Dřevěné pelety: Cena vylétla na 3,66 Kč/kWh

Vedle plynového a elektrického topení postavme automatický kotel na dřevěné pelety. Cena výsledné tepelné energie záleží na producentovi a dodavateli vybrané komodity, ale také na přepravní vzdálenosti a vytápěcí technologii.


27. 9. 2022

Autor

Dřevorubci dennodenně kácejí stromy, naplno pracují také dělníci na pile. Vyrábějí nové trámy, fošny a stavební materiál. Na zem přitom padají piliny, které jsou následně lisovány do malých válečků, aby posloužily jako palivo. Automatický kotel na dřevěné pelety potom vyhřeje libovolnou domácnost. Stačí, když jednou denně nebo týdně vysypete popel a doplníte zásobník, ze kterého se automaticky přikládá palivo. Přepočítejme potřebné investice a srovnejme alternativy.

Většinu dřevěných pelet, které shoří v České republice, vyrábějí tyto firmy:

 • Mayr-Melnhof Holz (Rakousko)
 • Stora Enso Oyj (Finsko)
 • Pfeifer Holding (Rakousko)
dřevěné pelety, cena

Kolik zaplatíte za pytel nebo paletu

Cena dřevěných pelet vzniká na mezinárodním komoditním a měnovém trhu. Záleží na producentovi, na dodavateli, na objednaném množství a na vzdálenosti. Dominantním značkám konkurují menší výrobci. Nabízejí patnáctikilový balík nebo objemnější paletu, a větší objednávku vám zavezou až domů.

Srovnejme inzerované ceny. Započítáme daň z přidané hodnoty (DPH), ale nezapočítáme náklady na dopravu, které závisejí na vzdálenosti mezi prodejcem a kupcem.

ProducentDodavatelMnožstvíKč/kg
Stora EnsoDEK15 kg–⁠
PfeiferKohut Trade1 050 kg–⁠
KTC WoodKTC Wood1 000 kg15,80
German FlamesIvana Hamtilová990 kg16,67
SublimaPetr Hamtil st.1 050 kg16,67
Mayr-MelnhofCDP Ivory1 050 kg16,90
DDL (Lukapelet)Paliva Zdemar825 kg17,70
WalderaWaldera2 100 kg17,90
BiomacSorto15 kg17,93

Jakou výhřevnost má jeden kilogram

Pelety bývají lisovány nejčastěji ze smrkových pilin. Nicméně výzkumníci na Vysokém učení technickém v Brně otestovali, jakou výhřevnost mají také bukové a švestkové válečky:

 • smrk: 16,7819 MJ/kg = 4,661 kWh/kg
 • buk: 17,4551 MJ/kg = 4,849 kWh/kg
 • švestka: 17,8934 MJ/kg = 4,970 kWh/kg

Výzkumníci dále otestovali, kolik tepelné energie získají na vytápění, jakmile spálí dřevěné pelety v levném automatickém kotli – a kolik tepla vyletí komínem. Ve všech případech zaznamenali účinnost mezi 86 a 87 %. Takže 13 až 14 % tepelné energie ztratili kvůli technologickým nedokonalostem.

Úsporný kondenzační kotel seženete už za 40 000 Kč pro zemní plyn, nebo za 135 000 Kč pro pelety.

Mimochodem: Elektrické přímotopy mají 100% účinnost, protože veškerou spotřebovanou elektřinu přeměňují na teplo. Kondenzační plynový kotel spaluje dodanou komoditu, a navíc recykluje svoje spaliny, takže dosahuje ještě lepšího výsledku. Kilowatthodinu zemního plynu přemění až na 1,10 kWh tepelné energie.

Co stojí dřevěné pelety? Cena stoupá

Ruský diktátor Putin rozpoutal ekonomickou a konvenční válku, když snížil dodávky zemního plynu do Evropské unie a poslal svoji armádu na Ukrajinu. Stora Enso a mnohé další evropské společnosti na protest opustily ruský trh, kde měly také lesní provozy a pily. Zároveň přišly o svoje ukrajinské dělníky, kteří se vrátili do vlasti, aby bojovali proti agresorovi. Mezitím zrychlila inflace.

Kilowatthodina tepelné energie, získaná prostřednictvím smrkových pelet, stojí kolem 3,66 Kč. Ovšem levné kotle mají suboptimální účinnost, část vyrobeného tepla ztrácejí komínem, a proto ve výsledku zaplatíte zhruba 4,24 Kč/kWh. Dřevěné pelety stále vycházejí laciněji než elektřina, ale nyní jsou nákladnější nežli zemní plyn.

Přibližné pořizovací + provozní výdaje za 20 let, při spotřebě 10 000 kWh/rok a současných cenách

 • plynový kotel: 40 000 Kč + 640 000 Kč = 680 000 Kč
 • kotel na pelety: 50 000 Kč + 850 000 Kč = 900 000 Kč
 • přímotopy: 20 000 Kč + 1 400 000 Kč = 1 420 000 Kč

Podle potřeby přičtěte ještě náklady na plynové potrubí, na přepravu dřevěných pelet, na teplovodní otopnou soustavu (domovní trubky a radiátory), nebo na elektrickou přípojku. V dlouhodobém výhledu pamatujte na české a evropské trendy:

 1. Evropská unie směřujeme k uhlíkově neutrální ekonomice. Podle současné české legislativy jsou povoleny jenom novostavby, které dostatečně využívají obnovitelné zdroje, jako třeba dřevěnou biomasu. Zatímco elektrické přímotopy zpravidla samy o sobě nevyhovují – a zemní plyn představuje pouze dočasné přechodové fosilní palivo.
 2. Dominantní producenti berou Českou republiku jako součást společného evropského trhu. Takže pokud bude naše národní měna oslabovat vůči euru, pelety tuzemskému spotřebiteli pravděpodobně zdraží – a pokud koruna naopak posílí, nakoupíme levněji.

Všechny ceny uvádíme včetně DPH.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *