Nejlevnější dodavatel plynu 2021: Blue-Gas, České teplo, či Kolibřík?

Burzy překonaly loňskou krizi a rostou. Cenovou stabilitu letos hledejme například pod značkami Blue-Gas, České teplo, Kolibřík Energie nebo Skautská energie. Právě tady probíhá souboj o titul „nejlevnější dodavatel plynu 2021”.


10. 2. 2021

Autor

Zlevňování prozatím skončilo, velkoobchodní burzy zase rostou a zdražují. Okamžitě vidíme důsledky pro koncové maloodběratele, konkrétně pro české domácnosti. Ve srovnávacích kalkulačkách klesly tarify, které jsou navázané na takzvanou “spotovou” (aktuální burzovní) cenu a vloni excelovaly: Energie A++ od Bohemia Energy nebo Svěží ceník od Elimonu.

Naopak stoupají dodavatelé, kteří uzavřeli výhodné “futures” (obchody realizované v určitém budoucím čase), když byly velkoobchodní trhy na dně. Takže v roce 2021 přeprodávají za nižší loňské ceny.

Životní partneři spolu zůstávají v dobrém i ve zlém. Dodavatele zemního plynu však můžeme průběžně měnit, abychom ušetřili a za uspořené peníze koupili něco pěkného třeba svojí drahé polovičce.

Dosavadní letošní vývoj nahrává společnostem Blue-Gas, České teplo nebo Kolibřík Energie. Pokud se trend obrátí, pravděpodobně zase získá navrch Bohemia Energy či Elimon.

Nejlevnější dodavatel plynu 2021 bude moci být vyhlášen teprve na konci roku, ale leccos nasvědčují průběžné výsledky.

Modrý pár, nejlevnější dodavatel plynu 2021

Blue-Gas, České teplo, Kolibřík Energie (Skautská energie)

Modravými plamínky můžeme žhavit svoje sporáky, ohřívat vodu a zároveň vytápět rodinný dům nebo byt. Typická tuzemská domácnost, která má přípojku, spotřebuje kolem 10 megawatthodin (MWh), respektive 10 000 kilowatthodin (kWh) zemního plynu ročně. V tomto modelovém příkladu tedy přepočítáme, kolik zaplatí. Průměrná cena letos vychází na 1 632 Kč/MWh (1,632 Kč/kWh).

Avšak nejlevnější dodavatel plynu podniká daleko levněji: Cenu dokáže srazit na 1 208 Kč/MWh (1,208 Kč/kWh), nebo ještě níže. Dodává totožné zboží jako jeho konkurenti (innogy, ČEZ, Pražská plynárenská, E.ON a další), ve stejné kvalitě a požadované kvantitě. Ale zákazník oproti svému průměrnému sousedovi ušetří přes 4 900 Kč/rok, neboli přes 29 % celkových nákladů.

DodavatelVětšinaPražanéJihočeši
Blue-Gas1,0691,0841,208
České teplo1,0751,0901,214
Kolibřík Energie1,0751,0901,214
Skautská energie1,0751,0901,214
Průměr1,6041,590 1,703

V tabulce srovnáváme dodavatele (a jejich produktové řady): Blue-Gas (Zemní plyn pro nové zákazníky), České teplo (MODOM) a Kolibřík Energie (VIP 2020, dostupné také pod značkou Skautská energie), v Kč/kWh. Počítáme s letošní spotřebou 10 MWh, zahrnujeme všechny fakturační poplatky a daně, podle novoročních ceníků. Rozlišujeme distribuční regiony: GasNet (většina České republiky), Pražská plynárenská Distribuce (Praha) a EG.D (jižní Čechy).

Nejlevnější dodavatel plynu 2021 podle smluvních podmínek

Cenové srovnání vypadá jasně, ještě však proberme další kritéria. Blue-Gas nabízí smlouvu na dobu neurčitou, přičemž výpovědní doba trvá 3 kalendářní měsíce. Skautská energie znamená cenovou fixaci do konce roku 2022. České teplo a Kolibřík Energie připouštějí jak tříměsíční výpovědní lhůtu, tak smlouvu na dobu určitou.

Dávejme pozor, komu jsou citované produktové řady určeny. Blue-Gas na svoji “mimořádnou nabídku” láká nové zájemce, zatímco jeho stávající zákazníci zaplatí víc. Kolibřík Energie představuje několik ceníků, které jsou dražší než “VIP”. Naproti tomu České teplo vede jedinou produktovou řadu, stejně jako Skautská energie.

O přízvisko nejlevnější dodavatel plynu 2021 tedy momentálně soutěží trojice malých společností: Blue-Gas, České teplo a Kolibřík Energie. Každá podle oficiální statistiky zásobuje něco málo přes 1 000 odběrných míst zemního plynu. Poslední jmenovaná však patří do skupiny Armex Energy, jež obsluhuje přes 32 000 odběrných míst zemního plynu. Projekt Skautská energie funguje pod hlavičkou junácké organizace, která jako svého aktuálního dodavatele vybrala právě “kolibříka”.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *