Daň z elektřiny

Daň z elektřiny dopadá na rodinný rozpočet symbolicky. Odběratelé „zelené energie“ ji platit nemusejí.


8. 8. 2014

Autor

Daň z elektřiny patří mezi takzvané ekologické daně, které jsou zakotvené v legislativě České republiky i Evropské unie. Cenu elektřiny spoluvytváří od roku 2008.

Kdo a komu odvádí daň z elektřiny?

Definici daně z elektřiny najdeme v zákoně o stabilizaci veřejných rozpočtů, části 47, ke stažení zde: TXT, PDF.
Daň z elektřiny přijímá Celní správa. Odvádí ji dodavatel elektřiny, který na daňovém území prodal elektřinu konečnému spotřebiteli. Tento obchodník platí daň z elektřiny za všechny svoje zákazníky, takže spotřebitelé jenom zaplatí celkové vyúčtování a o nic dalšího se nemusejí starat.

Jaká je sazba daně z elektřiny?

Sazba daně z elektřiny je pro všechny odběratele stejná a činí 28,30 Kč/MWh. Připočítat musíme ještě vyšší sazbu daně z přidané hodnoty – DPH, aktuálně 21 %, čímž se dostáváme na 34,24 Kč/MWh.

Osvobození od daně z elektřiny

Od daně z elektřiny je osvobozená elektřina, která je ekologicky šetrná, tedy pochází nejčastěji ze sluneční, větrné, geotermální energie, vody nebo biomasy. Dále také například elektřina vyrobená v dopravních prostředcích (pokud je tam i spotřebovaná) a elektřina vyrobená ze zdaněných výrobků, pokud jsou předmětem daně ze zemního plynu, pevných paliv nebo spotřební daně.

K osvobození od daně z elektřiny je nutné povolení Celní správy. Formality zařizuje pouze dodavatel, a to za všechny svoje zákazníky, kteří tím pádem nemusejí nic řešit. Odběratel „zeleného tarifu“ ve výsledku vidí, že daň z elektřiny chybí v ceníku a o příslušnou částku má nižší konečné vyúčtování.

Štítky: ,

Komentáře

3 thoughts on “Daň z elektřiny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *