Zlepšete domácí pohodu pomocí lokálního větrání


21. 10. 2017

Autor

Aktivní větrací jednotka s rekuperací je nepříliš dostupná pro většinu zateplených domů a bytů z důvodu velkých stavebních zásahů a poměrně vysokých finančních nákladů. Mnohem vhodnější je pak v takových případech lokální větrací jednotka zabudovaná ve stěně.

 

Přestože je zateplení bytu a případná výměna oken za lepší izolační materiály výhodné díky jisté úspoře za energie vynaložené na vytápění, nese s sebou jisté nevýhody. Jednou z nich je kvalita vzduchu v místnostech. V zimním období může být pocitově v místnostech „vydýcháno“ a nárazové větrání přináší jen krátkodobé zlepšení. O to horší situace pak nastává přes noc, kdy obyvatelé bytu spí a nemají možnost pravidelně větrat. Špatný vzdych znehodnocuje kvalitu spánku.

 

Řešením je v takové situaci lokální větrací jednotka, kterou mohou majitelé snadno obsluhovat. Díky ní je zajištěn přívod čerstvého vzduchu zvenku a odvod vydýchaného vzduchu ven. Princip je jednoduchý – ve stěně se vytvoří otvor o velikosti kolem 30 cm a z obou stran se připevní jednotlivé komponenty. Díky řídícímu systému pak jednotka sama přivádí a odvádí vzduch, například díky čidlu CO2.

 

Lokální větrání s rekuperací tepla výhody a nevýhody:

+ snadná instalace

+ levný provoz

+ kvalitní větrání s úsporou tepla

 

– cena zařízení u pokročilejších modelů

– ve srovnání s centrálním větráním menší účinnost rekuperace tepla

– hlučnost