• Autor
  Příspěvky
 • #3946 Odpověď

  Kamila Hamalcikova

  Dobrý den, paní Štrejbarová,

  Na začátek jen upřesním, že předpokládám, že máte nejspíš nájemní smlouvu s nájemcem a vy tedy vystupujete v tomto právním vztahu jako pronajímatel. (Kdyby totiž šlo o podnájemníka, musela by být uzavřena podnájemní smlouva mezi nájemcem a podnájemníkem se souhlasem pronajímatele.)

  V případě vody není moc co měnit, protože jediný dodavatel vody jsou místní vodárny a jiný alternativní dodavatel tedy neexistuje. Navíc úhradu vodného a stočného stejně jako úhradu za teplou vodu nelze převést na nájemce. Vodu tedy platí dodavateli vždy pronajímatel neboli majitel bytu a až nájemní smlouvou je upraveno, jak dochází k vyúčtování mezi pronajímatelem a nájemcem. Klasicky jde ze strany nájemce o placení předem stanovené výše měsíčních záloh pronajímateli a následovné vypořádání přeplatků či nedoplatků. Ale záleží na tom, jak to máte upraveno ve Vaší nájemní smlouvě. 

  Naopak, platbu za elektřinu a plyn je možné převést na nájemce, pak řeší dodavatel případný dluh za energie přímo s nájemcem. Pokud se nechystáte k vypovězení nájemní smlouvy s problematickým nájemcem, nemůžete zasahovat do jeho volby dodavatele elektřiny, protože smlouva je uzavřena pouze mezi ním a daným dodavatelem. (Eventuálně se můžete pokusit s nájemcem vyjednat novou nájemní smlouvu, kde bude elektřina převedena zpět na Vás, ale u problematického nájemce asi nebudete chtít nést riziko dluhu, pokud přestane platit dodavateli.) 

  Pokud by došlo k ukončení nájemní smlouvy a nájemce by od Vás odešel, elektřina by tudíž byla opět přepsána na Vás a v této chvíli byste již mohla změnit dodavatele. Přepis energií na jiného odběratele standardně patří k případům, kdy je možné ukončit smlouvu o dodávkách elektřiny formou dohody bez nějakých dalších sankčních poplatků.

 • #1625 Odpověď

  olga štrejbarová

  Dobrý den, ukončuji nájemní smlouvu s problémovým podnájemníkem, který má smlouvu tuším u e.onu. Kupovala jsem od něj nemovitost, v půlce jsem udělala byt, v druhé zůstala hospoda. Ta se zruší. Potřebuji proto ukončit jeho smlouvu z dodavatelem energie a sjednat si nové /elektřina, voda/ na svoje jméno a účet. Je to, prosím, možné? I bez jeho asistence a přítomnosti? Jak mám postupovat. Jsem v katastru zapsaná jako majitel, ale energie dosud nebyly psané na mě. Děkuji. Hezký večer. OŠ.

Odpovědět: dotaz na dodávku energií

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">