D27d


17. 4. 2014

Autor

Sazba D27d patří mezi dvoutarifní sazby elektřiny. Každý den je odběrateli účtována 16 hodin cena ve vysokém tarifu (VT) a 8 hodin výrazně levnější cena v nízkém tarifu (NT). Poměrně nová distribuční sazba D27d je určena pro řidiče elektromobilů, tedy automobilů poháněných elektřinou.

Sazba D27d hlavně pro elektromobil

Odběratel musí prokázat, že vlastní nebo užívá elektromobil. Dostačujícím důkazem bývá faktura, leasingová smlouva nebo technický průkaz. Pokud podmínku splňujete, dvoutarifovou sazbu D27d můžete využít pro celou svoji domácnost.

Motivace pro uživatele elektromobilu je jasná: Třetinu dne může čerpat elektřinu levněji. Mezitím plně nabije elektromobil, eventuálně v sazbě D27d napojí také domácí elektrospotřebiče, například pračku nebo myčku.

D27d: Kdy platí levnější tarif?

Minimálně 8hodinový úsek nízkého tarifu se musí pokaždé vlézt do intervalu mezi 18. hodinou večerní a 8. hodinou ranní. Přesný čas určuje distributor (ČEZ, E.ON nebo PRE), jenž smí například rozhodnout, že zítra bude sazba D27d levnější od 18:00 do 22:00 a potom od 4:00 do 8:00 hodin. Právě správce elektrické rozvodné sítě obvykle zveřejňuje aktuální rozpis na svých internetových stránkách.

Distribuční sazbu D27d schválil Energetický regulační úřad relativně nedávno, s účinností od 1. července 2013. Novinku do svých ceníků zahrnula zatím jenom menšina dodavatelů elektřiny, ostatní zřejmě čekají, zda časem na tuzemských silnicích elektromobilů přibude. I současná nabídka je však zajímavá. Zatímco vysoký tarif sazby D27d bývá pro běžnou domácnost lehce dražší, nízký tarif je výrazně levnější.

Štítky: