Počasí závisí na mnoha okolnostech, ale meteorologické předpovědi nám přesto pomáhají, abychom se připravili na skokové ochlazení nebo oteplení. Podobně ovšem dokážeme předjímat i ekonomické trendy. Například cena elektřiny na burze ukazuje, zdali tato komodita pravděpodobně zlevní, nebo zdraží koncovým odběratelům. Analyzujeme tedy velkoobchodní data, zohledněme také státní intervence, a vyjde nám účetní předpověď na rok 2021.
Energie od loňska zlevnila o více než desetinu
Na burze jsou většinou uzavírány dlouhodobé kontrakty, takzvané „futures“, například na celý následující kalendářní rok. Vícečlenná česká domácnost, která elektřinou nevytápí ani neohřívá vodu, potom tuto energii odebírá v distribuční sazbě D02d. Letošní dodávky byly vloni touto dobou obchodovány za 1 650 Kč/MWh, tatáž komodita na rok 2021 nyní stojí kolem 1 430 Kč/MWh. Tedy aspoň v české metropoli, vizte následující graf pražské energetické burzy PXE. Samotná elektřina zde tedy meziročně zlevnila zhruba o 13 %.
Cena elektřiny na burze reflektuje krizi
Vyjeďme z hlavního města, do Středočeského kraje. Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) zaznamenává ještě větší pokles: Roční dodávky, jejichž cílovými adresáty jsou maloodběratelé, tam zlevnily z loňských přibližně 1 450 Kč/MWh na letošních 1 200 Kč/MWh. Takže cena elektřiny na této burze klesla o 17 %. V krátkodobém horizontu spadla nejhlouběji, když v tuzemsku propukala koronavirová pandemie a vláda vyhlásila nouzový stav. Avšak ČMKBK na dalším grafu ukazuje, že roční kontrakty mají svoje historické minimum daleko níže (pod 600 Kč/MWh).
Nejlevnější je dnešní špička
Na Evropské energetické burze (EEX) stojí české futures kolem 41 eur/MWh, v přepočtu zhruba 1 100 Kč/MWh, oproti loňským 51 eurům/MWh. Eurový pokles tady vychází na 20 %. (Českého zákazníka však znevýhodňuje jeho oslabená národní měna, na kterou musí cenu převádět.)
A když státní akciová společnost OTE zprostředkovává okamžité obchody mezi 8. a 20. hodinou všedního dne (takzvaný „Peak Load“ na „spotovém“ trhu), kupující platí 23 eur/MWh (oproti loňským 46 eurům/MWh). Takže klesáme dokonce na 620 Kč/MWh.
Nakonec záleží na odběratelích
Cena elektřiny na burze evidentně zlevňuje, ale domácnost musí zaplatit ještě administrativní náklady a zisk svému dodavateli. Zároveň financuje dopravu (distribuci) samotné komodity. Povinně přispívá na podporované zdroje energie (například bioplynové, sluneční, větrné a vodní elektrárny), sponzoruje státní akciovky OTE a ČEPS. A samozřejmě také platí daně, hlavně DPH.
Tuzemské domácnosti letos utratí průměrně 5 801 Kč/MWh. Takže pokud megawatthodina samotné elektrické energie zlevní o 300 Kč (včetně DPH), celková fakturovaná cena klesne o 5 %. Jste spokojeni? Pokud byste chtěli ušetřit více, popřemýšlejte o změně svého dodavatele nebo tarifu.