Ceny tepla 2014: Exkluzivní seznam regionů, kde čekejte zdražení

Zdraží teplárny, které spalují domácí hnědé uhlí. Kde a o kolik stoupnou ceny tepla 2014?


20. 11. 2013

Autor

Nikdo neotevírá vyúčtování za energie nadšeně, požadovanou finanční sumu hledáme spíše s obavou, že v chuchvalci čísel najdeme nepříjemné překvapení. V roce 2014 ale buďme klidní. Elektrická energie rekordně zlevní, cena zemního plynu má stagnovat a radostnou zvěst ještě před Adventem přinášejí také teplárny.

Zdražení postihne pouze regiony, kde je centrální zásobování teplem zajišťováno z domácího hnědého uhlí. Cenový nárůst ve většině případů nepřesáhne 3 %, tedy běžnou meziroční inflaci. Lokality zahřívané černým uhlím, zemním plynem a biomasou převážně vyváznou bez zdražení.

Ceny tepla z tepláren pro rok 2014

Pravděpodobné zdražení do 3 %: České Budějovice, Hradec Králové, Chomutov, Chrudim, Kadaň, Karlovy Vary, Kladno, Kolín, Litoměřice, Litvínov, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Ostrov, Otrokovice, Pardubice, Písek, Plzeň, Praha, Příbram, Sokolov, Strakonice, Tábor, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Zlín
Ostatní regiony: Cena tepla v roce 2014 nestoupne vůbec, nebo jenom minimálně.

Pozn.: Seznam zahrnuje města, kde je na centrální zásobování teplem připojeno více než 5 000 domácností. Ceny tepla pro rok 2014 odhadnulo TSČR podle průzkumu mezi dodavateli, kteří zásobují 1,22 milionu bytů ve 136 obcích.

Proč rostou ceny tepla z uhlí?

Samotná komodita na velkoobchodních trzích pravděpodobně v roce 2014 zdraží, což neplatí pro ostatní paliva.

Uhelné teplárny mají navíc rozsáhlejší rozvody, jejichž údržba je nákladnější. Odběratelé šetří, ale fixní výdaje za údržbu infrastruktury zůstávají stejné, proto je nutné zdražit energii.

Ceny tepla v roce 2014 mírně vzrostou také díky investicím do ekologičtější výroby, respektive díky emisním limitům.

Pro polovinu domácností mám dobrou zprávu: Teplo jim příští rok nezdraží buď vůbec, nebo bude růst ceny naprosto minimální. V případě tepláren využívajících hnědé uhlí dojde většinou k navýšení do 3 %,“ řekl doslova Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR (TSČR). Svoji zprávu adresoval celkem 1,5 milionu domácností, které jsou zásobovány centrálně, od regionálního výrobce tepelné energie. Oslovil tedy bezmála 40 % tuzemské populace.

Chápeme, že máte zajímavější program, než studovat surovinové zdroje svojí regionální teplárny. Proto jsme požádali o doplňující seznam výrobců, kteří spalují domácí hnědé uhlí. „Jde o většinu krajských měst a významné průmyslové aglomerace,“ poslal nám seznam 27 obcí Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí TSČR.

„Černé uhlí využívá většinou na severu Moravy Dalkia (Ostrava, Karviná, Havířov, Krnov, Přerov), Elektrárna Dětmarovice (Bohumín, Orlová), a závodní elektrárny v Třinci, Frýdku-Místku a částečně v Kopřivnici,“ dodal Kaufmann.

Tepelná energie vyrobená spalováním uhlí zůstane nadále levnější.

Novela pro rozpočítání nákladů mezi sousedy

Pozor! Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novelu vyhlášky, která stanovuje, jak mají být náklady rozpočítány mezi domácnosti v bytovém domě. Ceny tepla pro rok 2014 nakonec mohou vyskočit odběratelům, kteří mají extrémně nízkou, nebo naopak velmi vysokou spotřebu. Budeme sledovat, zda vláda vyhlášku schválí.

Procentuální změny jsou samy o sobě zavádějící. Vždyť tepelná energie vyrobená spalováním uhlí zůstane většinou výrazně levnější, než gigajouly ze zemního plynu, biomasy, topného oleje a dalších paliv. Příkladem je Jablonec nad Nisou, který svoji teplárnu privatizoval na konci minulého století. Po několikeré změně vlastníka, pod majoritním soukromým majitelem MVV Energie CZ bylo teplo postupně zdraženo na 806,4 Kč za GJ, při výrobě ze zemního plynu. To je dvakráte víc, než kolik platí domácnosti v nedalekých Pardubicích (405,5 Kč/GJ)!

Řada jabloneckých domů proto investovala do vlastní kotelny, a odpojila se od centrálního zásobování. Letos město koupilo teplárnu zpět, a cenu tepla pro rok 2014 zlevní na 689 Kč/GJ (tedy o 15 %). Celostátní průměr přitom zůstává výrazně nižší, pod 600 Kč/GJ. Zároveň nelze říci, že privatizace teplárny zákonitě zdraží účty pro domácnosti. Pardubice a Chrudim jsou nejlevněji zahřívány hnědým uhlím, respektive Elektrárnami Opatovice, jež patří soukromému Energetickému a průmyslovému holdingu.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *