Topení peletami – pro a proti


18. 11. 2015

Autor

 

Topení dřevními peletami je ekologické, pohodlné a cenově docela přijatelné. Málokdo také ví, že Česko je evropská velmoc v produkci dřevních pelet a tohoto paliva je proto u nás dostatek. Shrňme si hlavní výhody a nevýhody vytápění peletovým kotlem.

Plus: Vytápění peletami je levné

Surovinou pro výrobu dřevních pelet je odpad z dřevovýroby. Ten se drtí a za vysokého tlaku lisuje do stejnorodých válečků. Dřevní pelety jsou výhřevné a produkují málo popela. Ve srovnání s uhlím či kusovým dřevem jde sice o dražší palivo, pokud však cenu porovnáváte s plynem a elektřinou, je topení dřevními peletami asi o třetinu levnější. Kotel na pelety se vyplatí hlavně ve větších rodinných domech, kde je potřeba vyšší výkon kotle a kde jsou k dispozici potřebné skladovací prostory.

Plus: Topíte docela pohodlně

Moderní kotle na biomasu často fungují úplně automaticky. Samy se zapálí, automaticky udržují oheň a samy se v případě potřeby vypnou. O přikládání se většinou stará šnekový dopravník, který pelety do hořáku pomalu dávkuje ze zásobníku. I kotel na pelety proto potřebuje připojení ke zdroji elektřiny.

Moderní kotle na pelety se plně vyrovnají kotlům plynovým také v možnostech regulace. Mají dostatečně široký rozsah modulace výkonu a mohou pracovat v závislosti na vnějších teplotách vzduchu – tedy topí právě tak, jak je v daném počasí potřeba. Řídicí jednotku kotlů je možné snadno ovládat přes internet a mobilní telefon.

Plus: Energetická bezpečnost

Pelety se vyrábí v České republice ze dřeva, které vyrostlo v českých lesích. Pelety jsou tedy energetický zdroj, který není závislý na cizích zemích a mezinárodní geopolitické situaci. To mimochodem v žádném případě nelze říci u plynu a částečně ani u elektřiny. Topením biomasou přispíváte k lepší energetické bezpečnosti Česka.

Mínus: Kotle jsou poměrně drahé

Ale teď i nevýhody. Kvalitní automatické kotle na pelety jsou docela drahé. Zatímco kondenzační kotel na plyn pořídíte cca za 30 000 Kč, kotel na pelety stojí dvoj- i trojnásobek této částky. Investici do tohoto druhu vytápění je tedy nutné velmi dobře propočítat.

Mínus: Nutné skladovat pelety

Při vtápění pevnými palivy pelety nevyjímaje je nutné počítat také s jejich skladováním. V domě proto většinou musíte mít i k tomu účelu přizpůsobenou místnost. Na rozdíl od dřeva pelety nelze složit venku.

Mínus: Závislost na cenách pelet

O české pelety je velký zájem hlavně v sousedním Rakousku a Německu. To se projevuje také na jejich ceně. Přestože ceny pelet nerostou rychleji než ceny jiných paliv a energií, přesto jste závislí na poměru jejich aktuální nabídky a poptávky. Obecně platí, že pelety jsou nejlevnější v létě a naopak nejdražší na podzim a v zimě.