Ušetřete za vodu a energie


27. 10. 2017

Autor

Možná to nevíte, ale náklady na ohřívání vody v domácnosti tvoři až 25% celkových výdajů na energie. Naštěstí žijeme v době pokročilých technologií, takže to nemusí být tak zlé.

To, že otočíme kohoutkem a teče nám z něj teplá voda, bereme jako samozřejmost. Ale představa, kolik teplé vody můžeme denně spotřebovat, je dost nejasná. Podle statistik spotřebuje rodina žijící v rodinném domě i 200 litrů teplé vody denně a na její ohřev je vynaložena čtvrtina spotřeby energií celého domu.

Základem pro úsporu je pořízení kvalitního úsporného ohřívače vody, odpovídajícího co nejlépe spotřebě vaší domácnosti. Instalování ohřívače by pak mělo být v té části domu, která se neochlazuje a horká voda v něm tedy zůstane co nejdéle při stabilní teplotě. Nejvhodnější místo je v koupelně.

„Nejpečlivější však buďte již při samotném výběru ohřívače vody. Řiďte se při něm několika podstatnými parametry jednotlivých bojlerů, které mají největší vliv na spotřebu vody a energie – objemem a typem, jež musí odpovídat velikosti vaší domácnosti, kvalitou provedení a energetickou náročností, kterou výrazně snižuje především moderní polyuretanová izolace,“ vysvětluje výhody energeticky úsporných ohřívačů vody Lukáš Formánek z firmy DZ Dražice.

Úspory dosáhnete rovněž kontrolou vybavení vaší domácností. Netěsnící kohoutek může měsíčně prokapat i 160 litrů vody měsíčně! Opravou a pořízením termostatické baterie ušetříte i 50% vody při mytí rukou a sprchování!

Kromě toho lze v domácnosti využívat dešťovou vodu. Na pořízení potřebné technologie k jejímu používání nabízí Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí dotace v rámci programu Dešťovka.

A jak šetřit každý den? Třeba díky těmto pěti tipům:

  • Prádlo perte pouze tehdy, když je pračka zcela naplněna. Nezapomeňte ani na správné nastavení teploty – praním prádla na 60°C místo 90°C ušetříte plných 30% energie!
  • Místo koupele se sprchujte – ušetříte třikrát více vody. Vanu si dopřejte jeden den v týdnu, např. o víkendu.
  • Nechte si nainstalovat toaletu s duálním splachováním. Za jedno spláchnutí ušetříte i 8 litrů vody.
  • Plných 60% vodu ušetříte mytím nádobí v úsporné myčce!
  • Pokud zahradničíte, používejte dešťovou vodu ze sběrných sudů.