Srovnání cen elektřiny 2015


  • Porovnání dodavatelů na území celé ČR
  • Garantujeme úsporu 95 % domácností
  • Průměrně s námi ušetříte na elektřině 2 400 Kč
  • Změna dodavatele je ZDARMA a vyřídíme ji za vás!

 porovnat ceny elektřiny

Cena elektřiny už není určena monopolem. Mezi tarify elektřiny si můžete vybrat a ušetřit nemalé peníze. Nebojte, poradíme vám, jak na to! Na těchto stránkách najdete:


Cena elektřiny: co ji tvoří?

Cena elektřiny je tvořena několika různými poplatky, v nichž není občas snadné se vyznat. Zjednodušeně lze vyúčtování za elektřinu rozdělit mezi platbu za spotřebu (odvíjí se od počtu kWh), měsíční paušál (paušál za tarif a za jistič) a daně (DPH a daň z elektřiny).

Situace je složitější, protože tyto poplatky ve skutečnosti platíte dvěma různým společnostem:

  • dodavateli platíte za dodanou energii (komoditu), tvoří cca 50 % částky
  • distributorovi platíte za správu sítě (vč. elektroměrů atp.), tvoří cca 50 % částky

To vše může probíhat pomocí jednoho vyúčtování, proto je každoroční faktura za elektřinu složitá a plná tabulek a nesrozumitelných plateb.

(více o složení cen elektřiny)


Jak změnit dodavatele elektřiny?

Dodavatele (nebo také obchodníka), od něhož kupujete elektřinu, si můžete svobodně vybrat. Změna dodavatele elektřiny je zdarma a můžete ji provést jednou za půl roku. Změna dodavatele je čistě papírovou záležitostí. Dráty, elektroměr i další související technické věci zůstávají stejné, protože o ty se stará distributor.

Samotný proces změny je velice jednoduchý. Prakticky stačí

  • ukončit smlouvu se stávajícím dodavatelem a
  • uzavřít smlouvu s novým dodavatelem.

Běžné je, že svému novému dodavateli elektřiny plnou moc a on vyřídí vše za vás. Před tím, než dodavatele elektřiny změníte, zjistěte si, zda se vám to vyplatí. Kolik peněz uspoříte, si můžete jednoduše spočítat v naší unikátní kalkulačce.

(více o změně dodavatele)


Srovnání cen dodavatelů elektřiny pro rok 2015

Kteří dodavatelé nabízejí v tomto roce nejlepší ceny? Vytvořili jsme pro vás přehledná srovnání, kde zjistíte, jakou cenu má váš dodavatel oproti ostatním. Zjistili jsme například, že rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší nabídkou může činit až 12 % a roční náklady se tak mohou lišit až o tisíce korun. Kde ušetříte? Dozvíte se v našem článku o porovnání cen všech dodavatelů elektřiny na českém trhu!

(více o srovnání dodavatelů elektřiny)


Sazba elektřiny

Svět tarifů, které nabízí obchodníci s elektřinou, občas připomínají nepřehlednou džungli. Jak se v ní zorientovat? Nejlépe pomocí sazby. Sazba definuje typ tarifu, na který máte nárok. Nejčastější sazbou je D02d, kterou využívají domácnosti, jež elektřinu nepoužívají k vytápění nebo ohřevu vody. V rámci této sazby odebírají elektřinu po celý den za stejnou cenu.

Pro domácnosti, které elektřinou vytápí nebo ohřívají vodu, jsou určeny dvoutarifní sazby. Po určitou část dne tak platí za elektřinu méně (nízký tarif) a po zbytek dne je jim naopak účtována vyšší cena (vysoký tarif). Dvoutarifní sazby se mezi sebou liší v délce trvání nízkého tarifu.


Tarify elektřiny: co je na výběr?

Pokud jste vyřešili sazbu, můžete si vybrat z nabídky tarifů. V rámci jedné sazby nabízí operátor jeden či více tarifů, které se liší cenou, popř. pravidelnými poplatky. Obchodníci s elektřinou většinou nabízí několik různých tarifů v sazbě D02d, pro ostatní sazby mají jen jednu nabídku.

Tarify se kromě cen liší i různými speciálními podmínkami. Operátoři vás lákají prostřednictvím speciálních cen (např. pokud se uvážete do konce roku, získáte slevu), ale také pomocí garancí a fixací (operátor vám garantuje fixní cenu za dodávanou elektřinu – pozor, ta ale tvoří jen polovinu cen elektřiny), některé nabídky naopak nabízí pohyblivou cenu elektřiny podle vývoje na burze

Nevíte si rady? Využijte naši kalkulačku a nechte si spočítat, který tarif je pro vás nejvýhodnější a z jaké nabídky můžete vybírat!

(více o sazbách elektřiny)

Další články o cenách elektřiny, dodavatelích a jejich změnách najdete v sekci Magazín.