Skautská energie hledá elektřinu a plyn pro rok 2021

Junáci nyní spolupracují se společnostmi eYello a Armex Energy. Pod značkou Skautská energie nabízejí levnou elektřinu a plyn, ale tržní podmínky se mění.


7. 2. 2020

Autor

AKTUALIZACE: Skautská energie už našla svého dodavatele pro roky 2021 a 2022, podrobnosti popisujeme v novějším článku pod TÍMTO odkazem. Níže najdete starší text.

Na letním táboře člověku stačí spacák, případně ohniště a sirky, aby mu nebyla zima ani během noci. Ale jakmile začne topná sezóna, podnikaví dobrodruzi potřebují vyhřátou klubovnu, jejíž provoz stojí peníze. Junáci proto využívají svého dobrého jména a obchodují, aby si finančně přilepšili. Nabízejí elektřinu a zemní plyn, pod značkou Skautská energie. Odběratele přitom nelákají na obnovitelné zdroje, environmentální odpovědnost a nízkou ekologickou stopu, nýbrž na finanční úsporu.

Junák pomáhá mladým lidem, aby poznali přírodu, našli nové přátele a vyrostli v charakterní občany. Na svém energetickém projektu spolupracuje s obchodní partnery, které poptává prostřednictvím výběrových řízení.

Junácký tábor, Skautská energie

Levný plyn a nejlevnější elektřina

Propočítejme několik srovnávacích příkladů. Skautská energie v současnosti, na začátku roku 2020 zahrnuje poměrně levný zemní plyn, ačkoli například Bohemia Energy entity předkládá ještě lacinější nabídku. Především však figuruje vysoko v kalkulačce elektřiny.

Kč/MWhElektřinaPlyn
Skautská energie5.0411.220
Bohemia Energy: Start++5.0651.170
Energie ČS: Online5.1361.458
Standardní produkty největších dodavatelů (průměr)5.8261.667

Ceníky srovnáváme v modelových příkladech: elektřina, roční spotřeba 2 500 kWh, hlavní jistič 3×25 A, distribuční sazba D02d a území ČEZ Distribuce; zemní plyn, roční spotřeba 10 MWh, distribuční území GasNet. Vždycky uvádíme cenu jedné megawatthodiny (MWh), zahrnujeme všechny poplatky a daně.

Ucelené podmínky neexistují

Komodity prodávané jako „Skautská energie“ mají asi 20 000 odběratelů, na každého připadá průměrně 10 dodaných MWh. Partnerští obchodníci za každou prodanou megawatthodinu přispějí junákům 25 korunami.

Mládežnická organizace tedy tímto projektem může vydělat 5 milionů Kč ročně. Hodně, nebo málo?

V Česká republice máme přes 64 000 skautů a skautek. Zapojení dodavatelé tedy prostřednictvím tohoto projektu mohou přispět na jednoho člena zhruba 78 korunami ročně. Získané peníze jdou například na vydávání skautských časopisů nebo na vývoj informačního systému.

Svojsíkovi následovníci samozřejmě mají jiné priority, než byznys (pomáhají mladým kamarádům, aby poznali přírodu a vyrostli v charakterní osobnosti). Takže spolek Junák – český skaut z. s. spolupracuje s obchodními společnostmi: eYello CZ k.s. nyní dodává elektřinu, Armex Energy a.s. obstarává zemní plyn.

Smluvní dokumentaci pro Skautskou energii proto musíme hledat na několika webech, protože není pohromadě na jednom místě. „Obchodní podmínky jsou přímo na stránkách dodavatelů,“ vysvětluje Soňa Telecká, která projekt administruje na straně Junáka.

  • Například společnost eYello přitom převádí všechny přeplatky, které zákazník uhradil na zálohách, do dalšího zúčtovacího období. (Na trhu najdeme dodavatele, kteří takové peníze okamžitě vracejí.)
  • Armex Energy zase automaticky obnovuje smlouvu, která byla uzavřena na dobu určitou, pokud zákazník nejpozději 3 měsíce před jejím vypršením písemně nepotvrdí, že odchází. (Takže musí zůstat další rok, nebo i déle, přestože třeba chce dodavatele změnit. Armex Energy přitom může staronovému zákazníkovi zvednout cenu.)

A co zákaznický servis? Na jednoduchý klientský e-mailový dotaz odpověděla zdaleka nejrychleji, za 6 hodin, zástupkyně Junáka. Zatímco partnerské obchodní společnosti potřebovaly až 6 pracovních dnů.

Obchodníci zdražují, Skautská energie vypíše soutěž na rok 2021

„Aukce na tento produkt proběhla před více než rokem a nyní projekt dobíhá,“ upřesňuje Martina Haisová, manažerka prodeje společnosti eYello. Energetika se mezitím vyvíjí, zejména elektřina domácnostem průběžně zdražuje.

Pokud skončí spolupráce se současnými obchodními partnery (eYello a Armex Energy), stávající odběratelé Skautské energie mají být automaticky převedeni jinam od 1. ledna 2021. Junáci mezitím nabízejí cenovou fixaci do konce roku 2020. Ale brzy chtějí mít jasno, se kterými obchodními partnery prodlouží, nebo navážou další spolupráci. „Soutěž bude probíhat na jaře, zatím je pravděpodobné, že klienti připojení od 1. července budou mít ceny nově vysoutěženého dodavatele,“ říká Soňa Telecká. Ještě před společnostmi eYello a Armex Energy dodával Skautskou energii Centropol.

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *