Cena plynu nad 1,409 Kč/kWh je zbytečně drahá

Energetické burzy kolísají, a proto státní úředníci pravidelně přepočítávají, jestli svému dodavateli neplatíte příliš mnoho. Cena plynu by aktuálně neměla přesáhnout 1,409 Kč/kWh. Pokud touto komoditou ohříváte vodu nebo vytápíte, měla by být ještě podstatně levnější.


12. 1. 2022

Autor

Zemní plyn patří mezi fosilní paliva, která vznikala po miliony let pod povrchem naší planety. Teoreticky by měl být stále vzácnější, cennější a dražší, protože jeho ložiska vyčerpáváme daleko rychleji, než se mohou obnovovat. Tržní hodnota zemního plynu však prakticky záleží na lidské inteligenci, podnikavosti a také na naší vzájemné spolupráci.

Cena plynu:

  • 1,11 Kč/kWh platí dodavatel na burze
  • 1,12 až 4,99 Kč/kWh platí domácnost svému dodavateli
  • 1,80 až 6,48 Kč/kWh platí domácnost celkově za plyn, pokud přičteme distribuční poplatky (za plynovody), daň a státní akciovku OTE

Vždyť tepelnou energii dokážeme získávat i jinak, než spalováním fosilních paliv. Máme přece jaderné reaktory, automatické kotle na biomasu, stavební izolaci a rekuperační větrací jednotky (vydýchané plyny jsou izolovány a odváděny ven, ale přitom ještě zahřívají čerstvý vzduch, který jinou cestou přichází dovnitř).

Největší burza zdražuje na 1,11 Kč/kWh

Plynárenským společnostem můžeme říci: „Buďto zlevníte, nebo dáme přednost jiné komoditě.“ A prodejci musejí respektovat svoje zákazníky, protože jinak nic neprodají a zkrachují. Nicméně na následujícím grafu vidíme, že cena plynu na velkoobchodní energetické burze během posledního roku stoupla o 195 % (z 15,419 na 45,466 eur/MWh, v přepočtu na 1,110 Kč/kWh).

Cena plynu na rok 2023 v lednu 2022, TTF

Zdroje grafu: ICE (Intercontinental Exchange), TTF (Title Transfer Facility – největší plynárenská obchodní platforma v Evropské unii). Křivka znázorňuje, jak se vyvíjela velkoobchodní cena plynu, který spotřebujeme v roce 2023, v eurech za megawatthodinu neboli MWh (= tisícinásobek kilowatthodiny neboli kWh).

Český stát přepočítává, kolik by (ne)měli platit jeho občané

Na velkoobchodní burze mohou vydělat překupníci, kteří komoditu nakupují od těžařů a prodávají koncovým odběratelům. Tuzemské domácnosti ovšem chtějí ušetřit, zvláště když máme na výběr mezi různými soukromými dodavateli! A český stát, respektive Energetický regulační úřad (ERÚ) pravidelně radí, jaká cena plynu momentálně „odpovídá reálné situaci na maloobchodním trhu“.

Spotřeba (MWh/rok)Cena/MWh
Vaření (do 1,89)1 409 Kč
Ohřev vody (nad 1,89 do 7,56)1 259 Kč
Vytápění (nad 7,56)1 209 Kč

Zdroj dat: ERÚ. Tabulka obsahuje „indikativní ceny plynu“ pro první čtvrtletí roku 2022, bez poplatků a daní regulovaných státem. Takže jde pouze o peníze, které pro sebe požaduje běžný dodavatel samotné komodity (za vaši spotřebu v Kč/kWh + za svoje paušální náklady v Kč/měsíc), přepočítané na jednu spotřebovanou energetickou jednotku. Pokud platíte více než 1,409 Kč/kWh za vaření, nebo 1,259 Kč/kWh za ohřev vody, případně 1,209 Kč/kWh za vytápění, máte relativně drahý zemní plyn.

Koncoví dodavatelé reálně účtují od 1,12 do 4,99 Kč/kWh

Dříve byly účty počítány pouze v prostorových jednotkách – v metrech krychlových (kubících, m3), což nebylo přesné.

Zemní plyn totiž mívá různou „kvalitu“ (spalné teplo, výhřevnost), podle svého chemického složení a fyzikálních podmínek.

Na základě evropské legislativy proto nyní dodavatelé musejí spotřebu fakturovat v energetických jednotkách (kWh nebo MWh).

V tuzemsku podnikají desítky plynárenských společností, které nabízejí různé „produktové řady“ (tarify) a smluvní podmínky. Velkou většinu odběrných míst zásobují následující dodavatelé: innogy Energie, ČEZ Prodej, Pražská plynárenská a E.ON Energie. Mezi nejlevnější společnosti patří Quantum, Gas International, eYello (Yello Energy) a SPP CZ.

Například na většině tuzemského území, za roční spotřebu 10 MWh požadují různí dodavatelé od 11 158 do 49 870 Kč, neboli 1,116 až 4,987 Kč/kWh. Širokou tržní nabídku najdete v kalkulačce.

Modrý plamen plynového sporáku

Celková cena plynu pro tuzemské domácnosti činí 1,80 až 6,48 Kč/kWh

Zatím jsme porovnávali, kolik stojí samotná komodita, respektive tepelná energie. Ještě však musíme zaplatit distributorovi, který provozuje plynovody (ve většině České republiky GasNet, v Praze Pražská plynárenská, na jihu Čech EG.D). Něco chce také stát: především daň z přidané hodnoty (DPH) a dále poplatek pro svoji akciovou společnost OTE, která částečně organizuje velkoobchodní trh. Tohle všechno bude rozepsáno a sečteno na výsledné faktuře.

Pokud navážeme na předchozí modelový příklad, tuzemské domácnosti platí dohromady 1,796 až 6,480 Kč/kWh – záleží na jejich domovské lokalitě, spotřebě a dodavateli, kterému dávají přednost.

Složení ceny plynu 2022

Graf odpovídá průměrné celkové ceně (28 630 Kč/rok), kterou zaplatí typická tuzemská domácnost za letošní spotřebu 10 000 kWh zemního plynu.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *