Podvůdky: Bohemia Energy je největší, ale za jakou cenu?

Zástupci energetické společnosti Bohemia Energy entity zneužili jména konkurentů.


25. 4. 2014

Autor

Tržní soutěž mívá svoje vítěze a poražené, vyhodnotit průběžné skóre ale není jednoduché. Například počet zákazníků není dostačující informací, protože krátkodobě úspěšné marketingové metody mohou firmu dlouhodobě poškodit.

Když pomineme členy velkých skupin, které mají regionální monopoly na přepravu elektřiny nebo zemního plynu (ČEZ, RWE, E.ON, PRE, Pražská plynárenská), největší energetickou firmou v tuzemsku je společnost Bohemia Energy entity s.r.o.: Elektřinu a plyn prodává do více než půl milionu odběrných míst.

Bohužel relativní úspěch stojí na „marketingových metodách“, které nejsou vždycky etické.

Prodejci by neměli podvádět, zákazníci by neměli podepisovat smlouvy unáhleně.

Zástupce Bohemia Energy lhal o 3E

„Dobrý den! Vy jste doposud odebírali energie od společnosti Europe Easy Energy? Potom vám musím říct, že došlo k jejímu sloučení s naší společnosti Bohemia Energy entity,“ oznamoval podomní prodejce některým domácnostem na Kutnohorsku. Informace byla lživá, k žádnému propojení nedošlo. „Prosíme o vaši obezřetnost a ujišťujeme vás, že Europe Easy Energy a.s. (3E) je nadále samostatným subjektem,“ protestoval už v únoru napadený dodavatel.

„Situaci jsme prošetřili. Shledali jsme individuální pochybení ze strany obchodního zástupce naší partnerské firmy d2d, který zákazníkovi podal nesprávné informace. Na základě toho jsme vyvodili postih a obchodní zástupce byl penalizován. Společnosti Europe Easy Energy jsme se omluvili,“ napsala nám Alžběta Šťastná, tisková mluvčí Bohemia Energy entity.

Než podepíšete smlouvu, srovnejte si tarify pomocí kalkulačky elektřiny či kalkulačky plynu.

Omluva zazněla v interní komunikaci mezi firmami, v podmiňovacím způsobu. „Pokud k tomu opravdu došlo, přijměte, prosím, mou omluvu,“ napsal obchodní ředitel Libor Holub poškozené firmě. Podle Holuba jsou podobné situace v energetice běžné, protože kontroverzního přímého prodeje využívá řada dodavatelů. Společným cílem je prý „eliminace konkrétního obchodníka, který nerespektuje etická a obchodní pravidla“.

Bohemia Energy entity však dlouhodobě najímá externí firmu d2d CZ s.r.o. Anglická písmena „dý tů dý“ jsou zkratkou pro „door-to-door“ neboli „ode dveří ke dveřím“. Pokud jste v d2d CZ s.r.o. pracovali anebo byli osloveni jejím zástupcem, budeme rádi, když svoje zkušenosti popíšete ZDE. Není od věci připomenout, že další partnerská firma „Bohemky“ – Comfort Energy Prodej s.r.o. inzerovala na veřejném pracovním serveru nelegální pracovní pozici „sepisovače elektroměrů a plynoměrů“.

Změnu dodavatele vám zprostředkuje infolinka@cenyenergie.cz. Pokud jste byli podvedeni, napište na redakce@cenyenergie.cz

Prodejce Bohemia Energy s logem PRE

„Dobrý den, jsem z Pražské energetiky! Přicházím vám nabídnout výhodnější tarify elektřiny,“ lhal začátkem dubna v Praze 7 jiný podomní prodejce. Ukazoval přitom průkazku, kterou přelepil logem PRE, ačkoli níže zůstávalo drobnějším písmem napsáno pravdivé jméno zastupovaného dodavatele: Bohemia Energy entity s.r.o.

Reakcí byla tisková zpráva, zveřejněná 17. dubna. „Naše společnost považuje takové aktivity minimálně za neetické, záměrně klamavé a podniká proti nim příslušné kroky nejen směrem k firmě Bohemia Energy entity, ale i k Energetickému regulačnímu úřadu, který na obchodování s elektřinou dohlíží,“ uvedl k případu Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky.

Zazní opět omluva alespoň v interní komunikaci, aspoň v podmiňovacím způsobu? „Pokud by se prokázalo, že falešný podomní prodejce, kterého PRE odhalila, jednal jménem Bohemia Energy, vyvodili bychom ze situace důsledky. Společnost PRE nám nikdy nic nedoložila a fakticky neprokázala, že zmíněný prodejce skutečně jednal za společnost Bohemia Energy,“ napsala nám 24. dubna tisková mluvčí kritizované společnosti Alžběta Šťastná.

         

I takhle se zástupci Bohemia Energy snaží získávat klienty (vlevo: průkazka klamavě přelepená logem PRE) – a takhle jsou někdy přemlouváni nespokojení zákazníci, aby neodcházeli (vpravo: individuální cenová nabídka); pro zvětšení na obrázky klikněte!

Akční nabídka pro odcházející klienty

Odhlédněme od konkrétních případů ke shrnujícím číslům. Od konce ledna do konce března Bohemia Energy nerostla, ale naopak ztrácela odběratele elektřiny i plynu. Její sesterská, vlastnicky propojená společnost Comfort Energy s.r.o. také ztratila v elektřině a lehce vzrostla v plynu. Zdá se, že období raketového růstu je přinejmenším dočasně minulostí.

Bohemia Energy entity přemlouvá nespokojené zákazníky, aby zůstali, také prostřednictvím individuálních cenových nabídek. Jak výhodná je sleva, navržená TÍMTO dopisem panu N.?

INDIVIDUÁLNÍ cenová nabídka od Bohemia Energy entity (BEe)
Pan N. spotřebuje 1 MWh elektřiny ročně, v nejčastější sazbě D02d. Ušetřit může pouze díky ceně samotné energie, navrhované dodavatelem, protože všechny ostatní poplatky (za přepravu energie apod.) jsou v jeho regionu předepsané úředně.
Se starou cenou BEe za samotnou elektřinu (dodávku elektřiny) zaplatí 1417 Kč/MWh + 600 Kč/měsíční poplatky, to je celkem 2017 Kč bez DPH, 2441 Kč s DPH.
S novou cenou BEe za samotnou elektřinu (dodávku elektřiny) zaplatí 1022 Kč/MWh + 720 Kč/měsíční poplatky, to je celkem 1742 Kč bez DPH, 2108 Kč s DPH.
Podomní prodej odmítá například společnost Fonergy, s jejímž standardním ceníkem pan N. zaplatí 1190 Kč/MWh + 300 Kč/měsíční poplatky, to je celkem 1490 Kč bez DPH, 1803 Kč s DPH.
Pan N. díky slevě od BEe ušetří 333 Kč ročně, avšak se standardním tarifem od Fonergy ušetří 638 Kč. Všechny tarify vám srovná kalkulačka elektřiny, respektive kalkulačka zemního plynu.

Největší alternativní dodavatel vloni pohltil stagnující konkurenty České Energetické Centrum a.s. a České Energetické Centrum Jih s.r.o. Nyní oznámil navýšení svého základního kapitálu, protože má zájem o Pražskou plynárenskou. Podle obchodního rejstříku jsou aktuálními majiteli společnosti Bohemia Energy entity s.r.o. Jiří Písařík (90 %) a Tomáš Bárta (10 %), ačkoli původně za ní stála také švýcarská POWER-NET SA.

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

2 thoughts on “Podvůdky: Bohemia Energy je největší, ale za jakou cenu?

  1. Gakach napsal:

    Hlupáci co naletí a neumí si spočítat skutečné náklady. Ta maturita z matematiky by měl být povinně.

  2. Pipi napsal:

    Vyjádření ke spol. 3E. Oficiálně 3E vlastní společnost Bohemia Energy Entity. Je to oficiální ke pátečnímu datu kdy to bylo možno číst v hospodářských novinách. Majitel 3E si sám vybral společnost která převezme jeho 40 000 klientů. A dlouho přemýšlel po čase se rozhodl pro BEE a to z důvodu dlouhodobých závazků ke svým klientům a nižší ceny na trhu než jsou jiní dodavatelé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *