Kolik stojí kWh elektřiny, plynu a dalších energií?

Elektrárny a těžební společnosti zdražují tak rychle, že česká vláda vyhlásila nepřekročitelné cenové stropy. Porovnejme, kolik stojí elektřina a plyn, které jsou měřené v kWh! Ale přidáme taky vodu, benzín anebo lidskou práci.


5. 11. 2022

Autor

Energie proudí všude kolem nás. Pulsuje ve větru, vodě, Zemi, a koneckonců také uvnitř živých organismů. Abychom mohli spočítat, kolik stojí energie peněz, musíme znát její zdroj, formu a množství. Například elektřina má jinou tržní hodnotu, než dřevo nebo plyn, i když nás třeba zahřejí úplně stejně.

Asi nejpoužívanější energetickou jednotkou je 1 kWh (kilowatthodina), kterou spotřebujete, když pro vás hodinu pracuje přístroj s příkonem 1 kilowatt. V každodenním životě nemusíme fyzikální názvosloví hlouběji rozebírat. Každý elektrospotřebič nese energetický štítek, kde najdeme jeho denní nebo roční spotřebu. Informace o různých modelech naleznete také ve specializovaných zbožových srovnávačích, jako například Heureka.cz nebo Recenzetesty.cz. Abyste měli maximální komfort, my pro vás sledujeme, kolik stojí kWh konkrétní energie!

Kolik stojí kWh fyzické lidské práce, kterou může vykonávat stroj?
Asi 41krát více než elektřina.

Pračka

Kolik stojí elektřina, plyn a teplo

O titul nejlevnější palivo“ soutěží uhlídřevo. Obě suroviny bývají účtované v hmotnostních nebo objemových jednotkách. Započítejme ještě výhřevnost – a zjistíme, kolik stojí kWh jejich energie. Ceny se drží pod 2 Kč. Přirážku očekávejme za dovoz a připočtěme také nějaký čas, pokud budeme tradiční paliva manuálně zpracovávat a přikládat do kamen. Nebo investujeme do automatického kotle, který má naprogramované samozásobování. Spalovat může nejenom uhlí, ale také dražší pelety, čili slisovanou biomasu.

Většinu tuzemských domácností spíše zajímá, kolik stojí kilowatthodina dálkového tepla a zemního plynu. Tak jako tak, stoupáme nad 3 Kč/kWh. Přesná cena zemního plynu a také elektrické energie však závisí na vybraném dodavateli, kterého najdete v kalkulačce! Poslední jmenovaná komodita vyniká svojí drahotou. Avšak na rozdíl od fosilních paliv (černého a hnědého uhlí, ropy a zemního plynu), elektrickou energii úspěšně vyrábíme, a proto má pravděpodobně perspektivnější budoucnost.

Kolik stojí kWh

Forma a zdroj energieCena
Teplo z uhlí1,62 Kč
Teplo ze dřeva1,84 Kč
Teplo z teplárny3,57 Kč
Teplo z pelet3,66 Kč
Teplo ze zemního plynu3,66 Kč
Elektřina z centrální sítě9,77 Kč
Elektřina z benzínové elektrocentrály21,19 Kč
Energie z lidské práce401,67 Kč

Srovnáváme bukové dřevo (3 990 Kč/600 kg a 3,611 kWh/kg), hnědé uhlí (7,65 Kč/kg a 4,72 kWh/kg), domácí spotřebu zemního plynu (10 000 kWh/rok), aktuální ceníky dálkového tepla (kolem 992,10 Kč/GJ), rodinnou spotřebu elektrické energie (2 500 kWh/rok v sazbě D02d), benzínovou elektrocentrálu (0,5 litru/kWh a 42,37 Kč/litr). Všechny ceny jsou kompletní (včetně daní) a průměrné, pro koncového spotřebitele.

Kolik stojí benzín a voda

Velkoobchodní burza reaguje na bezpočet proměnných, bývá náladová jako příslovečné počasí. Klíčové postavení ovšem zaujímá ropa, která leckdy určuje hodnotu dalších komodit. Jejím zpracováním získáváme například naftu, asfalt nebo benzín. Kolik stojí jedna kilowatthodina na konci celého procesu? Celkem dost, domácí benzínová elektrocentrála vyprodukuje kWh asi za 21,19 Kč! Benzín pro spalovací automobil vyjde dvakrát dráž, než elektřina pro elektromobily. Za stokilometrovou jízdu dáte v prvním případě zhruba 200 Kč, v elektrickém voze stačí 100 Kč.

PRŮMĚRNÉ CENY
Kolik stojí elektřina
9,77 Kč/kWh
Kolik stojí plyn
3,66 Kč/kWh
Kolik stojí voda
0,09 Kč/litr
Kolik stojí benzín
42,37 Kč/litr

Voda a oheň (benzín, zemní plyn, pelety, teplárna)

Voda do našeho srovnání zdánlivě nezapadá. Za litr zaplatíme zanedbatelných 9 haléřů, a hlavně nepatří mezi běžná paliva, měříme ji pouze objemovými jednotkami. Pomiňme tedy otázku, kolik stojí kWh.

Molekula vody má však svoje místo v diskusích o uskladňování elektrické energie. Přebytečnou elektřinou můžeme od kyslíku oddělit vodík, abychom následně vyrobili syntetické (umělé) plynné palivo. Testovaná metoda dostala anglický název power to gas (P2G), volně přeloženo energie do plynu. Voda je uhlím budoucnosti,“ snil o téže technologii už Jules Verne. Od teorie bývá k praxi daleko. Ovšem žíznivý člověk nám poví, že voda má ze všech vyjmenovaných komodit vůbec nejvyšší hodnotu – bez ohledu na prozaickou otázku, kolik stojí kWh čehokoli na burze.

Kolik stojí kWh lidské práce?

Od mladší doby kamenné, kdy vznikly první zemědělské usedlosti, lidé efektivně čerpají energii živé přírody. Od průmyslové revoluce“ účinně přeměňují také nerosty, uhlí či ropu, na teplo a elektřinu. Ale kolik stojí kWh našeho vlastního fyzického úsilí, pokud zrovna nevyužíváme fosilní paliva?

Příroda pro lidskou civilizaci odvádí mnohem více práce, než samotný člověk. Na každého Čecha připadají stovky až tisíce energetických otroků“. Tímto výrazem bývají označována paliva, ale i různé stroje, jako třeba motorky.

Motorky (kolik stojí kWh energie, elektřiny nebo plynu?)

Dělník celodenní těžkou fyzickou prací vyprodukuje zhruba 1,92 kilowatthodiny. Mezitím ovšem potřebuje výživu, třeba 0,6 kg slaniny nebo 0,8 kg čočky. Přitom v České republice vydělá minimálně 771 Kč/den. Zbytek dopočítáme hravě: V našem modelovém příkladu stojí kWh tělesné lidské práce 402 Kč. Dělník tedy neumře hlady: Za hodinu vydělá tolik peněz, aby měl čočku na celý den. Za dvojnásobnou dobu získá celodenní porci uzeného masa.

Porovnat ceny elektřiny Porovnat ceny plynu
Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

6 thoughts on “Kolik stojí kWh elektřiny, plynu a dalších energií?

 1. Petr napsal:

  V nadpisu je „Kolik stojí kWh elektřiny“.

  Myslel jsem tedy, že se zde dovím (nebo alespoň na nějakém odkazu vedoucí z těchto stránek) kolik mě stojí 1kWh elektřiny. Bohužel jsem na odkazu zde uvedeném (http://www.cenyenergie.cz/elektrina/kalkulacka/#/ele) našel pouze srovnávač a doporučení, že při ušetření 0Kč si můžu zmáčknout „Mám zájem“ u mého současného dodavatele (kterého jsem zadal předtím v kalkulačce, že ho už mám).
  Takže moc děkuji, tady se cenu elektřiny nedovím … budu si muset sečíst ceny za jednotlivé položky z faktury sám. Hlavně že tu máme online kalkulačky. Užitečná stránka!

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Petře, jednotlivé položky ze svojí faktury za elektřinu si určitě sečtěte. Vyjde Vám kolem 4,83 Kč za kWh, včetně distribuce (přepravy), podpory obnovitelných zdrojů, příspěvků státním firmám a daní. http://www.cenyenergie.cz/jaka-je-aktualni-cena-kwh-a-mwh-elektriny/ Ačkoli za sebe mohu napsat, že všechny zde uvedené hodnoty jsou pravdivé, rozumím Vám – sám si informace taky kriticky ověřuju.

   Pokud v kalkulačce nebyla žádná lepší alternativa, než Váš stávající dodavatel a tarif, gratuluju Vám, že jste vybíral dobře. Určitě Vám nebudeme tvrdit, že s někým jiným ještě více ušetříte, když ještě více neušetříte.

   Každopádně díky za příspěvek, polemické diskuse jsou kořením internetové žurnalistiky. Budu rád, sdělíte-li jakékoli svoje další případné výhrady.

   • Jan napsal:

    Omlouvám se, zkoušel jsem zda to funguje.
    Petře Wolfe, promiňte, ale co píšete je zavádějící až nepravdivé.
    Dle zkoušek topení s peletami (jeden m³ cca 5000 kč) vyjde zhruba 4x dráž než s dřevem oficiálně koupeným nenaštípaným, ale o to mi tak nešlo.
    Topíme elektrikou a stopíme za rok 18415 kwh a platili jsme 49705,76 kč. Kde máte těch 4,83 kč/kwh ? Vedle stojí stejný barák jako náš akorát že má dřevěná okna a mi máme plastová. Topí v něm plynem a platili za rok 72000 kč. Oba topíme na 23,6°C. Jasný je že nelze přesně změřit o kolik jsou tepelně horší dřevěná
    okna než plastová, ale další fakt je ten že já mám sníženou
    sazbu (na topení se dává) na kterou mimo topení, svítím, peču, žehlím, vařím atd a co ušetřím na např pečení přesypu do topení, kdežto sousedi platí el energii bez které se domácnost neobejde za plnou cenu cca 5 kč.
    Kdyby nastala situace že by nějaký chytrák řekl: dobrá, tak el
    energii zdražíme o 100% a výše, nebyl by zase takový problém
    koupit plynový generátor na výrobu el energie a začít na
    bláznivém rozhodnutí chytráka vydělávat rozdíl mezi cenou
    plynem a el energií.
    Pokud budete srovnávat pouze topení, ano el je dražší, ale při
    srovnání nákladů na domácnost je Vaše kalkulace v háji.
    Zdraví Jan

    • jmeno napsal:

     mozna to bude spise o tom na jakou teplotu topite. my platime pouze 16tis rocne za plyn, ale topime jen na 21-22 dle casu, uplne to staci. myslite ze 23,6 jeste neni moc velky hic? podle me uz je…

 2. Kdy se hodí naftové topidlo do domácnosti | Malá bydlení napsal:

  […] jeho nízkou pořizovací cenou, vysokým výkonem a malou spotřebou. Když zvážíte, kolik stojí energie, naftové vytápění vychází ekonomicky velmi dobře. Naftová topidla mají dostatečný […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *