Ceny tepla 2024


Využijte dotace v programu Nová zelená úsporám a zateplete svůj dům nebo byt. Stále však potřebujete nějaký zdroj tepelné energie, abyste přečkali mrazivé zimní dny a kdykoli si ohřáli vodu. Proto porovnáváme, jak se v roce 2024 vyvíjejí ceny tepla. Srovnáváme centrální teplárny, uhelné sklady, dřevařské závody, dodavatele zemního plyn a elektřiny. Na těchto stránkách najdete:


Ceny tepla z tepláren v roce 2024

Elektřinu, plyn, dřevo, pelety nebo uhlí nakoupíte od libovolného dodavatele, kterého můžete kdykoli změnit. Ale dálkové teplo získáte pouze od centrální teplárny, která ve svém městě zaujímá výsadní postavení. Nemá konkurentku, která by ve stejné lokalitě provozovala další teplovod. Proto podléhá cenové regulaci – její ceníky usměrňuje Energetický regulační úřad.

Cena dálkového tepla závisí především na komoditě, ze které tepelná energie vzniká. České teplárny používají levnější uhlí, dražší biomasu, nebo nejdražší zemní plyn. Rodinka, která bydlí v zatepleném městském bytě, každoročně spotřebuje zhruba 22 GJ neboli 6 MWh tepelné energie. Teplárně letos zaplatí kolem 20 460 Kč.

(více o cenách tepla)


Cena uhlí

Těžební společnosti v České republice narážejí na přírodní, ekologické a zákonné limity. Ale uhlí stále vychází jako nejlevnější alternativa. Domácnost v zatepleném rodinném domě, která spotřebuje zhruba 2 200 kg = 36 GJ = 10 MWh/rok, zaplatí za toto pevné fosilní palivo asi 14 400 Kč/rok.

(více o cenách uhlí)


Cena dřeva

Mezi obnovitelné zdroje patří biomasa, která roste v lese. Palivové dřevo seženete od lesníků, na pilách, nebo ve specializovaných supermarketech. Pokud vytápíte nízkoenergetický rodinný domek, za celoroční zásobu tvrdých nařezaných polínek letos zaplatíte přibližně 18 400 Kč.


Cena pelet

Po pořezaném dřevě zůstávají na pilách piliny, které jsou dalším potenciálním palivem. Na trh přicházejí jako malé slisované válečky, neboli pelety. Perfektně pasují co automatických kotlů, které se samy přikládají a regulují. Ale jsou dražší nežli uhlí a dřevo. Jestliže pelety slouží jako jediný zdroj tepelné energie, běžnou rodinu letos stojí cca 20 800 Kč.

(více o cenách pelet)


Cena plynu

V tuzemských domácnostech byly donedávna nejpopulárnější plynové spotřebiče. Jenomže poté, co Rusko porušilo obchodní smlouvy a přerušilo dodávky do Evropské unie, zemní plyn dramaticky zdražil. Paralelně stoupla také cena elektrické energie, která závisí na plynových elektrárnách. Nyní obě komodity opět zlevňují, stále však zůstávají podstatně dražší než před současnou energetickou krizí.

(více o cenách plynu a cenách elektřiny)