Převod m3 na kWh


26. 8. 2010

Autor

Plyn spotřebovaný v domácnostech se na plynoměrech měří v metrech krychlových (m3), lidově řečeno v „kubících“. Plynárny si ale odebraný plyn účtují v megawatthodinách (MWh) nebo kilowatthodinách (kWh), což jsou jednotky energie. Pro vyjádření vztahu těchto dvou veličin se využívá jednoduchého převodu.

Kdy se plyn začal měřit v kWh?

Až do roku 2001 dostávaly české domácnosti vyúčtování za plyn s údaji o spotřebě v metrech krychlových (m3). Pak však přišla výrazná změna, která přinesla odlišný způsob účtování. Plynárenské společnosti si od tohoto roku neúčtují plyn za m3, ale za MWh.

Převod m3 na kWh pomocí koeficientu

K vyjádření vztahu mezi objemem plynu (m3) a spotřebovaným teplem (kWh) se používá koeficient 10,55. Platí tedy, že 1 m3 = 10,55 kWh.

Pokud tedy znáte svou spotřebu plynu v metrech krychlových, můžete si spočítat i počet kWh, které vám za plyn naúčtuje plynárna. Pro příklad můžeme využít objem 150 m3, jehož převod na kWh dostaneme jednoduchým vynásobením: 150 * 10,55 = 1 582,5 kWh, tedy 1,5825 MWh.

Díky převodu objemu plynu na kilowatthodiny lze porovnávat ceny za plyn a elektřinu a spočítat si, který způsob vytápění – zdali plynem či elektřinou – je výhodnější.

Štítky: ,