Plná moc: Co musí obsahovat, aby nebyla zneužitelná?

Kompletní plná moc říká: koho, k čemu a do kdy zmocňujete, aby jednal za vás.


19. 3. 2014

Autor

Přenechat složitou a únavnou práci specialistovi je normální. Také formality související se změnou dodavatele elektřiny a zemního plynu běžně řeší za zákazníka obchodník, a to zadarmo. Nejdřív však musíte profesionála zmocnit, aby jednal za vás.

CO JE PLNÁ MOC
Plná moc je ujednání mezi zmocnitelem a zmocněncem. Zmocnitel je v našem případě odběratel elektřiny nebo plynu. Zmocněnec je obvykle nový dodavatel energie.

Lidé mívají ze sousloví plná moc obavy, protože je poněkud zavádějící. Pochopitelně nedoporučujeme, abyste sebedůvěryhodnější osobě navždy svěřili veškerý svůj majetek. Aby byla „plná moc“ bezpečná, musí být vlastně docela omezená.

CO OBSAHUJ BEZPEČNÁ PLNÁ MOC

  • Identifikační údaje zmocněnce, kterého opravňujete, aby za vás jednal. Tedy jméno, adresu sídla, IČ a DIČ firmy, která za vás zařídí změnu dodavatele.
  • Číslo odběrného místa elektřiny nebo plynu, pro které plnou moc uzavíráte (stačí opsat kód EAN nebo EIC, více o kódech ZDE a ZDE).
  • Do kdy plná moc platí! Bohatě dostačujícím mezníkem je 15 dnů před datem, kdy nabude účinnosti smlouva s vaším novým dodavatelem energie.

KOMPLETNÍ PLNÁ MOC: Ukázka formuláře ke stažení

Ať je plná moc časově omezená!

Ukázky nekompletní plné moci:
Plná moc Optimum E.
Plná moc X Energie
Plná moc Centropolu
Plná moc Bohemia E.
Ukázka přijatelného řešení:
Smlouva + plná moc Fonergy
Plná moc – odvolání!
Formulář pro odvolání

„Zmocnění zanikne vykonáním právního jednání, na které bylo zastoupení omezeno,“ říká nový občanský zákoník. Jenomže praxe je taková, že plná moc bývá uzavíraná na neurčito, přičemž každý dodavatel energie používá vlastní formulář. Například Optimum Energy, X Energie, Centopol a Bohemia Energy požadují plnou moc pro „veškerá odběrná místa elektřiny a plynu“, aby zákazníkovým jménem mohly jednat se všemi velkými energetickými společnostmi, a to po neomezenou dobu!

cenový srovnávač elektřiny

„Stále častěji se stává, že domácnost podepsala podomnímu prodejci plnou moc, kterou obchodník využil opakovaně, často i proti vůli zákazníka,“ varuje společnost ČEZ. Přesto nejde příkladem. Stejně jako většina dodavatelů, také ČEZ nabízí ke stažení časově neurčitou plnou moc. Přijatelnou výjimku představuje společnost Fonergy. Její plná moc je zahrnuta do samotné smlouvy o dodávce energie, takže oba dokumenty přestanou platit zároveň.

Pokud jste si změnu dodavatele rozmysleli a máte uzavřenou plnou moc na dobu neurčitou, vypovězte ji tímto formulářem.

Svého zmocněnce můžete odvolat

Než podepíšete jakýkoli dokument, pozorně si celý text přečtete. V tuzemské legislativě a státních institucích jsou totiž zneužitelné skuliny. Podle energetického zákona můžete například stornovat smlouvu, podepsanou podomnímu prodejci, ještě 5 dnů před plánovanou změnou dodavatele. Jenomže klíčovou institucí je Operátor trhu s elektřinou (OTE), a ten dá přednost poslednímu zájemci o vaše odběrné místo, který disponuje platnou plnou mocí. „Filuta“ proto může přebýt vaše novější odstoupení od smlouvy plnou mocí, kterou jste mu podepsali dříve.

cenový srovnávač plynu

„Zmocnění zanikne i v případě, že je zmocnitel odvolá,“ říká naštěstí občanský zákoník. Proto i když plná moc není časově ohraničená, můžete ji ukončit TÍMTO FORMULÁŘEM.

Štítky: , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *