Nejčastější dotazy ohledně elektřiny a plynu

Nikdy jste o změně dodavatele neuvažovali a nevyznáte se ve složitých formulacích a termínech? Nebojte, v následujícím článku najdete odpovědi na všechny myslitelné otázky.


25. 8. 2010

Autor

Obecné otázky

1. Můžu opravdu svobodně změnit dodavatele elektřiny a plynu?

Ano, každý si v dnešní době může vybrat z nabídky bezmála dvaceti dodavatelů elektřiny a plynu. Je prakticky jedno, kde bydlíte. Naprostá většina dodavatelů nabízí své služby po celé republice.

2. Co změna dodavatele obnáší? Budu muset měnit elektroměr? Budou se kopat nové dráty?

Nemusíte se bát, změna dodavatele je primárně „papírovou“ záležitostí. Dráty, elektroměr a veškeré distribuční záležitosti zůstanou stejné. Měníte totiž dodavatele, distributor (vlastník drátů a elektroměrů) zůstane stejný.

3. Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektřiny (plynu)?

Distributor elektřiny (či plynu) je společnost, která zajišťuje transport elektřiny (plynu) z elektrárny (plynovodu) do vaší domácnosti. Jde tedy o transport a údržbu tohoto spojení. Distributora proto změnit nemůžete.

Dodavatel elektřiny (plynu) je oproti tomu společnost, od níž kupujete samotnou elektřinu (plyn) coby komoditu. Proto si můžete mezi dodavateli vybrat. Smlouvu můžete uzavřít s jakýmkoli dodavatelem a distributor má povinnost elektřinu (plyn) přes svou distribuční síť propustit.

4. Znamená to tedy komplikaci? Budu muset mít dvě smlouvy, s distributorem a s dodavatelem?

Ne, nemusíte se bát dvou vyúčtování. S dodavatelem totiž uzavřete smlouvu o sdružených dodávkách, která umožní dodavateli spojit distribuci a dodávku do jedné faktury. Každý rok tak dostanete jedno vyúčtování, jak jste zvyklí. Pouze se na faktuře objeví jméno nového dodavatele.

5. Proč bych vůbec měl měnit dodavatele?

Hlavní motivací je nižší cena, případně výhodnější služby nebo speciální bonusy, které dodavatelé nabízí. Na elektřině můžete ušetřit stokoruny či tisíce, na plynu zpravidla tisíce korun ročně. Čím vyšší spotřebu máte, tím vyšší může být úspora.

6. Vyplatí se mi přechod k novému dodavateli?

Je nám jasné, že kvůli stokorunové úspoře nemá smysl projít procesem změny dodavatele. Proto jsme pro vás připravili nezávislé srovnání. Prostřednictvím kalkulačky na stránkách Ceny energie si můžete rychle srovnat rozdíly v nabídkách ve vašem regionu. Stačí dvě kliknutí a budete vědět, kolik ušetříte a z jakých tarifů můžete vybírat!

7. Chci změnit tarif nebo dodavatele. Co musím udělat?

Pokud jste se rozhodli pro jakoukoli změnu, doporučujeme nejdříve využít kalkulačky Ceny energie a zkontrolovat si, zdali jste se rozhodli opravdu správně. Stačí dvě kliknutí a získáte představu o konkurenci na trhu ve vašem regionu (včetně aktuálních akčních nabídek).

V případě změny tarifu stačí kontaktovat svého dodavatele a dohodnout se na přechodu na nový tarif.

Jestliže jste se rozhodli pro změnu dodavatele, kontaktujte nově vybranou společnost a podepište s ní smlouvu a plnou moc k vypovězení vaší stávající dodávky. Pak už se nemusíte o nic starat, nový dodavatel za vás vyřídí veškerou administrativu.

Elektřina

8. Z jakých tarifů elektřiny mohu vybírat?

Jeden dodavatel může mít v nabídce více tarifů. Pokud navštívíte stránky některých společností, možná vás počet tarifů překvapí. Nemusíte se však děsit! Vás se týká jen omezené množství tarifů. Které to jsou? To zjistíte podle tzv. sazby elektřiny.

9. Co je to sazba elektřiny?

Sazba elektřiny je zjednodušeně řečeno typ tarifu, na který máte nárok. Jak zjistíte ten váš? Najdete jej na stávající faktuře. Naprostá většina uživatelů má standardní sazbu D02d. Pokud však využíváte elektřinu pro ohřev teplé vody (pomocí bojlerů) nebo vytápění (přímotopy, tepelná čerpadla), budete mít právo na využití jiných sazeb. I ty však můžete v naší kalkulačce porovnávat. Více o různých sazbách najdete v tomto článku.

10. Mám D02d sazbu. Nemůžu ji však na stránkách dodavatele najít.

Stránky některých dodavatelů představují opravdový labyrint. Proto jsme pro vás připravili seznam tarifů kalkulačku, kde můžete jednoduše najít všechny tarify z vašeho regionu pohromadě. Hledáte-li na stránkách dodavatelů, D02d sazby se většinou skrývají pod názvy jako Standard nebo Klasik. Jiné než D02d sazby mají často v názvu konkrétní elektrospotřebiče (Přímotop, Akumulace).

11. Dodavatel mi garantuje 10% slevu. Opravdu ušetřím deset procent?

V nabídkách operátorů se skrývají rozmanité garance a záruky. Dejte si však pozor na jejich formulaci. Většina slibů se týká ceny silové elektřiny, tedy samotné komodity, jež tvoří zhruba 50 % vaší platby za elektřinu. Je to zároveň část, kterou platíte dodavateli elektřiny. Zbylých 50 % tvoří poplatky pro distributora a na ty se zpravidla sliby nevztahují.

12. Co je to silová elektřina?

Silová elektřina je samotná elektřina, která „protéká“ dráty. Platíte za ni dodavateli (distributorovi platíte za údržbu a správu elektroměrů a elektrické sítě). Společně s měsíčním poplatkem pro dodavatele tvoří zhruba polovinu částky, kterou zaplatíte za elektřinu.

13. Co všechno vlastně platím v rámci vyúčtování za elektřinu?

Cena elektřiny se skládá z platby pro dodavatele, distributora a daní (DPH a dani z elektřiny). Platí přitom, že zhruba polovinu částky platíte dodavateli a polovinu distributorovi (pokud k nim zároveň přičteme daně). Větší část celkové ceny tvoří platba odvíjející se od vaší spotřeby (platba za kWh elektřiny), přesto každý rok zároveň zaplatíte nemalou část na měsíčních poplatcích. U nejobvyklejší D02d sazby to například představuje 1600-1700 Kč ročně. Více o ceně elektřiny se dozvíte zde.

14. Může se cena elektřiny měnit? Jak často?

Cena elektřiny se mění jednou ročně (vždy od 1. ledna). Zhruba o dva měsíce dříve jsou vyhlášeny nové ceny za distribuci a zároveň své ceny oznámí i dodavatelé. Výjimkou jsou tarify s garantovanou cenou, prostřednictvím nichž vám dodavatel garantuje stejnou cenu elektřiny na konkrétní období. V nabídce společností najdete i tarify, jejichž cena se odvíjí od aktuálních cen elektřiny na energetické burze.

Plyn

15. Nerozumím ceníkům. Jaké tarify plynu mám na výběr?

Naprostá většina dodavatelů plynu nabízí jeden tarif. Při dodávce zemního plynu nicméně platí, že se jednotková cena i měsíční poplatky odvíjí od výše vaší spotřeby. Jednou za rok se vše spočte a podle spotřebované energie se určí vaše konkrétní sazby (jinými slovy zjistí se, ze kterého řádku ceníku se budou počítat vaše ceny). S vyšší spotřebou zpravidla roste měsíční paušál a klesá cena za spotřebovaný plyn.

16. Jak zjistím svou roční spotřebu?

Nejjistější bude najít svou poslední fakturu, kde je celková spotřeba uvedena. Pokud ji nemáte, v rámci naší kalkulačky vám nabízíme orientační hodnoty, odvislé od využití plynu (vaření, ohřev vody, vytápění) a velikosti domácnosti.

17. Kolik MWh je 1 m3 plynu?

Plynoměry měří spotřebu v metrech krychlových (m3), ceníky dodavatelů jsou v MWh. Jaký je mezi nimi vztah? Přesný převod závisí na teplotě a atmosférickém tlaku, ale v zásadě lze počítat s přepočtem 1 m3 = 10,55 kWh = 0,01055 MWh.

18. Pokud na plynu vařím, budu platit částky v ceníku, které jsou uvedeny u sazby Vařím?

Je to více než pravděpodobné. Názvy sazeb „Vařím“, „Ohřívám vodu“ a „Topím“ jsou ale pouze orientační. Pro určení konkrétní sazby v ceníku nezáleží na tom, k čemu plyn využíváte. Jediným rozhodujícím faktorem je celková roční spotřeba. I když budete plyn využívat pro ohřev vody, můžete se s nízkou spotřebou ocitnout v sazbě označované jako „Vařím“. Nebude to ale častý případ.

19. Dodavatel mi garantuje 5% slevu. Opravdu ušetřím pět procent?

V nabídkách operátorů se skrývají rozmanité garance a záruky. Dejte si však pozor na jejich formulaci. Většina slibů se týká ceny za dodávku plynu, tedy samotné komodity, jež tvoří zhruba 75 % vaší platby za plyn. Je to zároveň část, kterou platíte dodavateli plynu. Zbylých 25 % tvoří poplatky pro distributora a na ty se zpravidla sliby nevztahují.

20. Co všechno vlastně platím v rámci vyúčtování za plyn?

Cena plynu se skládá z platby pro dodavatele, distributora a daně (DPH). Platí přitom, že zhruba tři čtvrtiny částky platíte dodavateli a zbylou část distributorovi (pokud k nim zároveň přičteme daň). Větší část celkové ceny tvoří platba odvíjející se od vaší spotřeby (platba za kWh plynu), přesto každý rok zároveň zaplatíte zpravidla několik tisíc na měsíčních poplatcích. V případě spotřeby 16 MWh zaplatíte zhruba 24 000 Kč a z toho 4 500 Kč na měsíčních poplatcích.

21. Může se cena plynu měnit? Jak často?

Cena plynu se mění jednou za čtvrt roku (vždy od 1. ledna, 1. dubna, 1. července a 1. října). Mění se přitom cena za dodávku plynu, cena za distribuci plynu se mění jednou ročně s platností od 1. ledna. Někteří dodavatelé nabízí garanci ceny na určité období. Tato garance se zpravidla týká pouze komoditní ceny (ceny za dodávku, která tvoří 75 % vyúčtování za plyn).

22. Kolikrát ročně dochází k odečtu plynoměrů? Jak se cena rozpočítává?

Plynoměry bývají zpravidla odečítány pouze jednou ročně. Jelikož ale domácnosti odebírající plyn pro vytápění využívají plyn nejvíce v zimě, celková spotřeba se rozpočítává dle tabulek do jednotlivých měsíců.  Celková roční platba je tak tvořena z cca 41 % z 1. čtvrtletí, z 34 % ze 4. čtvrtletí a zbylých 25 % z 2. a 3. čtvrtletí. Při spotřebě nižší než 9,45 MWh ročně se platba rovnoměrně rozpočítává mezi jednotlivé měsíce.

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *