D61d: Sazba pro chataře a chalupáře

Máte chatu nebo chalupu? Pak se vám pravděpodobně vyplatí používat sazbu D61d. Ovšem pokud se na chalupě nerozhodnete trávit prázdniny – to by se vám mohlo pěkně prodražit. Jaké jsou podmínky sazby D61d? Kdy se vyplatí a kdy ne?


24. 8. 2010

Autor

Zatímco v případě jednotarifových sazeb jecena elektřiny účtována ve stejné výši po celých 24 hodin denně, v případě dvoutarifových sazeb jsou dodávky elektřiny rozlišeny do dvou cenových pásem. V době platnosti nízkého tarifu (NT) jsou dávky elektřiny (distribuce i silová elektřina) účtovány za nižší cenu, v době platnosti vysokého tarifu (VT) za vyšší cenu. Dobu platnosti nízkého tarifu stanovuje distributor za podmínek stanovených cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu.

D61d – sazba pro chataře a chalupáře.

Domácnost si může podle charakteru odběru (odvíjí se od toho, jaké elektrospotřebiče jsou v domácnosti využívány – například bojler, přímotop, akumulační kamna) sjednat dvoutarifovou sazbu v rámci odpovídajících produktů nabízených konkrétním dodavatelem elektřiny a ušetřit až 50 % nákladů za elektřinu. Jak to tak bývá, je ovšem nutné splnit určité podmínky. Navíc platí, že sazbu může odběratel změnit nejvýše jednou za 12 měsíců, pokud se s distributorem nedohodne jinak.

Sazba D61d: Bez podmínek?

Dvoutarifová sazba D61d je výhodná především pro chataře a chalupáře. Jedná se totiž o sazbu s celoročně pevně stanovenou dobou platnosti nízkého tarifu od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin.

Tip: Můžete ušetřit?
Spočtěte si cenu elektřiny na našem kalkulátoru a zjistěte, zda můžete ušetřit!

Získání sazby není podmíněno splněním žádných zvláštních podmínek. Relativní cenová výhodnost elektřiny odebrané v době platnosti nízkého tarifu je vyvážena vysokou cenou elektřiny odebrané v době platnosti vysokého tarifu. Je třeba si proto ujasnit, zda odběr elektřiny bude opravdu soustředěn do doby platnosti nízkého tarifu, a to nejen v průběhu roku, ale třeba i o prázdninách. Změnit sjednanou sazbu totiž odběratel může nejvýše jednou za 12 měsíců, pokud se s distributorem nedohodne jinak.

Štítky: