Ceny plynu, srovnání, m3, 2024


 • Porovnání dodavatelů ve všech regionech České republiky
 • Garantujeme úsporu pro 95 % domácností
 • Odběratelé plynu s námi ušetří průměrně 2 000 Kč
 • Změna dodavatele probíhá ZDARMA, formality vyřídíme za vás
porovnat ceny plynu

Cena plynu vzniká jako kompromis mezi obchodní nabídkou a vaší poptávkou. Mezi jednotlivými produkty (ceníky a smluvními podmínkami) tedy můžete vybrat, a tak ušetřit nemalé peníze. Potřebné informace najdete na našem portále:

 • kalkulačku plynu a samotné ceníky
 • nezávislé srovnání dodavatelů a jejich nabídek
 • aktuální slevy, akce a další výhodné programy
 • rady a tipy, jak vybírat a změnit dodavatele plynu

Cena plynu, rozdělená na 10 desetin

Celková cena plynu obsahuje několik různých poplatků, které odvádíte za spotřebu (podle odebraného počtu kilowatthodin), ale také paušálně (za každý měsíc, podle zvoleného produktu a kapacity, kterou máte rezervovanou v plynovodní síti). Vaše peníze si následně rozděluje trojice subjektů, placená za související služby (v závorce vždycky uvedeme, kolik kdo dostává ze souhrnné částky):

 • vybraný dodavatel za prodanou energii (7/10)
 • regionální distributor za správu místních plynovodů (1/10)
 • stát za organizaci trhu a další služby (především jde o DPH – daň z přidané hodnoty, dohromady 2/10 souhrnné částky)

Tyto všechny poplatky hradíte prostřednictvím jednoho vyúčtování, a proto každoroční faktura za plyn obsahuje nejen základní shrnutí, ale také složitější tabulky a rozbory.

(více o složení cen plynu)


Převod m3 na MWh

Váš regionální distributor musí pečlivě přepočítávat, kolik energie bylo v každém kubíku, který vám plynovodem doručil. Orientačně můžeme uvést: 1 m3 zemního plynu = asi 10,68 kilowatthodin (kWh) neboli 0,01068 megawatthodin (MWh) energie. V konkrétním případě však záleží na proměnlivém chemickém složení této komodity, respektive na nalezišti, ze kterého palivo pochází. A důležitou roli hraje také aktuální teplota ve vaší domovské lokalitě nebo nadmořská výška vašeho odběrného místa.


Změna dodavatele plynu

Dodavatele (respektive prodejce), od něhož kupujete energii, můžete svobodně a bezplatně vyměnit. Prakticky jde o pouhou formalitu, protože plynovody spravuje jiná společnost – distributor. Změna dodavatele obvykle probíhá ve dvou krocích:

 • ukončíte smlouvu se stávajícím prodejcem a
 • uzavřete smlouvu s novým prodejcem.

Dobrému dodavateli můžete dát plnou moc, aby všechno potřebné vyřídil za vás. Předtím však porovnejte ceny, ideálně také obchodní podmínky a zákaznický servis, abyste věděli, jestli změnou opravdu vyděláte. Potřebné žebříčky a analýzy najdete na našem portále.

(více o změně dodavatele)


Srovnání cen plynu v roce 2024

Vybírat můžete mezi desítkami dodavatelů, kteří nabízejí stovky produktů, tedy různých ceníků a obchodních podmínek. Podle aktuálního srovnání ušetříte až 5 % celkové ceny, pokud začnete zemní plyn kupovat výhodněji. Prozíravý odběratel tedy ročně uspoří řádově stokoruny, ale spíše tisícikoruny, podle spotřeby.

(více o srovnání dodavatelů plynu)


Tarify plynu

Cena závisí na regionu, vybraném dodavateli, konkrétním produktu a také na spotřebě. Čím větší máte odběr, tím méně zaplatíte za jednotku energie (jde o jakousi množstevní slevu), ale naopak utratíte více za měsíční paušální poplatky (protože v plynovodní síti zaberete objemnější prostor). Výsledný tarif zkrátka záleží na mnoha proměnných. Proto raději ušetřete čas, a využijte naši kalkulačku, abyste dostupné nabídky srovnali během chvilky!

(více o ceně plynu)


Cena plynu může stoupnout kdykoli

Dodavatelé mezi sebou soutěží, kdo bude nejlevnější a nejsympatičtější, a proto zdražují málokdy. Koncová cena plynu stoupá obvykle jednou ročně, na začátku ledna.

Obchodníci však mohou zdražit nebo změnit jiné smluvní podmínky prakticky kdykoli – a vy v takovém případě smíte okamžitě odejít ke konkurenci. Ale pozor na termíny! Pokud vás dodavatel informuje o změně nejpozději 30. den přede dnem její účinnosti, smíte ho bezproblémově vyměnit nejpozději 10. den přede dnem její účinnosti.

Jak už bylo řečeno, hledáme nejvýhodnější kompromis mezi vaší poptávkou a tržní nabídkou. Zároveň však připomeňme, že hovoříme o neobnovitelném fosilním palivu, jehož zdroje jsou omezené. Tržní hodnota zemního plynu proto do značné míry závisí na ropě, na jejíž výkyvy ovšem reaguje opožděně. Zlevňuje-li černé zlato“, dříve nebo později bude lacinější také druhé fosilní palivo. A naopak, kvůli dražší ropě pravděpodobně stoupne cena zemního plynu.

(více o aktuálních cenách plynu)