Dřevěné pelety: Cena vychází kolem 1,42 Kč/kWh

Vedle plynového a elektrického topení postavme automatický kotel na dřevěné pelety. Cena výsledné tepelné energie záleží na producentovi a dodavateli vybrané komodity, ale také na přepravní vzdálenosti a vytápěcí technologii.


15. 3. 2021

Autor

Dřevorubci denně kácejí stromy, aby mohly vzniknout nové trámy a fošny, potažmo stavební materiál a nábytek. Naplno pracují také dělníci na pile. Přitom padají na zem piliny, které můžeme slisovat do malých válečků, a tak získat efektivní palivo. Automatický kotel na dřevěné pelety potom vyhřeje vaši domácnost, aniž byste museli sekat a přikládat polínka. Prozatím však přestaňme snít a přepočítejme potřebné investice, abychom dokázali srovnat všechny relevantní alternativy.

Většinu dřevěných pelet, které shoří v České republice, vyrábějí tyto firmy:

rakouská Mayr-Melnhof Holz Holding AG,

finská Stora Enso Oyj

a rakouská Pfeifer Holding GmbH.

Cena tedy vzniká na mezinárodním trhu, a proto kromě dalších faktorů hraje roli rovněž směnný kurz mezi českou korunou a eurem.

dřevěné pelety, cena

Kolik zaplatíme za pytel nebo paletu

Cena dřevěných pelet záleží na objednaném množství, dále na producentovi, koncovém dodavateli a vzdálenosti, kterou případně urazí. Dominantní značky však mohou stát více, i méně než jejich menší konkurenti. Podobně také jeden kilogram někdy vyjde levněji v patnáctikilovém balíku, a jindy v celé paletě (70 balíků = 1 050 kg). Srovnejme několik příkladů, včetně DPH, ale bez dopravy, jejíž cena závisí na konkrétní cílové adrese.

ProducentDodavatelMnožstvíKč/kg
Haas (Timbory)Petr Hamtil st.1 050 kg5,80
Stora EnsoDek15 kg6,49
Mayr-MelnhofDufa kamna15 kg6,60
PfeiferKohut Trade1 050 kg6,79
DDL (Lukapelet)Mountfield15 kg9,67

Jakou výhřevnost má jeden kilogram

Pelety bývají lisovány nejčastěji ze smrkových pilin. Nicméně výzkumníci na Vysokém učení technickém v Brně otestovali, jakou výhřevnost mají také bukové a švestkové válečky:

  • smrk: 16,7819 MJ/kg = 4,661 kWh/kg
  • buk: 17,4551 MJ/kg = 4,849 kWh/kg
  • švestka: 17,8934 MJ/kg = 4,970 kWh/kg
Dřevěné pelety jsou levnější než elektřina i zemní plyn. Samy o sobě však nestačí, potřebujeme ještě vhodnou vytápěcí technologii.

Kupříkladu kondenzační kotle využívají dodanou komoditu důsledně, včetně spalin. Tuto technologii seženeme za 30 tisíc Kč pro zemní plyn, ale pokud takto chceme zpracovávat dřevěné pelety, ceny začínají někde na 170 tisících Kč.

Výzkumníci dále otestovali, kolik energie získají prostřednictvím dřevěných pelet a kvalitního automatického kotle. Ve všech případech vyšla účinnost mezi 86 a 87 %. Takže předpokládejme, že 13 až 14 % tepelné energie ztratíme kvůli technologickým nedokonalostem. (Elektrické přímotopy mají 100% účinnost. Kondenzační plynový kotel spaluje dodanou komoditu, a navíc ještě využívá tepelnou energii odpadních spalin, takže – zjednodušeně řečeno – dosahuje více nežli 100% efektu.)

Co stojí dřevěné pelety? Cena záleží také na vytápěcí technologii

Nyní máme dostatek informací, abychom prolétli cílovou rovinkou. Jedna kilowatthodina tepelné energie, získaná prostřednictvím smrkových pelet, teoreticky stojí kolem 1,42 Kč. Prakticky ještě musíme započítat suboptimální účinnost vytápěcího systému, takže jsme zhruba na 1,64 Kč/kWh.

Samotné dřevěné pelety vycházejí levněji než zemní plyn anebo elektřina. Ale v následujícím orientačním srovnání zahrneme ještě investice, nutné na nákup vytápěcích technologií a provozní výdaje, ovlivněné technickými nedokonalostmi. A rázem vyhraje plynový kondenzační kotel.

Přibližné pořizovací + provozní výdaje za 20 let, při spotřebě 10 000 kWh/rok a současných cenách

  • plynový kotel: 30 tisíc + 330 tisíc = 360 tisíc Kč
  • kotel na pelety: 40 tisíc + 330 tisíc = 370 tisíc Kč
  • elektrické přímotopy: 10 tisíc + 800 tisíc = 810 tisíc Kč

Podle cílové adresy eventuálně přičteme ještě náklady na plynové potrubí, na přepravu dřevěných pelet, anebo na elektrickou přípojku. A v dlouhodobém výhledu zohledněme celoevropské trendy:

  1. Evropská unie směřujeme k uhlíkově neutrální ekonomice. Podle současné legislativy jsou povoleny jenom novostavby, které dostatečně využívají obnovitelné zdroje, jako třeba dřevěnou biomasu. Zatímco elektrické přímotopy zpravidla samy o sobě nevyhovují – a zemní plyn představuje pouze dočasné přechodové fosilní palivo.
  2. Dominantní producenti berou Českou republiku jako součást společného evropského trhu. Takže pokud bude naše národní měna oslabovat vůči euru, pelety tuzemskému spotřebiteli pravděpodobně zdraží – a pokud koruna naopak posílí, nakoupíme levněji.

Všechny ceny uvádíme včetně DPH.

Štítky: , , ,