Cena plynu nad 0,831 Kč/kWh je zbytečně drahá

Energetické burzy kolísají, a proto státní úředníci pravidelně přepočítávají, jestli svému dodavateli neplatíte příliš mnoho. Cena plynu by aktuálně neměla přesáhnout 0,831 Kč/kWh. Pokud touto komoditou ohříváte vodu nebo vytápíte, měla by být ještě podstatně levnější.


24. 7. 2020

Autor

Zemní plyn patří mezi fosilní paliva, která vznikala po miliony let pod povrchem naší planety. Teoreticky by měl být stále vzácnější, cennější a dražší, protože jeho ložiska vyčerpáváme daleko rychleji, než se mohou obnovovat. Tržní hodnota zemního plynu však prakticky záleží na lidské inteligenci, podnikavosti a také na naší vzájemné spolupráci.

Cena plynu:

  • 0,3 Kč/kWh platí dodavatel na burze
  • 0,5 až 1,3 Kč/kWh platí domácnost svému dodavateli
  • 1,1 až 2,1 Kč/kWh platí domácnost celkově za plyn, pokud přičteme distribuční poplatky (za plynovody), daň a státní akciovku OTE

Vždyť tepelnou energii dokážeme získávat i jinak, než spalováním fosilních paliv. Máme přece jaderné reaktory, automatické kotle na biomasu, stavební izolaci a rekuperační větrací jednotky (vydýchané plyny jsou izolovány a odváděny ven, ale přitom ještě zahřívají čerstvý vzduch, který jinou cestou přichází dovnitř).

Energetická burza zlevňuje na 0,3 Kč/kWh

Plynárenským společnostem můžeme říci: „Buďto zlevníte, nebo dáme přednost jiné komoditě.“ A prodejci musejí respektovat svoje zákazníky, protože jinak nic neprodají a zkrachují. Na následujícím grafu vidíme, že cena plynu na velkoobchodní energetické burze během posledního roku klesla o třetinu, přesněji o 34 % (z 19,55 na 12,875 eur/MWh, v přepočtu na 0,338 Kč/kWh).

Cena plynu na burze v červenci 2020

Zdroj grafu: Středoevropské energetické burzy PXE (Praha) a CEGH (Vídeň). Křivka znázorňuje, jak se vyvíjela velkoobchodní cena plynu, který budou české domácnosti odebírat v roce 2021, v eurech za megawatthodinu neboli MWh (= tisícinásobek kilowatthodiny neboli kWh).

Český stát přepočítává, kolik by (ne)měli platit jeho občané

Na velkoobchodní burze tedy mohou vydělat překupníci, kteří komoditu nakupují od těžařů a prodávají koncovým odběratelům. Ušetřit ovšem chtějí také tuzemské domácnosti, zvláště když máme na výběr mezi různými soukromými dodavateli! A český stát, respektive Energetický regulační úřad (ERÚ) pravidelně radí, jaká cena plynu momentálně „odpovídá reálné situaci na maloobchodním trhu“.

Spotřeba (MWh/rok)Cena/MWh
Vaření (do 1,89)831 Kč
Ohřev vody (nad 1,89 do 7,56)681 Kč
Vytápění (nad 7,56)631 Kč

Zdroj dat: ERÚ. Tabulka obsahuje „indikativní ceny plynu“ na 3. čtvrtletí roku 2020, bez poplatků a daní, které reguluje stát. Takže jde pouze o peníze, které pro sebe požaduje běžný dodavatel samotné komodity (za vaši spotřebu v Kč/kWh + za svoje paušální náklady v Kč/měsíc), přepočítané na jednu spotřebovanou energetickou jednotku. Pokud platíte více než 0,831 Kč/kWh za vaření, nebo 0,681 Kč/kWh za ohřev vody, případně 0,631 Kč/kWh za vytápění, máte relativně drahý zemní plyn.

Koncoví dodavatelé reálně účtují od 0,5 do 1,3 Kč/kWh

Dříve byly účty počítány pouze v prostorových jednotkách – v metrech krychlových (kubících, m3), což nebylo přesné.

Zemní plyn totiž mívá různou „kvalitu“ (spalné teplo, výhřevnost), podle svého chemického složení a fyzikálních podmínek.

Na základě evropské legislativy proto nyní dodavatelé a distributoři musejí spotřebovanou energii fakturovat v energetických jednotkách (v kilowatthodinách – kWh, nebo tisícinásobných megawatthodinách – MWh).

V tuzemsku podnikají desítky plynárenských společností, které nabízejí různé „produktové řady“ (tarify) a smluvní podmínky. Velkou většinu odběrných míst zásobují následující dodavatelé: innogy Energie, Pražská plynárenská, ČEZ Prodej, E.ON Energie a Bohemia Energy entity. Mezi nejlevnější společnosti patří České teplo nebo Kolibřík Energie (působící pod značkou Skautská energie).

Například na většině tuzemského území, za roční spotřebu 10 MWh požadují různí dodavatelé od 5 300 do 13 400 Kč, neboli 0,53 až 1,34 Kč/kWh. Širokou tržní nabídku najdete v kalkulačce.

Modrý plamen plynového sporáku

Celková cena plynu pro tuzemské domácnosti činí 1,1 až 2,1 Kč/kWh

Zatím jsme porovnávali, kolik stojí samotná komodita, respektive tepelná energie. Ještě však musíme zaplatit distributorovi, který provozuje plynovody (na většině území společnosti GasNet, v Praze Pražské plynárenské, na jihu Čech E.ON Distribuci). Něco chce také stát: především daň z přidané hodnoty (DPH) a dále poplatek pro svoji akciovou společnost OTE, která částečně organizuje velkoobchodní trh. Tohle všechno bude rozepsáno a sečteno na výsledné faktuře.

Pokud navážeme na předchozí modelový příklad, tuzemské domácnosti platí dohromady 1,087 až 2,067 Kč/kWh – záleží na jejich domovské lokalitě, spotřebě a dodavateli, kterému dávají přednost.

Složení ceny plynu

Průměrná letošní cena plynu vychází podobně, jako produktová řada Standard od společnosti innogy, účtovaná na distribučním území Pražské plynárenské (v hlavním městě). Podle toho, ve spotřebě 10 000 kWh/rok, jsme sestavili závěrečný graf.

Štítky: , , , , , , , , , , ,