Distributor elektřiny


26. 8. 2010

Autor

Distributor elektřiny je nedílnou součástí pomyslného řetězce, jehož prostřednictvím se elektrická energie dostává z elektrárny až ke koncovému zákazníkovi. Prvním článkem tohoto řetězce je elektrárna, která elektrickou energii vyrábí. Elektřina pak z elektrárny putuje přenosovou soustavou („dráty“), kterou v ČR vlastní ČEPS a.s. Dalším článkem jsou místní regionální distributoři – ti si přenosovou soustavu pronajímají od ČEPS a zajišťují distribuci elektřiny v krajích. V jednotlivých regionech se distributoři starají o fyzický přenos elektřiny od výrobce až do místa spotřeby každého zákazníka.

Distributoři elektřiny v České republice

Distributoři působí na českém trhu tři a jejich působnost je územně rozdělena (znamená to, že v konkrétním regionu vždy dodává elektřinu jen jeden distributor). Z toho vyplývá, že distributoři jsou daní a na rozdíl od dodavatele elektřiny (obchodníka) si distributora vybrat nemůžeme.

Ve středních, západních, severních a východních Čechách a na severní Moravě působí jako distributor ČEZ, v Praze zajišťuje dodávky PRE a v jižních Čechách a Moravě společnost E.ON.

Poplatky za distribuci elektřiny

Poplatky za distribuci elektřiny, které zákazník zaplatí, jsou regulovány Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Ceny za distribuci jsou usměrňovány proto, že v této oblasti neexistuje konkurence (na konkrétním území působí vždy jeden distributor). ERÚ určuje ceny za distribuci formou cenových rozhodnutí. Poplatky za distribuci jsou všude víceméně stejné, liší se ale tarif od tarifu.

Za co distributor elektřiny zodpovídá

Distributoři elektřiny, kteří jsou oprávněni v jednotlivých krajích zajišťovat přenos elektřiny k zákazníkovi, jsou povinni zajišťovat co největší spolehlivost těchto dodávek. Distributorské společnosti proto musí pravidelně provádět kontroly elektrického vedení a údržbové prohlídky, zvyšující kvalitu pravidelných dodávek. Pokud dojde k výpadku dodávek elektrické energie nebo k poničení elektrického vedení, je distributor povinen co nejdříve vše navrátit do původního stavu a dodávky elektřiny obnovit.

Štítky:, , ,

 • aaaAAaaaaAAaaA

  Velmi užitečné! Dnes jsem se toho hofně dozvěděl!! Doporučuji přečíst !! Ne dělám prdel je to na hovno co

  • Belgarion Reed

   Náhodou to je jeden z mála článků tady na webu kde jsem nenašel nějakou chybu nebo nesmysl. Ikdyž je na zdánlivě banální téma, pro běžného spotřebitele by tenhle článek měl být mezi prvními stránkami v nějakém manuálu.

   Za mě každopádně palec nahoru a jen tak dál!

   • svědomí

    Obludný na tom je naprosto debilní politicko-hospodářský systém, se zákonokazci prolezlými korupcí od lobbistů organizovaného zločinu. Všechny celostátní sítě, od vodních a energetických, přes dopravní po informační, MUSÍ být ve státním majetku a státem spravované, protože slouží VŠEM OBČANŮM STÁTU jak v době míru, tak i za ohrožení všeho druhu. Již POUHÁ podpora narušení této zásady je jednoznačně VLASTIZRÁDNÁ a ti kdož jsou pachateli této zrůdnosti, patří ke zdi. Nebýt toho, tak nejsou potřebné jak tyto idiotské informační články, tak ty parazitické články usídlené v síťových strukturách.

    • Petr Woff

     Na našem společenském systému je pozitivní, že nenávistný výlev, jaký jste tu předvedl vy, je naštěstí jenom anomálií. Stát i samosprávy samozřejmě mají možnost odkoupit infrastrukturu do svého vlastnictví, jako to nedávno udělala Praha s Pražskou plynárenskou nebo Jablonec se svojí teplárnou. http://www.cenyenergie.cz/prazska-plynarenska-patri-praze-ktera-zvazuje-propojeni-s-pre/ Záleží ale pochopitelně na většině občanů.

   • Petr Woff

    Až nějakou chybu nebo nesmysl skutečně najdete a upozorníte na ni, budu Vám upřímně vděčen. Zatím se tak nestalo, vzpomeňte třeba na Vaše neporozumění číslům v tomto článku: http://www.cenyenergie.cz/cena-elektriny-a-plynu-2014-dockame-se-historickeho-zlevneni/

 • Vilém

  Sdělte i prosím kdo je ze zákona odpovědný za dodání el. energie např.u řadových garáží. Zdali je to k patě garáží nebo ke každému elektroměru u řadových garáží