Kolik stojí kWh elektřiny, plynu a dalších energií?

Elektrárny a těžební společnosti zdražují tak rychle, že česká vláda vyhlásila nepřekročitelné cenové stropy. Porovnejme, kolik stojí elektřina a plyn, které jsou měřené v kWh! Ale přidáme taky vodu, benzín anebo lidskou práci.


5. 11. 2022

Autor

Energie proudí všude kolem nás. Pulsuje ve větru, vodě, Zemi, a koneckonců také uvnitř živých organismů. Abychom mohli spočítat, kolik stojí energie peněz, musíme znát její zdroj, formu a množství. Například elektřina má jinou tržní hodnotu, než dřevo nebo plyn, i když nás třeba zahřejí úplně stejně.

Asi nejpoužívanější energetickou jednotkou je 1 kWh (kilowatthodina), kterou spotřebujete, když pro vás hodinu pracuje přístroj s příkonem 1 kilowatt. V každodenním životě nemusíme fyzikální názvosloví hlouběji rozebírat. Každý elektrospotřebič nese energetický štítek, kde najdeme jeho denní nebo roční spotřebu. Informace o různých modelech naleznete také ve specializovaných zbožových srovnávačích, jako například Heureka.cz nebo Recenzetesty.cz. Abyste měli maximální komfort, my pro vás sledujeme, kolik stojí kWh konkrétní energie!

Kolik stojí kWh fyzické lidské práce, kterou může vykonávat stroj?
Asi 41krát více než elektřina.

Pračka

Kolik stojí elektřina, plyn a teplo

O titul nejlevnější palivo“ soutěží uhlídřevo. Obě suroviny bývají účtované v hmotnostních nebo objemových jednotkách. Započítejme ještě výhřevnost – a zjistíme, kolik stojí kWh jejich energie. Ceny se drží pod 2 Kč. Přirážku očekávejme za dovoz a připočtěme také nějaký čas, pokud budeme tradiční paliva manuálně zpracovávat a přikládat do kamen. Nebo investujeme do automatického kotle, který má naprogramované samozásobování. Spalovat může nejenom uhlí, ale také dražší pelety, čili slisovanou biomasu.

Většinu tuzemských domácností spíše zajímá, kolik stojí kilowatthodina dálkového tepla a zemního plynu. Tak jako tak, stoupáme nad 3 Kč/kWh. Přesná cena zemního plynu a také elektrické energie však závisí na vybraném dodavateli, kterého najdete v kalkulačce! Poslední jmenovaná komodita vyniká svojí drahotou. Avšak na rozdíl od fosilních paliv (černého a hnědého uhlí, ropy a zemního plynu), elektrickou energii úspěšně vyrábíme, a proto má pravděpodobně perspektivnější budoucnost.

Kolik stojí kWh

Forma a zdroj energieCena
Teplo z uhlí1,62 Kč
Teplo ze dřeva1,84 Kč
Teplo z teplárny3,57 Kč
Teplo z pelet3,66 Kč
Teplo ze zemního plynu3,66 Kč
Elektřina z centrální sítě9,77 Kč
Elektřina z benzínové elektrocentrály21,19 Kč
Energie z lidské práce401,67 Kč

Srovnáváme bukové dřevo (3 990 Kč/600 kg a 3,611 kWh/kg), hnědé uhlí (7,65 Kč/kg a 4,72 kWh/kg), domácí spotřebu zemního plynu (10 000 kWh/rok), aktuální ceníky dálkového tepla (kolem 992,10 Kč/GJ), rodinnou spotřebu elektrické energie (2 500 kWh/rok v sazbě D02d), benzínovou elektrocentrálu (0,5 litru/kWh a 42,37 Kč/litr). Všechny ceny jsou kompletní (včetně daní) a průměrné, pro koncového spotřebitele.

Kolik stojí benzín a voda

Velkoobchodní burza reaguje na bezpočet proměnných, bývá náladová jako příslovečné počasí. Klíčové postavení ovšem zaujímá ropa, která leckdy určuje hodnotu dalších komodit. Jejím zpracováním získáváme například naftu, asfalt nebo benzín. Kolik stojí jedna kilowatthodina na konci celého procesu? Celkem dost, domácí benzínová elektrocentrála vyprodukuje kWh asi za 21,19 Kč! Benzín pro spalovací automobil vyjde dvakrát dráž, než elektřina pro elektromobily. Za stokilometrovou jízdu dáte v prvním případě zhruba 200 Kč, v elektrickém voze stačí 100 Kč.

PRŮMĚRNÉ CENY
Kolik stojí elektřina
9,77 Kč/kWh
Kolik stojí plyn
3,66 Kč/kWh
Kolik stojí voda
0,09 Kč/litr
Kolik stojí benzín
42,37 Kč/litr

Voda a oheň (benzín, zemní plyn, pelety, teplárna)

Voda do našeho srovnání zdánlivě nezapadá. Za litr zaplatíme zanedbatelných 9 haléřů, a hlavně nepatří mezi běžná paliva, měříme ji pouze objemovými jednotkami. Pomiňme tedy otázku, kolik stojí kWh.

Molekula vody má však svoje místo v diskusích o uskladňování elektrické energie. Přebytečnou elektřinou můžeme od kyslíku oddělit vodík, abychom následně vyrobili syntetické (umělé) plynné palivo. Testovaná metoda dostala anglický název power to gas (P2G), volně přeloženo energie do plynu. Voda je uhlím budoucnosti,“ snil o téže technologii už Jules Verne. Od teorie bývá k praxi daleko. Ovšem žíznivý člověk nám poví, že voda má ze všech vyjmenovaných komodit vůbec nejvyšší hodnotu – bez ohledu na prozaickou otázku, kolik stojí kWh čehokoli na burze.

Kolik stojí kWh lidské práce?

Od mladší doby kamenné, kdy vznikly první zemědělské usedlosti, lidé efektivně čerpají energii živé přírody. Od průmyslové revoluce“ účinně přeměňují také nerosty, uhlí či ropu, na teplo a elektřinu. Ale kolik stojí kWh našeho vlastního fyzického úsilí, pokud zrovna nevyužíváme fosilní paliva?

Příroda pro lidskou civilizaci odvádí mnohem více práce, než samotný člověk. Na každého Čecha připadají stovky až tisíce energetických otroků“. Tímto výrazem bývají označována paliva, ale i různé stroje, jako třeba motorky.

Motorky (kolik stojí kWh energie, elektřiny nebo plynu?)

Dělník celodenní těžkou fyzickou prací vyprodukuje zhruba 1,92 kilowatthodiny. Mezitím ovšem potřebuje výživu, třeba 0,6 kg slaniny nebo 0,8 kg čočky. Přitom v České republice vydělá minimálně 771 Kč/den. Zbytek dopočítáme hravě: V našem modelovém příkladu stojí kWh tělesné lidské práce 402 Kč. Dělník tedy neumře hlady: Za hodinu vydělá tolik peněz, aby měl čočku na celý den. Za dvojnásobnou dobu získá celodenní porci uzeného masa.

Porovnat ceny elektřiny Porovnat ceny plynu
Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

6 thoughts on “Kolik stojí kWh elektřiny, plynu a dalších energií?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *