Cena plynu nad 0,812 Kč/kWh je zbytečně drahá

Energetické burzy kolísají, a proto státní úředníci pravidelně přepočítávají, jestli svému dodavateli neplatíte příliš mnoho. Cena plynu by aktuálně neměla přesáhnout 0,812 Kč/kWh. Pokud touto komoditou ohříváte vodu nebo vytápíte, měla by být ještě podstatně levnější.


8. 2. 2021

Autor

Zemní plyn patří mezi fosilní paliva, která vznikala po miliony let pod povrchem naší planety. Teoreticky by měl být stále vzácnější, cennější a dražší, protože jeho ložiska vyčerpáváme daleko rychleji, než se mohou obnovovat. Tržní hodnota zemního plynu však prakticky záleží na lidské inteligenci, podnikavosti a také na naší vzájemné spolupráci.

Cena plynu:

  • 0,5 Kč/kWh platí dodavatel na burze
  • 0,5 až 1,3 Kč/kWh platí domácnost svému dodavateli
  • 1,1 až 2,1 Kč/kWh platí domácnost celkově za plyn, pokud přičteme distribuční poplatky (za plynovody), daň a státní akciovku OTE

Vždyť tepelnou energii dokážeme získávat i jinak, než spalováním fosilních paliv. Máme přece jaderné reaktory, automatické kotle na biomasu, stavební izolaci a rekuperační větrací jednotky (vydýchané plyny jsou izolovány a odváděny ven, ale přitom ještě zahřívají čerstvý vzduch, který jinou cestou přichází dovnitř).

Energetická burza zdražuje na 0,456 Kč/kWh

Plynárenským společnostem můžeme říci: „Buďto zlevníte, nebo dáme přednost jiné komoditě.“ A prodejci musejí respektovat svoje zákazníky, protože jinak nic neprodají a zkrachují. Nicméně na následujícím grafu vidíme, že cena plynu na velkoobchodní energetické burze během posledního roku stoupla o 5 % (z 16,875 na 17,657 eur/MWh, v přepočtu na 0,456 Kč/kWh).

Cena plynu na burze v únoru 2021

Zdroj grafu: Středoevropské energetické burzy PXE (Praha) a CEGH (Vídeň). Křivka znázorňuje, jak se vyvíjela velkoobchodní cena plynu, který budou české domácnosti odebírat v roce 2022, v eurech za megawatthodinu neboli MWh (= tisícinásobek kilowatthodiny neboli kWh).

Český stát přepočítává, kolik by (ne)měli platit jeho občané

Na velkoobchodní burze mohou vydělat překupníci, kteří komoditu nakupují od těžařů a prodávají koncovým odběratelům. Tuzemské domácnosti ovšem chtějí ušetřit, zvláště když máme na výběr mezi různými soukromými dodavateli! A český stát, respektive Energetický regulační úřad (ERÚ) pravidelně radí, jaká cena plynu momentálně „odpovídá reálné situaci na maloobchodním trhu“.

Spotřeba (MWh/rok)Cena/MWh
Vaření (do 1,89)812 Kč
Ohřev vody (nad 1,89 do 7,56)662 Kč
Vytápění (nad 7,56)612 Kč

Zdroj dat: ERÚ. Tabulka obsahuje „indikativní ceny plynu“ pro první čtvrtletí roku 2021, bez poplatků a daní, které reguluje stát. Takže jde pouze o peníze, které pro sebe požaduje běžný dodavatel samotné komodity (za vaši spotřebu v Kč/kWh + za svoje paušální náklady v Kč/měsíc), přepočítané na jednu spotřebovanou energetickou jednotku. Pokud platíte více než 0,812 Kč/kWh za vaření, nebo 0,662 Kč/kWh za ohřev vody, případně 0,612 Kč/kWh za vytápění, máte relativně drahý zemní plyn.

Koncoví dodavatelé reálně účtují od 0,5 do 1,3 Kč/kWh

Dříve byly účty počítány pouze v prostorových jednotkách – v metrech krychlových (kubících, m3), což nebylo přesné.

Zemní plyn totiž mívá různou „kvalitu“ (spalné teplo, výhřevnost), podle svého chemického složení a fyzikálních podmínek.

Na základě evropské legislativy proto nyní dodavatelé a distributoři musejí spotřebovanou energii fakturovat v energetických jednotkách (v kilowatthodinách – kWh, nebo tisícinásobných megawatthodinách – MWh).

V tuzemsku podnikají desítky plynárenských společností, které nabízejí různé „produktové řady“ (tarify) a smluvní podmínky. Velkou většinu odběrných míst zásobují následující dodavatelé: innogy Energie, ČEZ Prodej, Pražská plynárenská, E.ON Energie a Bohemia Energy entity. Mezi nejlevnější společnosti patří Blue Gas, České teplo nebo Kolibřík Energie (působící také pod značkou Skautská energie).

Například na většině tuzemského území, za roční spotřebu 10 MWh požadují různí dodavatelé od 5 250 do 13 400 Kč, neboli 0,525 až 1,340 Kč/kWh. Širokou tržní nabídku najdete v kalkulačce.

Modrý plamen plynového sporáku

Celková cena plynu pro tuzemské domácnosti činí 1,1 až 2,1 Kč/kWh

Zatím jsme porovnávali, kolik stojí samotná komodita, respektive tepelná energie. Ještě však musíme zaplatit distributorovi, který provozuje plynovody (na většině území společnosti GasNet, v Praze Pražské plynárenské, na jihu Čech E.ON Distribuci). Něco chce také stát: především daň z přidané hodnoty (DPH) a dále poplatek pro svoji akciovou společnost OTE, která částečně organizuje velkoobchodní trh. Tohle všechno bude rozepsáno a sečteno na výsledné faktuře.

Pokud navážeme na předchozí modelový příklad, tuzemské domácnosti platí dohromady 1,069 až 2,055 Kč/kWh – záleží na jejich domovské lokalitě, spotřebě a dodavateli, kterému dávají přednost.

Složení ceny plynu 2021

Průměrná letošní cena plynu vychází podobně, jako produktová řada Basic od společnosti Bohemia Energy, účtovaná na distribučním území Pražské plynárenské (v hlavním městě). Podle toho, ve spotřebě 10 000 kWh/rok, jsme sestavili závěrečný graf.

Štítky: , , , , , , , , , , ,