Jaká je aktuální cena kWh a MWh elektřiny?

Spočítali jsme, kolik stojí energie pro žárovku, ledničku a celou domácnost. Cena kilowatthodiny (kWh) elektřiny v současnosti stoupla na 9,766 Kč. Takže tisícinásobná megawatthodina (MWh) stojí 9 766 Kč.


25. 3. 2024

Autor

Jistě víte, jakou hodnotu má každá česká mince nebo bankovka. Za desetikorunu koupíte pomeranč, za dvacku pořídíte jogurt a za padesátikorunu seženete chléb. Za stovku dostanete mraženou pizzu, za pětistovku se najíte a napijete v restauraci, za tisícovku navštívíte koncert… Ale svoji hodnotu má taky každá energetická jednotka. Někteří dodavatelé vyjadřují svoje ceníky a faktury v kilowatthodinách (kWh), jiní používají tisícinásobné megawatthodiny (MWh). Provedeme vás labyrintem fyzikálních jednotek a zkratek, abyste našli cestu k levnému ceníku a úspoře!

Energetické JEDNOTKY a CENA elektřiny
Energetické jednotky Cena elektřiny
watthodina (Wh) = základní jednotka 1 Wh: 1 haléř
kilowatthodina (kWh) = tisícinásobek (Wh x 1 000) 1 kWh: 9,77 Kč
megawatthodina (MWh) = milionnásobek (Wh x 1 000 000) 1 MWh: 9 766 Kč
gigawatthodina (GWh) = miliardnásobek (Wh x 1 000 000 000)
terawatthodina (TWh) = bilionnásobek (Wh x 1 000 000 000 000)
Roční provoz
žárovka: 1 027 Kč
lednička: 1 367 Kč
domácnost: 24 415 Kč

Běžná česká rodina, která v distribuční sazbě D02d spotřebuje 2 500 kWh/rok, za elektřinu zaplatí 24 415 Kč/rok. Podle toho odvozujeme aktuální cenu za MWh, kWh a Wh elektrické energie. Dále předpokládáme, že žárovka má příkon 12 W a lednička zužitkuje 140 kWh/rok. Ve spotřebitelských hladinách GWh a TWh dostávají velkoodběratelé neveřejné cenové nabídky.

Cena Wh elektřiny je zhruba haléř

Naše základní energetická jednotka sice vypadá jako prcek, ale rozsvítí celý obývák. Pokud zapnete žárovku o příkonu 12 wattů, potom během nepřetržitého hodinového svícení spotřebujete 12 watthodin. Kolik za takové umělé sluníčko zaplatíte? Cena 1 watthodiny (Wh) elektřiny zdražila na necelý haléř, takže hodinové svícení vyjde na 12 haléřů a celoroční umělé osvětlení vám spálí více než tisícikorunu. Započítáváme samotnou energii, distribuční poplatky a daně. Podobou cenu má litr pitné vody – vodné a stočné stojí průměrně 11 haléřů/l.

Nejmenší jednotku představuje joule (J). Žárovku nerozsvítí. Je 3 600krát menší než watthodina, odpovídá wattsekundě (Ws).

Cena kWh a MWh elektřiny - žárovka

Cena kWh elektřiny = zhruba 9,77 Kč

Ledničky mají pověst velkých energetických žroutů, ale moderní modely pracují úsporně. V Evropské unii jsou označené štítkem, na kterém najdete chlazený objem v litrech, hlučnost v decibelech a předpokládanou roční spotřebu v kilowatthodinách. Samotný příkon ve wattech by neměl dostatečnou vypovídací hodnotu, protože běžná kompresorová lednička pracuje v různých fázích. Její klíčová část (kompresor) má proměnlivou spotřebu podle toho, jestli zrovna vtlačuje plyn do kondenzátoru nebo čeká, až se chladící kapalina opět vypaří…

Nová chladnička, která patří do druhé nejlepší energetické třídy, během svého celoročního provozu spotřebuje kolem 140 kWh. Jde spíše o skromného dříče, než o náročného žrouta. Její provoz není drahý, přestože zažíváme energetickou krizi. Cena 1 kilowatthodiny (kWh) elektřiny vychází bezmála na 10 korun, a proto celoroční provoz moderní kompresorové ledničky stojí asi 1 367 Kč.

V m3 (kubících) už není fakturován ani zemní plyn, jehož energie závisí na chemickém složení. Proto i jeho cenu uvádíme v kWh a MWh.

Zmrzlina z ledničky

Cena MWh elektřiny je 9 766 Kč

Zapněme žárovku a ledničku, příležitostně i pračku, myčku, vysavač, televizi, počítač, nabíječky… Zkrátka všechny domácí přístroje, které sice neohřejí vodu, ani nevyhřejí byt, ale přesto nepracují zadarmo. Běžná rodina potom spotřebuje 2 500 kWh za rok. Tuhle cifru opět vydělíme tisícovkou, abychom zbytečně nevypisovali nuly, a vyjde 2,5 MWh. Běžná domácnost každopádně v letošním roce zaplatí za elektřinu 24 415 Kč.

tarify pro domácnosti srovná kalkulačka elektřiny

Modelové příklady a průměrné ceny nejsou univerzální. Na trhu najdete dodavatele, kteří vám naúčtují méně než 9,77 Kč/kWh.

Kolik platíte vy? Cenu 1 MWh nebo kWh elektřiny spočítáte tak, že svoji celkovou útratu vydělíte počtem naúčtovaných megawatthodin nebo kilowatthodin.

Cena kWh a MWh elektřiny - solární panely na rodinném domě

GWh pro továrnu

Elektrárny, rafinérie, vodárny a další průmysloví obři založil svoje Sdružení velkých spotřebitelů energie (SVSE). Sem patří třeba severočeská chemička Lovochemie a.s., mladoboleslavská automobilka Škoda Auto a.s. nebo ostravské strojírny Vítkovice Steel a.s. Ve stanovách SVSE se píše, že každý zapojený subjekt spotřebuje více než 1,5 gigawatthodiny (GWh) elektřiny za rok!

Kdybychom použili základní energetickou jednotku (Wh), která pohodlně stačila na žárovku, nyní bychom tady vypisovali nepraktické desetimístné číslo. Jsme ve spotřebitelské hladině, která uspokojí továrnu nebo městys. Velkoodběratelé dostávají od dodavatelů individuální cenové nabídky, které nejsou veřejné.

Spotřeba průmyslové fabriky odpovídá městysu, v němž stojí stovky rozzářených a prohřátých rodinných domů a bytů.

Cena kWh a MWh elektřiny - továrna

Spotřeba elektřiny v celé ČR? 71 TWh

Sečtěme všechna odběrná místa v České republice, zahrňme taky ztráty rozvodných sítí a přečerpávací vodní elektrárny. Spatříme astronomické číslo. Tuzemská spotřeba elektřiny v posledním desetiletí kolísala kolem 71 000 GWh za rok. Prozatímního maxima dosáhla v roce 2018: 73,94 TWh.

Tramvaj

ENERGIE a PRÁCE plynových kamen a kondenzačního kotle, elektrických přímotopů a tepelného čerpadla
Těžká fyzická dřina závisela až do průmyslové revoluce na dělnících a hospodářských zvířatech. Potom se ve fabrikách rozjely parní stroje, které vyvíjel skotský vynálezce James Watt. Na jeho počest byla pojmenována fyzikální jednotka pro výkon a příkon: watt (W). Okolo dvojitého véčka se točí taky energetika (Wh, kWh, MWh) a stejným písmenem označujeme i práci (anglicky work).

  • Výkon 1 watt znamená, že byla za 1 sekundu vykonána práce 1 joulu.
  • Příkon 1 watt znamená, že byla za 1 sekundu spotřebována energie 1 joulu.
  • Účinnost = poměr mezi výkonem a příkonem (spotřebou). Například plynová kamna (wafky) spotřebují 1 000 kWh zemního plynu, aby vyrobila pouhých 850 kWh tepelné energie, takže dosahují 85% efektivity. Přímotopy jsou stoprocentní, veškerou spotřebovanou elektřinu přemění na teplo, nicméně elektrárny zůstávají výrazně dražší než plynárny. Plynový kondenzační kotel využívá svoje spaliny, a proto z 1 000 kWh zemního plynu vyrobí až 1 100 kWh hřejivé energie. Tepelné čerpadlo jde ještě dále. Z okolního vzduchu, země nebo vody vyrobí až 4x více tepla, než kolik spotřebuje elektřiny –⁠ v takovém případě hovoříme o topném faktoru 4.

Děkujeme čtenářům za podněty, článek průběžně aktualizujeme. Poslední výpočty vztahujeme k roku 2024.

Štítky: , ,