyslová výroba naopak ve 28 státech Evropské unie mírně zbrzdila, což zřejmě spoluzapříčinilo nižší odběr energie.

seřízněte svoje domácí výdaje: kalkulačka plynu

 

Podle předběžných odhadů plynárenské unie Eurogas bylo vloni odebráno celkem 4 989 TWh (462 miliard m3) zemního plynu, což je 333násobek roční energetické produkce jaderné elektrárny Temelín.

Většina sousedních států České republiky zůstává v plynárenství zcela závislá na Rusku.
Mírně poklesla nabídka plynu, pocházejícího z vlastních ložisek. „Těžba v EU však stále zůstává největším zdrojem plynu pro zákazníky EU28, tvoří 33 % z celkových dodávek. Hlavními vnějšími zdroji byly Rusko s 27 %, Norsko s 23 % a Alžírsko s 8 %. Podíl zkapalněného zemního plynu z Kataru, hlavního dodavatele LNG do EU, činil 4 %,“ shrnuje Eurogas.

Finsko, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a pobaltské státy nicméně zůstávají zcela závislé na zemním plynu od ruského Gazpromu, uvádí tisková agentura AFP.

EUROGAS – Evropská unie asociací zemního plynu byla založena v roce 1990. Uvádí o sobě, že reprezentuje zájmy plynárenského průmyslu vůči orgánům Evropské unie a dalších mezinárodních organizací. Základnu 50 členů tvoří společnosti, národní sdružení a mezinárodní organizace podílející se na velkoobchodu, maloobchodu a distribuci zemního plynu v Evropě. „Cílem EUROGASu je posílit roli zemního plynu v energetickém mixu.“

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *