Cena elektřiny na burze ukazuje, že rok 2022 bude drahý

Velkoobchodní trhy meziročně zdražily o 36 až 51 %. Cena elektřiny na burze poněkud ztrácí svoji relevanci, když porovnáme všechny konečné fakturační poplatky. Nejdůležitějším faktorem však zůstává vaše svobodná volba.


3. 6. 2021

Autor

Počasí závisí na mnoha okolnostech, ale meteorologické předpovědi nám přesto pomáhají, abychom se připravili na skokové ochlazení nebo oteplení. Podobně ovšem dokážeme předjímat i ekonomické trendy. Například cena elektřiny na burze ukazuje, zdali tato komodita pravděpodobně zlevní, nebo zdraží koncovým odběratelům. Analyzujme tedy velkoobchodní data, zohledněme také státní intervence, a vyjde nám účetní předpověď na rok 2022.

Elektrická energie na burze chvíli zlevňuje, potom zdražuje, a tak pořád dokola. Výsledné grafy vypadají nudně. Ale jakmile na tomto černobílém byznysu vyděláte, uvidíte osvěžující barvy – třeba na pohodové dovolené nebo dobrodružné cestě, kterou podniknete za ušetřené peníze.
Černá, bílá, zářivky, muž

Elektrická energie od loňska zdražila o více než třetinu

Na burze jsou většinou uzavírány smlouvy o budoucích obchodech, takzvané „futures“. Koncový dodavatel se například zaváže, že v dalším kalendářním roce koupí od elektráren jisté množství elektrické energie a následně zaplatí určitou cenu. Vícečlenná česká domácnost, která elektřinou nevytápí ani neohřívá vodu, potom tuto komoditu odebírá v distribuční sazbě D02d.

Letošní dodávky byly vloni touto dobou obchodovány za 1 465 Kč/MWh. Tatáž komodita, jenomže na rok 2022, nyní stojí kolem 2 010 Kč/MWh. Tedy aspoň v české metropoli, vizte následující graf pražské energetické burzy PXE. Samotná elektřina zde meziročně zdražila zhruba o 37 %.

Energetická burza EEX – PXE, cena elektřiny na rok 2022

Cena elektřiny na burze zahrnuje emisní povolenky

Vyjeďme z hlavního města, do Středočeského kraje. Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) zaznamenává podobný vzestup: Roční dodávky, jejichž cílovými adresáty jsou maloodběratelé, tam zdražily z loňských přibližně 1 330 Kč/MWh na letošních 1 805 Kč/MWh. Takže cena elektřiny na této burze stoupla o 36 %. Roste od loňského podzimu, kdy začaly zdražovat emisní povolenky. Oba trendy vedly k dosavadním maximům – elektrárny mají rekordní náklady, které promítají do svojí velkoobchodní cenové nabídky.

Cena elektřiny na burze ČMKBK, červen 2021

Koncoví dodavatelé nakoupí nejlevěji ve všednodenní špičce

Na Evropské energetické burze (EEX) stojí základní české futures (takzvaný „Base Load“) kolem 65 eur/MWh, v přepočtu zhruba 1 650 Kč/MWh. Vloni šlo o 43 eur/MWh. Eurové zdražení tady vychází na 51 %. Koncoví čeští dodavatelé, kteří tam nakupují elektřinu pro naše domácnosti, ovšem musejí kontrolovat i aktuální směnný kurz.

Tuzemská státní akciová společnost OTE mezitím zprostředkovává okamžité obchody, takzvané „spoty“. Pokud dodavatel nakoupil elektrickou energii, která byla obratem dodávána pouze mezi 8. a 20. hodinou aktuálního všedního dne (takzvaný „Peak Load“), vloni zaplatil 27 eur/MWh. Nyní potřebuje 59 eur/MWh. Takže zaplatí více než dvojnásobek.

Nakonec záleží na odběratelích

Burzovní cena elektřiny na rok 2022, v Kč/MWh
(meziroční změna)

  • EEX: 1 650 Kč (+51%)
  • ČMKBK: 1 805 Kč (+36%)
  • PXE: 2 010 Kč (+37%)

Cena elektřiny na burze evidentně zdražuje, a cílová domácnost musí navíc zaplatit ještě administrativní náklady a zisk svému dodavateli. Zároveň financuje dopravu (distribuci) samotné komodity. Povinně přispívá na podporované (například bioplynové, sluneční, větrné a vodní) elektrárny, sponzoruje státní akciovky OTE a ČEPS. A samozřejmě také platí daně, hlavně DPH.

Tuzemské domácnosti letos utratí průměrně 5 781 Kč/MWh. Takže pokud megawatthodina samotné elektrické energie zdraží o 660 Kč (včetně DPH), celková fakturovaná cena stoupne o 11 %. Popřemýšlejte o změně svého dodavatele nebo tarifu, abyste ušetřili.

Štítky: , , , , ,