kWh

Watthodina je jednotka energie (nejčastěji elektrické). Dnes se běžně používá její násobek kilowatthodina (kWh), což je tisíc watthodin. V základní soustavě jednotek SI watthodinu nenajdeme, protože jednotkou energie je také joul, který ji zde nahrazuje. Jak lze tedy watthodinu definovat? Jedna watthodina odpovídá práci konané po dobu jedné hodiny o výkonu jeden watt. KWh a spotřeba elektřiny V Číst více


26. 8. 2010

Autor

Watthodina je jednotka energie (nejčastěji elektrické). Dnes se běžně používá její násobek kilowatthodina (kWh), což je tisíc watthodin. V základní soustavě jednotek SI watthodinu nenajdeme, protože jednotkou energie je také joul, který ji zde nahrazuje. Jak lze tedy watthodinu definovat? Jedna watthodina odpovídá práci konané po dobu jedné hodiny o výkonu jeden watt.

KWh a spotřeba elektřiny

V praxi se pak můžeme nejčastěji setkat s násobky watthodiny. Kromě kilowatthodiny (kWh) je to megawatthodina (MWh), a gigawatthodina (GWh). Kilowatthodina se nejčastěji využívá při měření spotřeby elektrické energie.

Na elektroměru, který má každá domácnost, se totiž spotřeba elektřiny měří právě v těchto jednotkách. Proto jsou také ceny za elektrickou energii od energetických společností udávány právě v kilowatthodinách. V průměru se cena za kWh pro českou domácnost pohybuje okolo 4,5 Kč. Megawatthodiny se pak využívají spíše u většího množství energie.

Štítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *