Cena elektřiny 2024: Kolik, komu a za co zaplatíte?

Optimisté čekali, že v letošním roce ušetří na energiích. Elektřina na burze přece zlevnila! ČEZ, E.ON, PRE a další dodavatelé slíbili slevu českým domácnostem! Ale zároveň zdražily distribuční a další poplatky, které platíte za provoz elektrického vedení a za obnovitelné zdroje. Přepočítejme a rozeberme, jaká vychází cena elektřiny 2024.


1. 2. 2024

Autor

Vývoj na evropském velkoobchodním trhu vypadá nadějně. Megawatthodina (MWh) elektrické energie ještě vloni stála kolem 300 €, ale letos zlevňuje pod 90 €. Ve výrobním mixu dominují obnovitelné zdroje, které vyrábějí zhruba 40 % evropské elektřiny. Fotovoltaické panely, bioplynové stanice, větrné a vodní elektrárny jsou moderní, ale konkurenceschopný zůstává také tradiční průmysl.

Emisní povolenky meziročně zlevnily ze 100 na 65 €/tCO2, což prospívá fosilním spalovnám. Běžná uhelná elektrárna nyní ušetří 35 €/MWh. Prosperují také její plynové konkurentky, protože v podzemních zásobnících máme dostatek norského a zámořského zemního plynu. Francie překonala krizi ve svém jaderném sektoru a zprovoznila reaktory, které vyžadovaly revizi.

Na elektřině závisí celá ekonomika, od továren po kavárny. Když zdražovala energie, ceny stoupaly také v průmyslu a službách. Trend se nyní obrací, inflace zpomaluje, ale deflaci (všeobecné zlevňování) nečekejte.
muž obsluhuje kávovar, elektřina

Zdražily distribuční poplatky

Evropská unie překonává energetickou krizi, kterou způsobila Ruská federace, když porušila svoje smluvní závazky a nelegálně zastavila dodávky svého zemního plynu do České republiky, Polska, Itálie, Francie, Německa a dalších zemí. Agresor chce, abychom obětovali nejdříve Ukrajinu, potom Moldavsko, pobaltské státy a nakonec i svoji vlastní svobodu za levné palivo. Jeho tlaku vzdorujeme a kupujeme plyn odjinud.

Ovšem elektřina zůstává dražší než před energetickou krizí, kdy na burze stála kolem 50 €/MWh. Politici vloni kompenzovali vysokou inflaci štědrými dotacemi a sociálními dávkami, ale státní rozpočty narážejí na svoje limity. Česká vláda proto od 1. ledna 2024 zrušila cenové stropy, které financovala v loňském roce. Domácnosti zaplatí plnou tržní cenu + 598,95 Kč/MWh jako příspěvek na obnovitelné zdroje + zvýšené distribuční poplatky a daně.

Cena elektřiny 2024 za kWh

Energetické trhy zlevnily, zatímco regulované poplatky zdražily. Přepočítejme, kolik v roce 2024 zaplatí za elektřinu běžná česká domácnost. Používá nejrozšířenější hlavní jistič o velikosti 3×25 A. Patří do nejoblíbenější distribuční sazby D02d, která slouží pro úsporné elektrospotřebiče. Její elektroměr v letošním roce naměří 2,5 megawatthodiny (MWh) = 2 500 kilowatthodin (kWh). Přesná útrata závisí na preferovaném regionu a vybraném dodavateli.

cena elektřiny 2024, dodavatelé

Cena elektřiny 2024: Porovnáváme ceníky, které přední dodavatelé nabízejí domácnostem na dobu neurčitou – Armex Energy (Start 401), Centropol Energy (Bez závazku online pro začátek), ČEZ Prodej (Elektřina na dobu neurčitou), E.ON Energie (Elektřina), EP Energy Trading (Bez závazku), eYello CZ (Yello Watt s elektronickou fakturou), Fonergy (Premium), innogy Energie (Standard), MND Energie (Ceník Jaro 26 Online), Pražská energetika (Proud Nefix), Pražská plynárenská (Bez závazku), První česká energie (Bez závazku) a Vemex Energie (Flexi). Průměrujeme ceny v distribučních regionech ČEZ Distribuce (většina České republiky), EG.D (jižní kraje) a PREdistribuce (Praha). Započítáváme DPH ve výši 21 %.

Levné, drahé a průměrné tarify

Mezi dodavateli jsou významné cenové rozdíly, které pro spotřebitele představují potenciální úsporu, nebo prodělek. V našem modelovém příkladu zaplatíte minimálně 21 623 Kč a maximálně 26 792 Kč, diference tedy činí až 5 169 Kč/rok.

Relativně levnou elektřinu momentálně odebírají domácnosti, které důvěřují Moravským naftovým dolům (MND). Pokud by přešly k První české energii, jednotková cena by stoupla zhruba o 24 %. Většina českých domácností však zvolila dodavatele, kteří nejsou nejlevnější ani nejdražší.

Průměrná souhrnná cena dosahuje 9 766 Kč/MWh = 9,766 Kč/kWh, což vůči loňským vládním stropům značí pokles o 0,8 %.

Spotřebitelé platí zálohy nebo nedoplatky, ve kterých jsou sečtené všechny fakturační položky. Peníze následně směřují k dodavateli, aby celou sumu rozdělil na dílčí obnosy. Část pošle distributorovi. Menší podíly adresuje státním společnostem ČEPS a OTE. Daně zaplatí Finanční a Celní správě. Největší část pomyslného koláče si ponechá.

Srovnejme, jak byla cena elektřiny rozdělena 1. ledna 2023 a 1. ledna 2024. Přitom použijeme stejný modelový příklad jako výše, ale některé parametry upřesníme. Předpokládejme, že domácnost bydlí na největším distribučním území (například v Ostravě nebo v Plzni) a kupuje Elektřinu na dobu neurčitou od společnosti ČEZ Prodej.

1. 1. 20231. 1. 2024
Dodavatel57 %45 %
Distributor24 %30 %
Obnovitelné zdroje0 %5 %
Státní firmy + daně19 %20 %

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *