Přepočet spotřeby plynu z m3 na kWh

Na plynoměru máte uvedenou spotřebu zemního plynu v m3, ale na faktuře je pak spotřeba vyúčtována v kWh. Jak si tento rozdíl přepočítat? Převod není složitý. Ukážeme vám, jak na to!


22. 10. 2010

Autor

Od 1. dubna 2001 došlo ke změně v účtování spotřeby zemního plynu: dodávky plynu již nejsou účtovány za dodaný objem, tj. v m3, ale za dodanou energii (obsaženou v plynu), tj. v kWh (kilowatthodinách), pro větší odběry v MWh (megawatthodinách).

„Pro přepočet se používá koeficient 1 m3 = 10,55 kWh.“

Přechod na nový způsob účtování se však nedotkl způsobu měření odběru plynu – ten je stále měřen v m3a způsob provádění odečtů také zůstává stejný. Jak si však přepočíst tyto údaje na kWh, v nichž vám pak plynárna vyúčtuje celkovou úhradu?

Přepočet plynu: S koeficientem je to snadné

Přesný přepočtový koeficient z m3 na kWh se dozvíte až při vyúčtování. Dodavatelé plynu totiž uvádějí na fakturách jak údaje v kWh, tak i v m3. I bez znalosti přesného přepočtového koeficientu si však můžete svou přibližnou úhradu za spotřebu zemního plynu průběžně přepočítávat. Pro výpočet použijte koeficient 1 m3 = 10,55 kWh. Výsledná částka by se pak většinou neměla od té skutečně účtované lišit o více než 3 %. Postup při výpočtu je následující: výše stanovený koeficient 10,55 vynásobíte skutečnou spotřebou v m3, kterou udává plynoměr. Vyjde vám tak aktuální počet kWh, které pak plynárny vyúčtují podle platných ceníků (Kč/kWh, resp. Kč/MWh – ceny se orientačně pohybují v rozmezí cca 1–2 Kč za kWh v závislosti na řadě dalších faktorů).

167397658

Příklady přepočtu plynu

1. Domácnost z Vysočiny (rodinný dům), kde se plyn používá pro vaření a ohřev vody. Na základě stavu plynoměru k uzavřenému zúčtovacímu období a současnému stavu je spotřeba za poslední rok 495 m3. Po přepočtu vychází dodaná energie na 5 222,25 kWh, čili 5,22 MWh, a roční úhrada podle naší kalkulačky činí přibližně 7 380 Kč. 2. Domácnost z Olomouckého kraje (byt), kde se plyn používá pro vaření, ohřev vody i topení. Na základě stavu plynoměru k uzavřenému zúčtovacímu období a současnému stavu činí spotřeba za rok 1 638 m3, což po přepočtu vychází na 17,3 MWh. Roční úhrada je přibližně 22 157 Kč. 3. Domácnost z Prahy (byt), kde se plyn používá jen pro vaření. Na základě stavu plynoměru k uzavřenému zúčtovacímu období a současnému stavu činí roční spotřeba 114 m3, po přepočtu tedy 1,2 MWh. Tato domácnost ročně zaplatí zhruba 2 460 Kč.

Štítky: