Kolik stojí kWh elektřiny, plynu a dalších energií?

Víme, kolik stojí elektřina a plyn, měřené v kWh! Jakou hodnotu mají voda a benzín?


13. 2. 2015

Autor

analytik

Energie proudí všude kolem nás. Pulsuje ve větru, vodě, Zemi, a koneckonců také uvnitř nás – živých organismů. Abychom mohli spočítat, kolik stojí energie peněz, musíme znát její konečnou podobu a vyčíslit její množství. Například elektřina má jinou tržní hodnotu, než dřevo nebo plyn, i když nás třeba zahřejí úplně stejně.

Asi nejpoužívanější energetickou jednotkou je 1 kWh (kilowatthodina), kterou spotřebujete, když pro vás hodinu pracuje přístroj s výkonem 1 kilowatt. V každodenním životě nemusíme fyzikální názvosloví hlouběji rozebírat. Každý elektrospotřebič nese energetický štítek, kde najdeme jeho denní nebo roční spotřebu. Abyste měli maximální komfort, my pro vás sledujeme, kolik stojí kWh konkrétní energie!

Kolik stojí kWh fyzické lidské práce, kterou může vykonávat stroj?
Asi 380krát víc než elektřina.

Kolik stojí elektřina, plyn a teplo

O titul nejlevnější palivo soutěží uhlí a dřevo. Obě suroviny bývají účtované v hmotnostních nebo objemových jednotkách. Kolik stojí kWh jejich energie, zjistíme teprve po započítání výhřevnosti. Vychází cena kolem koruny za kWh, přirážku očekávejme za dovoz, a navíc nějaký čas strávíme manuálním přikládáním tradičních paliv do kamen. Samozásobování mají naprogramované moderní kotle na pelety, které patří do podobné cenové relace, jako uhlí a palivové dřevo.

Většinu tuzemských domácností spíše zajímá, kolik stojí kWh plynu a teplárenského tepla. Stoupáme tedy ke 2 Kč/kWh. Cena zemního plynu a elektřiny však závisí na vybraném dodavateli, kterého najdete v kalkulačce plynu a kalkulačce elektřiny! Následující tabulka může děsit sdělením, průměrně kolik stojí kWh proudu. Avšak na rozdíl od fosilních paliv (černého a hnědého uhlí, ropy a zemního plynu), elektrickou energii můžeme vyrábět, a proto má pravděpodobně perspektivnější budoucnost.

Kolik stojí kWh

Kolik stojí kWh tepla z uhlí 0,85 Kč/kWh
Kolik stojí kWh tepla ze dřeva 1,17 Kč/kWh
Kolik stojí kWh tepla z pelet 1,27 Kč/kWh
Kolik stojí kWh zemního plynu 1,46 Kč/kWh
Kolik stojí kWh tepla z teplárny 2,25 Kč/kWh
Kolik stojí kWh elektřiny 4,83 Kč/kWh
Kolik stojí kWh z benzínové elektrocentrály 15 Kč/kWh
Kolik stojí kWh lidské práce 1 833 Kč/kWh

Pozn.: Počítáme s 4 Kč/kg uhlí, výhřevností 17 MJ/kg; hmotností dřeva 650 kg/m3, 1 265 Kč/PRMS (prostorový metr sypaný) obsahující 50 % dřevní hmoty, výhřevností 12 MJ/kg; 6 Kč/kg pelet, výhřevností 17 MJ/kg; domácími spotřebami 30 000 kWh a 6 000 kWh plynu; předběžnými cenami tepla pro aktuální rok; spotřebou 2 500 kWh elektřiny v sazbě D02d; benzínovou elektrocentrálou spotřeby 0,5l/kWh a cenou benzínu 30 Kč/litr; všechny ceny jsou pro průměrného koncového spotřebitele kompletní, včetně ekologických daní a DPH.

Kolik stojí benzín a voda

Velkoobchodní burza reaguje na bezpočet proměnných, bývá náladová jako příslovečné počasí. Klíčové postavení ovšem zaujímá ropa, která leckdy určuje hodnotu dalších komodit. Jejím zpracováním získáváme například naftu, asfalt nebo benzín. Kolik stojí kWh energie na konci celého procesu? Celkem dost, domácí benzínová elektrocentrála vyprodukuje kWh energie asi za 15 Kč! Benzín pro klasický automobil vyjde 4krát draž, než elektřina pro elektromobily.

PRŮMĚRNÉ CENY
Kolik stojí elektřina
4,83 Kč/kWh
Kolik stojí plyn
1,46 Kč/kWh
Kolik stojí voda
0,08 Kč/litr
Kolik stojí benzín
30 Kč/litr

Voda do našeho srovnání zdánlivě nezapadá. Za litr zaplatíme zanedbatelných 8 haléřů, a hlavně nepatří mezi běžná paliva, měříme ji pouze objemovými jednotkami. Pomiňme tedy otázku, kolik stojí kWh.

Molekula vody má však svoje místo v diskusích o uskladňování elektřiny. Přebytečnou elektrickou energií lze oddělovat od kyslíku vodík, a ten následně použít k výrobě syntetického (umělého) zemního plynu. Testovaná metoda dostala anglický název power to gas (P2G), volně přeloženo energie do plynu. „Voda je uhlím budoucnosti,“ snil o téže technologii už Jules Verne. Od teorie bývá k praxi daleko. Ovšem žíznivý člověk nám poví, že voda má ze všech vyjmenovaných energií vůbec nejvyšší hodnotu, bez ohledu na aktuální skutečnost, kolik stojí kWh čehokoli na burze.

Kolik stojí kWh lidské práce?

Od mladší doby kamenné, kdy naši předkové většinou zanechali kočování a začali usedle obdělávat polnosti, umějí lidé celkem efektivně čerpat energii živé přírody. Od „průmyslové revoluce“ dokážeme poměrně účinně přeměňovat také sílu nerostů. Ale kolik stojí kWh našeho vlastního fyzického úsilí, bez pomoci uhlí a ropy?

Znáte termín energetický otrok? Lidé vděčí za svůj životní standard přírodě, z níž získávají mnohonásobky svojí fyzické práce. Na každého moderního člověka připadají stovky až tisíce „energetických otroků“.

Dělník celodenní těžkou prací dosáhne výkonu kolem 0,24 kWh, přičemž potřebuje sníst například 0,6 kg slaniny nebo 0,8 kg čočky. Následně je v České republice odměněný minimálně 440 Kč. Fakta jsou takříkajíc tvrdá. V našem modelovém příkladě stojí kWh tělesné lidské práce 1 833 Kč, což je mnohonásobně více, než tržní hodnota přírodních energetických zdrojů. Díky tomu zůstává „vstupní investice“ levnější. Minimální mzda pokryje celodenní porci čočky za hodinu, ekvivalentní příjem slaniny za 3 hodiny.

Štítky: , , , , , , , , ,

 • Petr

  V nadpisu je „Kolik stojí kWh elektřiny“.

  Myslel jsem tedy, že se zde dovím (nebo alespoň na nějakém odkazu vedoucí z těchto stránek) kolik mě stojí 1kWh elektřiny. Bohužel jsem na odkazu zde uvedeném (http://www.cenyenergie.cz/elektrina/kalkulacka/#/ele) našel pouze srovnávač a doporučení, že při ušetření 0Kč si můžu zmáčknout „Mám zájem“ u mého současného dodavatele (kterého jsem zadal předtím v kalkulačce, že ho už mám).
  Takže moc děkuji, tady se cenu elektřiny nedovím … budu si muset sečíst ceny za jednotlivé položky z faktury sám. Hlavně že tu máme online kalkulačky. Užitečná stránka!

  • Petr Woff

   Dobrý den, Petře, jednotlivé položky ze svojí faktury za elektřinu si určitě sečtěte. Vyjde Vám kolem 4,83 Kč za kWh, včetně distribuce (přepravy), podpory obnovitelných zdrojů, příspěvků státním firmám a daní. http://www.cenyenergie.cz/jaka-je-aktualni-cena-kwh-a-mwh-elektriny/ Ačkoli za sebe mohu napsat, že všechny zde uvedené hodnoty jsou pravdivé, rozumím Vám – sám si informace taky kriticky ověřuju.

   Pokud v kalkulačce nebyla žádná lepší alternativa, než Váš stávající dodavatel a tarif, gratuluju Vám, že jste vybíral dobře. Určitě Vám nebudeme tvrdit, že s někým jiným ještě více ušetříte, když ještě více neušetříte.

   Každopádně díky za příspěvek, polemické diskuse jsou kořením internetové žurnalistiky. Budu rád, sdělíte-li jakékoli svoje další případné výhrady.

   • Jan

    ..

   • Jan

    Omlouvám se, zkoušel jsem zda to funguje.
    Petře Wolfe, promiňte, ale co píšete je zavádějící až nepravdivé.
    Dle zkoušek topení s peletami (jeden m³ cca 5000 kč) vyjde zhruba 4x dráž než s dřevem oficiálně koupeným nenaštípaným, ale o to mi tak nešlo.
    Topíme elektrikou a stopíme za rok 18415 kwh a platili jsme 49705,76 kč. Kde máte těch 4,83 kč/kwh ? Vedle stojí stejný barák jako náš akorát že má dřevěná okna a mi máme plastová. Topí v něm plynem a platili za rok 72000 kč. Oba topíme na 23,6°C. Jasný je že nelze přesně změřit o kolik jsou tepelně horší dřevěná
    okna než plastová, ale další fakt je ten že já mám sníženou
    sazbu (na topení se dává) na kterou mimo topení, svítím, peču, žehlím, vařím atd a co ušetřím na např pečení přesypu do topení, kdežto sousedi platí el energii bez které se domácnost neobejde za plnou cenu cca 5 kč.
    Kdyby nastala situace že by nějaký chytrák řekl: dobrá, tak el
    energii zdražíme o 100% a výše, nebyl by zase takový problém
    koupit plynový generátor na výrobu el energie a začít na
    bláznivém rozhodnutí chytráka vydělávat rozdíl mezi cenou
    plynem a el energií.
    Pokud budete srovnávat pouze topení, ano el je dražší, ale při
    srovnání nákladů na domácnost je Vaše kalkulace v háji.
    Zdraví Jan

    • jmeno

     mozna to bude spise o tom na jakou teplotu topite. my platime pouze 16tis rocne za plyn, ale topime jen na 21-22 dle casu, uplne to staci. myslite ze 23,6 jeste neni moc velky hic? podle me uz je…

 • Pingback: Kdy se hodí naftové topidlo do domácnosti | Malá bydlení()